Skip to content

Podstawowe zadania związane z utrzymaniem domu, które większość ludzi przeocza

15 de lipiec de 2021
IMG 4201 copy

Posiadanie domu wymaga dużej odpowiedzialności, w szczególności regularnej konserwacji, aby wszystko działało świetnie. Istnieje jednak kilka bardzo podstawowych zadań związanych z utrzymaniem domu, o których możesz zapomnieć.

Utrzymuj swój podgrzewacz wody

1626348797 437 Podstawowe zadania zwiazane z utrzymaniem domu ktore wiekszosc ludzi przeocza

To dość oczywiste, że większe urządzenia domowe wymagają regularnej konserwacji, ale podgrzewacz wody to taki, który ludzie często przeoczają. Jest kilka podstawowych rzeczy, które musisz zrobić (lub przynajmniej sprawdzić) każdego roku.

Pierwsza część konserwacji podgrzewacza wody obejmuje opróżnianie zbiornika. Wszystkie osady i minerały w wodzie pochodzące z miasta (lub studni) mogą gromadzić się w zbiorniku, co ostatecznie prowadzi do zmniejszenia pojemności i nieefektywnego ogrzewania. Dobrze jest to wszystko wypłukać, opróżniając zbiornik i napełniając go mniej więcej raz w roku.

Powinieneś także wymienić pręt anodowy co kilka lat. Jest to ofiarny metalowy pręt wykonany z magnezu, aluminium lub cynku, który przyciąga i wychwytuje różne minerały, które normalnie korodują i rdzewieją Twój podgrzewacz wody. Jednak ten metalowy pręt poświęca się rdzewiejąc, więc Twój podgrzewacz wody nie musi tego robić. Po pewnym czasie całkowicie się rozpadnie i powinieneś go wymienić, zanim to się stanie.

Na koniec zlokalizuj zawór bezpieczeństwa i rób mu dobry trening co kilka miesięcyotwierając i zamykając go. Jest to urządzenie mechaniczne, które zmniejsza ciśnienie ze zbiornika, jeśli kiedykolwiek miałoby się zwiększyć do nadmiernego poziomu. Z biegiem czasu na zaworze może gromadzić się okruch i uniemożliwiać jego otwarcie w razie potrzeby, zamieniając podgrzewacz wody w bombę. Aby temu zapobiec, od czasu do czasu ćwicz zawór, aby rozbić cokolwiek, co się nagromadziło.

Sprawdź swój dach i rynny

1626348797 989 Podstawowe zadania zwiazane z utrzymaniem domu ktore wiekszosc ludzi przeocza

Dach jest pierwszą rzeczą, która wchodzi w kontakt z elementami zewnętrznymi i dosłownie utrzymuje schronienie nad głową. Po latach trudnych warunków pogodowych wymaga to nie lada bicia i nie jest to coś, z czym chciałbyś mieć poważne problemy. Jednak jest to coś, o czym wielu właścicieli domów nie myśli.


Poważna burza może dość łatwo rozerwać gonty dachowe, a kiedy tak się stanie, woda może przeciekać do domu. Więc co kilka miesięcy poświęć kilka minut i przeskanuj swój dach pod kątem brakujących gontów. Zwykle chwytam za lornetkę i patrzę na swój dom z krawędzi podwórka, żeby zobaczyć cały spadzisty dach. Jeśli zauważysz brakujące gonty, pamiętaj o ich wymianie.

Rynny są również ważne, aby mieć na nie oko. Upewnić się są wyczyszczone aby zapobiec zalaniu ich wodą. Jeśli tak się stanie, woda może przedostać się z powrotem do okapu dachu i na strych. Ponadto przepełnione rynny są po prostu denerwujące, gdy woda spływa deszczem na wejścia. Sprawdź również, czy wszystkie rury spustowe spływają prawidłowo i nie zatykają się.

Zmień filtr HVAC

1626348798 913 Podstawowe zadania zwiazane z utrzymaniem domu ktore wiekszosc ludzi przeocza

Być może najłatwiejszą i najszybszą czynnością konserwacyjną w domu, jaką można kiedykolwiek wykonać, jest wymiana filtra w urządzeniu grzewczym i klimatyzacyjnym. Jednak wciąż słyszę o właścicielach domów, którzy o tym nie wiedzą.

