Skip to content

Pobieranie plików pakietu Microsoft Office stanie się bezpieczniejsze

8 de luty de 2022
office on laptop

Następnym razem, gdy pobierzesz plik pakietu Microsoft Office, będziesz musiał się martwić o jedną rzecz mniej, ponieważ firma Microsoft domyślnie blokuje makra języka Visual Basic for Applications (VBA) w pobranych plikach.

„Wartość domyślna jest bezpieczniejsza i oczekuje się, że zapewni bezpieczeństwo większej liczbie użytkowników, w tym użytkowników domowych i pracowników przetwarzających informacje w zarządzanych organizacjach” — mówi w poście na blogu Kellie Eickmeyer, główny dyrektor generalny firmy Microsoft.

Ludzie mieliby złośliwe makra w plikach pakietu Office, więc po ich uruchomieniu mogą zainstalować złośliwe oprogramowanie. Gdy ta zmiana zostanie opublikowana, firma Microsoft sprawi, że kliknięcie tych makr nie spowoduje ich domyślnego uruchomienia w programie Access, Excel, PowerPoint, Visio i Word.

Konkretne sformułowanie zmiany brzmi: „Makra VBA uzyskane z Internetu będą teraz domyślnie blokowane”. Zasadniczo oznacza to, że gdy pobierzesz plik pakietu Office i otworzysz go, wszystkie zawarte w nim makra VBA zostaną automatycznie zablokowane i będziesz musiał ręcznie nadpisać dla każdego pliku.

Niestety oznacza to również, że legalne makra również nie będą działać. Jeśli współpracownik wyśle ​​Ci plik Excela z makrami VBA, musisz włączyć je ręcznie za pomocą menu właściwości pliku. To dodatkowy krok, ale biorąc pod uwagę jak rozpowszechniony te złośliwe makra są, może warto.

Jeśli chodzi o moment, w którym ta zmiana wejdzie w życie, Microsoft poinformował, że planuje dodać ją do wersji 2203, począwszy od bieżącego kanału (wersja zapoznawcza) na początku kwietnia 2022 r. Później zostanie ona wprowadzona do innych kanałów aktualizacji pakietu Office, chociaż firma nie podawaj bardziej szczegółowych informacji.

Czy ten post był pomocny?