
Jedną z ulubionych części Photoshopa jest menu filtrów — to duże pudełko dziwnych, zabawnych efektów. Czytaj dalej i dowiedz się, czym są filtry, a czego nie mogą zrobić, oraz skutecznymi sposobami ich używania.
To jest część 8 poradnika How-To Geek Guide to Learning Photoshop. Jeśli przegapiłeś jakąś część, możesz zacząć od części 1: Zestaw narzędzi, Naucz się podstawowej edycji zdjęć w części 5 lub po prostu kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się o menu filtrów i jego działaniu.
Duże pudełko kredek
Łatwo jest wpaść w uruchamianie dziesiątek filtrów na obrazach bez ładu i składu. Zabawa z filtrami może być fajna, ale rzadko daje efekt, który nie wygląda jak mocno przefiltrowane zdjęcie — charakterystyczny wygląd „made in Photoshop”. Menu filtrów przypomina gigantyczne pudełko kredek, które wielu z nas używało w dzieciństwie: jasne, kolorowe i pełne potencjału. Jednak samo posiadanie dużego pudełka kredek może być pokusą, aby użyć ich jak najwięcej, po prostu dlatego, że możemy.
Eksperymentuj często z filtrami, ale nie wpadaj w pułapkę! Używaj filtrów twórczo i oszczędnie; spróbuj skupić się na swoich zdjęciach, zamiast używać każdej kredki w pudełku.
Syf na wejściu, syf na wyjściu
Jeśli wpiszesz złą liczbę do kalkulatora, czy otrzymasz właściwą odpowiedź? Tak w skrócie wygląda koncepcja „Syf na wejściu, syf na wyjściu”. Filtry Photoshopa działają prawie w ten sam sposób. Być może możesz uzyskać inaczej wyglądającą kupę śmieci, jeśli zaczniesz od okropnego obrazu, ale nigdy nie dostaniesz niczego, co nie jest śmieciem. W najlepszym razie możesz użyć filtrów, aby odwrócić uwagę od najgorszych śmieci.
Filtry to po prostu programy, które przetwarzają istniejące obrazy na różne sposoby. Jeśli masz obraz, który jest uszkodzony, podarty lub zużyty, żadna ilość Photoshoppingu ani filtrów nigdy go nie przywróci. Jeśli obrazy zostaną przywrócone, nigdy nie jest to wynikiem sprytnego użytkownika Photoshopa, który odtworzy to, co według niej powinno tam być, a nie jakie filtry tam umieściły.
Zaczynając od obrazu takiego jak logo HTG, obraz jest wyraźnie niskiej jakości, ponieważ jest to grafika internetowa, którą ściągnąłem prosto z pierwszej strony. Obraz jest stratny i wygląda kiepsko, pełen rozmazanych pikseli o niskiej rozdzielczości i artefaktów JPG – wszystko w porządku dla stron internetowych, ale nie dla plików graficznych.
Nawet uruchomienie filtra Próg (Obraz> Dostosuj> Próg) jedynie odwraca uwagę od faktu, że mój oryginalny obraz był JPG o niskiej rozdzielczości. Podobnie Photoshop nie doda szczegółów tak, jak robią to komputery FBI w filmach. Jeśli szczegół nie istnieje, żadne filtrowanie go nie spowoduje. Dopóki nie nauczymy się tworzyć komputerów, które mogą tworzyć nowe informacje, będziemy musieli przede wszystkim tworzyć dobre obrazy lub polegać na artystach, którzy zrobią to za nas.
Co potrafią filtry?
Zaczynając od tego podstawowego obrazu dla porównania, przyjrzyjmy się niektórym z wielu filtrów i zobaczmy, jak one wyglądają. Opis nie jest konieczny, obrazy tutaj opisują filtr znacznie lepiej niż słowa.
Filtr> Artystyczny> Kredka
Filtr > Artystyczny > Wycinanka
Filtr > Artystyczny > Akwarela
Filtr> Rozmycie> Rozmycie gazowe
Filtr> Rozmycie> Rozmycie ruchu
Filtr> Rozmycie> Rozmycie promieniste
Filtr> Rozmycie> Inteligentne rozmycie
Filtr > Pociągnięcia pędzlem > Akcentowane krawędzie
Filtr > Zniekształcenie > Uszczypnięcie
Filtr> Zniekształcanie> Ścinanie
Filtr > Zniekształcanie > Sferyzacja
Filtr > Hałas > Dodaj Hałas
Filtr > Hałas > Redukcja hałasu
Filtr> Piksele> Półtony kolorów
Filtr> Pixelate> Krystalizuj
Filtr > Pixelate > Mozaika
Filtr > Pixelate > Pointylizuj
Filtr > Renderuj > Chmury
Filtr > Renderuj > Chmury różnicowe
Filtr> Renderuj> Flara obiektywu
Filtr> Wyostrz> Maska wyostrzająca
Filtr > Szkic > Płaskorzeźba
Filtr > Szkic > Siatkowanie
Filtr > Szkic > Pióro graficzne
Filtruj> Stylizuj> Wyciągnij
Filtruj> Stylizuj> Znajdź krawędzie
Filtr> Tekstura> Patchwork
Filtr> Tekstura> Witraż
Filtr> Tekstura> Texturizer
Filtr > Inne > Maksimum
Filtr > Inne > Minimalne
Łączenie filtrów w celu uzyskania lepszych wyników
Jak widzieliśmy w starszych artykułach używających filtrów, umiejętnie połączone, mogą tworzyć doskonałe efekty. Ich kombinacje będą tylko „przefiltrować” informacje – niekoniecznie dając ci mniej niż to, od czego zacząłeś. Ale dzięki sprytnej aplikacji filtrowanie obrazów może dać ci coś, co wygląda lepiej (lub przynajmniej inaczej) niż to, od czego zacząłeś. Pamiętaj, że to nie same filtry poprawiają obraz w tym przypadku, to Ty i Twoja sprytna kombinacja poleceń i filtrów Photoshopa. Podczas gdy Photoshop może tylko zrobić śmieci ze śmieci, wykwalifikowany użytkownik Photoshopa może zmienić nawet okropny obraz w coś wartościowego.
Wskazówki dotyczące Photoshopa sprawiły, że się zdezorientowałeś? Zacznij od początku! Sprawdź poprzednie fragmenty poradnika How-To Geek Guide to Learning Photoshop.
- Część 1: Zestaw narzędzi
- Część 2: Panele podstawowe
- Część 3: Wprowadzenie do warstw
- Część 4: Podstawowe menu
- Część 5: Edycja zdjęć dla początkujących
- Część 6: Sztuka cyfrowa
- Część 7: Projektowanie i typografia
Źródło zdjęcia: Crayola Zdjęcie autorstwa Kurt Baty, wydany pod Creative Commons. Pomiń śmieci Snowmanradio, wydany pod Creative Commons. Obraz przedstawiający Król Jigme Khesar Namgyel Wangchuck przez rodzinę królewską Bhutanu via Wikipedia, wydany pod Creative Commons.