Skip to content

Przewodnik dla początkujących do programu OneNote w systemie Windows 10

18 de lipiec de 2021
hth52 650x283 1024x442 1

Firma Microsoft zmodernizowała wiele swoich wewnętrznych aplikacji, aby pasowała zarówno do estetyki projektu, jak i zwiększonej funkcjonalności w systemie Windows 10, a to, co otrzymaliśmy w nowym OneNote, nie różni się.

Jeśli jesteś już oddanym klientem konkurencyjnych produktów, takich jak aplikacja komputerowa Evernote, wiele funkcji zapewnianych przez Microsoft w odpowiedzi na szybkie robienie notatek będzie już znajome. Jednak długoletni użytkownicy oryginalnego OneNote mogą nadal potrzebować wskazówek dotyczących poruszania się po nowym projekcie, dlatego jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

Warto tutaj zauważyć, że w rzeczywistości istnieją dwie wersje programu OneNote: istnieje standardowa edycja na komputery stacjonarne, która jest częścią pakietu Office, a także nowa uniwersalna aplikacja, która jest częścią systemu Windows 10. Mówimy o tej drugiej.

Tworzenie i edytowanie notatki

Program OneNote jest instalowany domyślnie z podstawową wersją systemu Windows 10 (w tym Home, Pro i Enterprise), a po zaktualizowaniu do najnowszej wersji systemu operacyjnego firmy Microsoft ikona aplikacji OneNote pojawi się automatycznie w menu Start . Aby uruchomić OneNote, po prostu przewiń menu i kliknij podświetlony tutaj kafelek „OneNote”:

1626622384 721 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Jeśli używasz programu OneNote (lub dowolnego innego produktu Office 365) po raz pierwszy, zostanie wyświetlony monit z informacją, że będziesz ograniczony do trybu „Tylko do odczytu”, dopóki nie zarejestrujesz się w celu bezpłatnej rejestracji wersja próbna lub zaryzykuj i kup miesięczną subskrypcję za 6,99 USD co 30 dni (9,99 USD za edycję „Home”, która pozwala jednocześnie przechowywać do czterech użytkowników na tym samym koncie).


Jeśli jednak logujesz się przy użyciu konta Microsoft, a nie konta lokalnego, jeśli po prostu klikniesz obok tego, przekonasz się, że program OneNote dla systemu Windows 10 jest w pełni funkcjonalny bez konieczności rejestrowania się w celu uzyskania dodatkowych subskrypcji. Po prostu kliknij przycisk „Rozpocznij korzystanie z programu OneNote” i zignoruj ​​jego część „tylko do odczytu”.

1626622384 781 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Po zweryfikowaniu konta zostaniesz przeniesiony do programu OneNote i będziesz gotowy do tworzenia własnych notatek.

Notatniki

Po wejściu zobaczysz w menu po lewej stronie swój pierwszy „Notatnik”, który zostanie nazwany automatycznie zgodnie z kontem, którego używasz do uruchomienia programu.

1626622384 309 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Każdy Notatnik może zawierać nieskończoną liczbę „Sekcji”, które same mogą zawierać „Strony”, co, jak widać, sprawia, że ​​głębia każdego Notatnika jako całości jest prawie nieograniczona.

1626622384 589 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Aby utworzyć nową notatkę, zacznij od kliknięcia znaku plus obok „Ostatnie notatki” lub po prostu kliknij na środku ekranu, a Twoja pierwsza sekcja pojawi się automatycznie.

1626622384 518 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Zarządzaj swoimi stronami

Aby rozpocząć zarządzanie swoimi stronami, warto pomyśleć o każdej z nich jako o własnej tablicy, która zawiera wiele dostępnych dodatków i dodatkowych funkcji, które można modyfikować w zależności od konkretnych potrzeb. Jak wspomnieliśmy powyżej, łączna suma Twoich sekcji składa się na jeden Notatnik, a wewnątrz każdej sekcji możesz utworzyć wiele stron.

1626622385 593 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10


Nie tylko to, ale dla każdej listy stron możesz również oznaczyć inne jako „Podstrony”, co spowoduje dołączenie strony niższego poziomu do innej w ramach tej samej sekcji.

