Skip to content

Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows (aby lepiej odtwarzać filmy)

25 de lipiec de 2021
sshot23

Istnieje wiele odtwarzaczy wideo, ale jednym z nich, który naszym zdaniem jest pomijany, jest SMPlayer. Może zrobić wszystko, co inne odtwarzacze wideo, a nawet więcej – na przykład przypomnieć sobie, gdzie skończyłeś, na wypadek, gdybyś przerwał film.

Tak, SMPlayer pamięta, gdzie byłeś, kiedy zamykałeś film i uruchamia się w tym miejscu przy następnym otwarciu. W rzeczywistości SMPlayer zapamiętuje wszystkie twoje ustawienia dla każdego filmu, więc jeśli musisz opóźnić dźwięk o 100 milisekund, aby go prawidłowo zsynchronizować, zostanie on zsynchronizowany następnym razem. SMPlayer zawiera wszystkie kodeki, których potrzebuje.

Jest w pełni otwarty i dostępny dla systemów Windows i Linux. Ten przewodnik skupia się na wersji Windows.

Instalacja

Instalacja jest prosta dzięki znanemu kreatorowi konfiguracji. Jedną z opcji, którą możesz lub nie chcesz zainstalować, jest zestaw opcjonalnych kodeków. Te kodeki są przechowywane w katalogu SMPlayera, a nie w żadnym z katalogów systemu Windows.

1627204738 927 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac

Nie ma żadnych minusów ich instalacji poza utratą kilku megabajtów miejsca na dysku twardym, ale prawie wszystkie filmy będą odtwarzane bez tych opcjonalnych kodeków.


Jeśli używasz mniejszego (zalecanego) instalatora, kreator instalacji pobierze niektóre pakiety podczas instalacji.

1627204738 181 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac

1627204738 534 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac

Opcje ustawień

Możesz teraz otworzyć SMPlayera za pomocą menu Start lub skrótu na pulpicie, jeśli zrobiłeś go podczas instalacji. Po otwarciu SMPlayera przywita Cię jego przejrzysty i prosty interfejs.

1627204739 483 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac

Chociaż większość domyślnych opcji dla SMPlayera jest rozsądna, istnieje kilka ustawień, które zalecamy zmienić. Aby to zrobić, kliknij pozycję menu Opcje, a następnie Preferencje (lub po prostu naciśnij Ctrl + P).

1627204739 692 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac

Kliknij pozycję Dyski na liście po lewej stronie. Jeśli znasz literę napędu CD / DVD, wybierz je tutaj. Jeśli nie, kliknij przycisk Skanuj w poszukiwaniu napędów CD/DVD.

1627204739 218 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac

Wyeliminuje to napędy, które nie są napędami CD/DVD z list rozwijanych. W naszym przypadku mamy tylko jeden napęd CD/DVD, F.

1627204739 264 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac

Kliknij element Interfejs na liście po lewej stronie, a następnie kartę Instancje. Umieść znacznik wyboru w polu oznaczonym „Użyj tylko jednej działającej instancji SMPlayera”. Jeśli tego nie zrobisz, po dwukrotnym kliknięciu filmu podczas odtwarzania innego, otworzy się kolejna instancja SMPlayera, odtwarzając oba filmy w o tym samym czasie.

1627204739 976 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac

Korzystanie z klawiatury


Skróty klawiaturowe ułatwiają sterowanie SMPlayerem. Nie zajmie to dużo czasu, zanim staną się automatyczne.

Skrót klawiszowy Opis
F Odtwórz film na pełnym ekranie
Ctrl+D Podwójny rozmiar filmu (powrót do normalnego rozmiaru)
Spacja Wstrzymaj / wznów film
Klawisz strzałki w lewo Mały skok do tyłu (domyślnie -10 sekund)
Klawisz strzałki w prawo Mały przeskok do przodu (domyślnie +10 sekund)
Klawisz strzałki w dół Średni skok do tyłu (domyślnie -1 minuta)
Klawisz strzałki w górę Średnie przeskakiwanie do przodu (domyślnie +1 minuta)
Strona w dół Duży przeskok do tyłu (domyślnie -10 minut)
Strona w górę Duże przeskakiwanie do przodu (domyślnie +10 minut)

Wszystkie skróty klawiaturowe można zmienić. Otwórz okno preferencji (Opcje > Preferencje lub Ctrl+P) i wybierz pozycję Klawiatura i mysz z listy po lewej stronie. Kliknij przycisk Zmień skrót…, aby zmienić skrót powiązany z dowolną akcją.

1627204739 87 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac

Możesz także zmienić pomijany czas za pomocą klawiszy strzałek i skrótów strona w górę / w dół. Aby to zrobić, kliknij element Interfejs na liście po lewej stronie, a następnie kartę Szukam.

1627204740 294 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac

Zawsze używaj SMPlayera do odtwarzania filmów

Po wypróbowaniu SMPlayera możesz ustawić go jako domyślny system Windows, aby po dwukrotnym kliknięciu filmu otwierał się w SMPlayer. Jeśli używasz systemu Windows XP, w oknie preferencji znajduje się sekcja Typy plików, aby powiązać pliki z SMPlayerem.

1627204740 325 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac

To nie zadziała w systemie Windows 7, chyba że używasz SMPlayera jako administrator. Zamiast tego łatwiej jest użyć wbudowanego selektora programów domyślnych systemu Windows 7.

1627204740 879 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac

Wybierz SMPlayer z listy i kliknij „Ustaw ten program jako domyślny”, aby powiązać SMPlayer ze wszystkimi plikami, które może otworzyć – co obejmuje zarówno pliki audio, jak i wideo.

1627204740 655 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac


To może nie być idealne, jeśli masz już odtwarzacz audio, który Ci się podoba. W takim przypadku kliknij opcję „Wybierz domyślne dla tego programu” i zaznacz typy plików, które chcesz powiązać z SMPlayerem (w przypadku filmów popularne typy plików to .avi, .mpg, .mkv itp.).

1627204740 695 Pierwsze kroki z SMPlayerem w systemie Windows aby lepiej odtwarzac

Wniosek

SMPlayer to szybki, bogaty w funkcje odtwarzacz filmów dla systemów Windows i Linux. Jeśli masz problemy z obecnym odtwarzaczem filmów lub po prostu szukasz zmiany tempa, możesz spróbować SMPlayera!

Pobierz SMPlayer dla Windows i Linux

Czy ten post był pomocny?