Skip to content

Oto, co oznaczają liczby na naklejkach produkcyjnych — LifeSavvy

30 de marzec de 2022
4a9c0657

Wszystkie produkty w twoim sklepie spożywczym mają naklejkę. W większości przypadków znajdziesz na nich nazwę marki i kod kreskowy, które są dość oczywiste. Jednak mogłeś również zauważyć cztery cyfry nad kodem kreskowym. Co oznaczają te liczby?

Czterocyfrowe liczby, które widzisz na naklejkach na produkty, to kody Price Look-Up (PLU) i w ten sposób sklep spożywczy odróżnia swoje towary.

Poszczególnym owocom i warzywom przypisywane są kody PLU zgodnie z Międzynarodową Federacją Standardów Produktów – organizacją odpowiedzialną za łańcuch dostaw produktów. Przypisane liczby informują kasjerów, czym jest konkretny owoc lub warzywo, jego odmiana, marka i czy są ekologiczne, czy nie.

Jednym z głównych celów kodów PLU (poza łatwością płatności) jest rozróżnienie między żywnością ekologiczną a konwencjonalną. Jeśli kiedykolwiek byłeś zdezorientowany, który jest który w sklepie, ten kod Ci powie.

Produkty uprawiane konwencjonalnie mają czterocyfrową liczbę w przedziale 3000-4000. Tymczasem produkty ekologiczne będą miały kod PLU z prefiksem 9 przed typowym kodem.

Chociaż kody PLU zostały zaprojektowane specjalnie dla pracowników sklepów spożywczych, nie oznacza to, że nie mogą być one również przydatne dla Ciebie. Następnym razem, gdy będziesz kupować produkty sezonowe i chcesz wiedzieć, czy są ekologiczne, czy nie, po prostu sprawdź kod PLU i zobacz, czy zaczyna się od 3 lub 4 – tajemnica rozwiązana!

Czy ten post był pomocny?