1626622385 300 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Na przykład widać tutaj, że pracujemy w jednej sekcji. Każdą sekcję można następnie podzielić na strony, które na potrzeby tego samouczka zostały odpowiednio oznaczone jako „Lista rzeczy do zrobienia”, „Praca”, „Artykuły spożywcze” i „Tablica projektu”.

1626622385 678 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Aby dodać nową stronę do sekcji nadrzędnej, kliknęliśmy znak plus na lewym pasku, gdzie jest napisane „+ Strony”. Każda strona działa wtedy jako osobna wolna przestrzeń, w której dowolna ilość treści może być dodawana lub edytowana przez Ciebie lub innych użytkowników, którzy mają dostęp do notatnika.

Chociaż na powierzchni może to brzmieć nieco przytłaczająco, gdy zaczniesz zagłębiać się w OneNote, wszystko zaczyna płynnie płynąć razem i tworzy rozbudowaną aplikację do robienia notatek, która nie pozostawia żadnego kamienia na głowie, jeśli chodzi o pakowanie tak wielu funkcji w jeden program, jak to możliwe.

Redagowanie

Po skonfigurowaniu stron i przygotowaniu do tworzenia własnych notatek zauważysz, że program OneNote działa trochę w stylu „notatnika”, w którym można umieścić tekst, obrazy, a nawet rysunki połączone razem w tej samej notatce, aby stworzyć tablicę korkową różnych pomysłów i koncepcji burzy mózgów w jednym miejscu. Jeśli chcesz nałożyć obrazy na tekst, program OneNote Cię nie powstrzyma. Chcesz nabazgrać kilka dodatków na czyjejś liście zakupów? Program OneNote jest zgodny z tabletem i rysikiem, a jeśli czujesz się szczególnie artystycznie, możesz nawet używać myszy.

Aby edytować dowolne strony, zrobisz to z jednej z czterech zakładek u góry każdego notatnika.

Dom


Najpierw jest pasek Home. W tym miejscu będziesz mógł korzystać ze standardowych narzędzi edycyjnych, takich jak tworzenie list punktowanych, zmiana stylu czcionki (pogrubienie, kursywa itp.) lub utworzenie nowego wcięcia.

1626622385 751 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Tam też zobaczysz menu „Etykieta”, które można znaleźć, klikając podświetloną tutaj strzałkę:

1626622385 403 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Możesz zastosować etykiety do dowolnego typu zawartości w programie OneNote (słowa, obrazy, rysunki itp.), a w naszym przykładzie widać, że oznaczyliśmy fikcyjną sekcję tekstu „Pytanie”, „Kontakt” i „Adres ” naklejki dla lepszej wizualnej organizacji wskazówek.

1626622385 33 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Dzięki temu każdy, kto udostępnia notatki, może wiedzieć dokładnie, do jakiej kategorii należy oglądana treść, nawet bez konieczności wcześniejszego jej przeczytania.

Wstawić

Jeśli chcesz wstawić dowolny rodzaj nośnika zewnętrznego, czy to obraz, nową tabelę arkusza kalkulacyjnego, czy nawet cały plik, zakładka „Wstaw” to miejsce, w którym zamierzasz to zrobić.

1626622385 745 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Po wstawieniu obrazu będziesz mieć możliwość wycięcia go z notatki, skopiowania go, wklejenia innego, usunięcia go lub zmodyfikowania przesłanego pliku za pomocą menu wyróżnionego poniżej.

1626622386 232 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10


Każdy dodany tekst będzie ograniczony do ramki, która będzie się ściskać lub rozciągać w zależności od ilości zawartości w środku. Na wypadek, gdybyś chciał sam to zorganizować, możesz również ręcznie zmienić rozmiar za pomocą suwaka znajdującego się w prawym górnym rogu każdego niezależnego wpisu.

1626622386 935 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Remis

Oczywiście, czym byłaby aplikacja do robienia notatek bez możliwości swobodnego rysowania według własnego uznania?

1626622386 881 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Karta rysowania zawiera kilka podstawowych narzędzi, których można użyć do nałożenia kilku doodli, które mogą nakładać się na obrazy, wskazywać osoby od jednego akapitu do następnego lub po prostu zostawić krótką wiadomość dla współpracowników w tym samym projekcie.

1626622386 685 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Zakładka Rysuj zawiera również opcję podświetlania tekstu w przypadku, gdy istnieją poszczególne segmenty wpisu, które trzeba wyróżnić z tłumu.