Ten filtr ma na celu utrzymywanie wnętrza urządzenia HVAC z dala od zanieczyszczeń, dzięki czemu może działać wydajnie, a także utrzymywać powietrze w domu wolne od nadmiaru cząstek kurzu, alergenów i sierści zwierząt domowych (w zależności od filtra). Brudny i zatkany filtr może spowodować nieefektywne działanie systemu lub jego całkowitą awarię.


Powinieneś wymieniać filtr przynajmniej co kilka miesięcy, ale w zależności od jakości powietrza w Twoim domu i tego, jak często używasz ogrzewania lub klimatyzacji, może być konieczna częstsza wymiana.

Konserwacja suszarek do ubrań

1626348798 686 Podstawowe zadania zwiazane z utrzymaniem domu ktore wiekszosc ludzi przeocza

Większość procedur konserwacyjnych ma na celu utrzymanie urządzeń tak długo, jak to możliwe, przy niewielkiej liczbie potrzebnych napraw. Jednak niektóre czynności konserwacyjne są kluczowe ze względów bezpieczeństwa, a suszarka do ubrań to jedno urządzenie, w którym ma to zastosowanie.

Przede wszystkim pamiętaj o wyczyszczeniu filtra kłaczków suszarki po każdym załadowaniu. Suszarki do ubrań wytwarzają dużo ciepła, a kłaczki mogą łatwo się zapalić. Duże nagromadzenie kłaczków może jeszcze bardziej zwiększyć to ryzyko. Dodatkowo suszarka nie będzie działać tak wydajnie, a Twoje ubrania nie wyschną.

Ponadto, mniej więcej raz w roku, wyciągnij suszarkę ze ściany, odłącz przewód suszarki i wyczyść wszelkie nagromadzone kłaczki, które mogły przedostać się przez filtr kłaczków do przewodu prowadzącego na zewnątrz. Najłatwiej to zrobić za pomocą szczotki do suszarki wykonanej specjalnie do tego zadania. To Zestaw do czyszczenia kanałów suszarki Deflecto, na przykład kosztuje około 16,50 USD i jest wyposażony w doczepiane sekcje, dzięki czemu można go przedłużyć do około 12′. Możesz znaleźć inne modele, które są jeszcze dłuższe, jeśli ich potrzebujesz.

Sprawdź, czy nie ma wycieków wody

Szkody wodne to najgorszy koszmar właściciela domu. Możesz oszczędzić sobie wielu bólów głowy i pieniędzy przez okresowe sprawdzanie wokół domu pod kątem wycieków wody— nie tylko w kuchni czy łazience, ale w całym domu.

1626348798 385 Podstawowe zadania zwiazane z utrzymaniem domu ktore wiekszosc ludzi przeocza

Przynajmniej sprawdź pod zlewami i przesuń palcem po wszystkich połączeniach, aby sprawdzić, czy nie ma wilgoci. A jeśli gdziekolwiek znajdziesz przebarwienia lub plamy z wody, to dobry znak, że wycieka woda.

To, co lubię również robić podczas sprawdzania połączeń pod kątem wycieków, to uruchamiać zawory odcinające, aby nie gromadziły się w nich grudki. Mam też w zwyczaju zamykać główny zawór wody za każdym razem, gdy wyjeżdżamy z domu na kilka dni.


Co więcej, chodź po domu w deszczowy dzień i sprawdzaj, czy wokół drzwi i okien nie dostała się woda. A jeśli naprawdę chcesz zakryć swoje bazy, możesz wczołgać się na strych podczas ulewnej ulewy i raz jeszcze dać z siebie wszystko.

W końcu jest tak wiele zadań konserwacyjnych, które są kluczowe, ale są to bardzo podstawowe, które moim zdaniem nie są wykonywane wystarczająco często w niektórych gospodarstwach domowych.

A przy tak dużej ilości prac konserwacyjnych, pomaga ustalanie priorytetów. Osobiście lubię rozważać wszelkie urządzenia lub osprzęt, których naprawa lub wymiana kosztowałaby najwięcej i uczynić je moim priorytetem na liście kontrolnej konserwacji domu. Oczywiście nie oznacza to zaniedbywania innych rzeczy w domu, ale gdybym po prostu musiał wybrać jedną, to byłyby to rzeczy, które kosztowałyby mnie najwięcej pieniędzy w przyszłości.

Czy ten post był pomocny?