1626622386 709 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Widok

Na koniec dochodzimy do zakładki View, która również jest najlżejsza z dostępnych opcji.

1626622386 510 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Tutaj możesz zrobić jedną z trzech rzeczy: zmienić powiększenie (zbliżenie lub oddalić), zmienić poziom powiększenia lub dodać linie proste do swojego projektu, aby naprawdę nadać mu wrażenie „zeszytu studenckiego”. Prosty, czysty i skuteczny, dostajesz dokładnie to, czego potrzebujesz tutaj i nic innego pomiędzy.

Ustawienia

Aby przejść do menu Ustawienia, najpierw musisz kliknąć przycisk menu w lewym górnym rogu okna OneNote.

1626622386 448 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10


Stąd w lewym dolnym rogu pojawi się ikona „Ustawienia”.

1626622386 197 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Kliknij to, a zostaniesz przeniesiony do następującego menu, które pojawi się po prawej stronie głównego okna OneNote.

Opcje

1626622387 519 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Na karcie Opcje znajdziesz ustawienia umożliwiające zmianę konta OneDrive, z którym synchronizowane są wszystkie Twoje notatki. Jest to ważne, ponieważ w tej wiadomości e-mail wszystkie Twoje notatniki i strony będą automatycznie synchronizowane z chmurą za każdym razem, gdy wprowadzasz jakiekolwiek zmiany.

1626622387 170 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Upewnij się, że wszystko na tym koncie jest ściśle kontrolowane, a Twoja konfiguracja prywatności jest ustawiona na maksymalną wartość domyślną, w przeciwnym razie Twoje Notatki staną się publicznie dostępne dla każdego, kto również korzysta z tej pamięci w chmurze z innego komputera.

1626622387 358 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

To powiedziawszy, istnieje również możliwość wyłączenia automatycznego procesu synchronizacji, w którym to przypadku wszelkie zapisane przez Ciebie dane będą powiązane z komputerem lokalnym, a przesyłanie do chmury nastąpi tylko za każdym razem, gdy zapiszesz ręcznie.

1626622387 224 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10


Ostatni w Opcjach i synchronizowaniu to przełącznik „Synchronizuj wszystkie pliki i obrazy”. Po włączeniu to ustawienie sprawi, że wszelkie notatki, do których uzyskujesz dostęp z innego komputera, będą ładowane szybciej przy następnym uruchomieniu, pobierając większe pliki i zdjęcia do systemu, nad którym pracujesz, zamiast ponownie ładować je z serwera zewnętrznego za każdym razem, gdy plik jest zamknięty lub ponownie otwarty.

Konta

Aby zarządzać kontami połączonymi z Twoim OneNote, otwórz kartę „Konta” w menu Ustawienia.

1626622387 580 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Z tego miejsca pojawi się tylko jedno okno z listą użytkowników już powiązanych z zarejestrowanym kontem Office 365 i opcją dodania kolejnego.

1626622387 717 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Jeśli zdecydujesz się dodać kolejne konto, będziesz mógł to zrobić tylko przy użyciu firmowego (pracowego) lub szkolnego adresu e-mail, który zapłacił również za własną subskrypcję usługi Office 365.

1626622387 13 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Prywatność

Następnie w menu Ustawienia znajduje się sekcja Prywatność, temat, który okazał się być problemem dla wielu użytkowników od czasu pierwszego upuszczenia systemu Windows 10.

1626622387 350 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Chociaż większość tego, co jest monitorowane przez to ustawienie, jest stosunkowo nieszkodliwa („problemy ze stabilnością” i „konfiguracja systemu” są właśnie tym, jak brzmią), statystyka „najczęściej używanych funkcji” to ta, która powoduje, że nasze palce u nóg się podwijają.


Oznacza to, że we wszystkim, co robisz w programie OneNote (lub dowolnej innej powiązanej aplikacji Office 365), firma Microsoft prowadzi dziennik, w którym znajduje się Twoja mysz, co klikasz i jak często używasz określonej części swojego oprogramowania.

1626622387 617 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Aby zabezpieczyć się przed przesyłaniem tego poziomu informacji przez przewody przy ciągłym kliknięciu (i w celu oszczędzania baterii podczas edycji na laptopie), zaleca się, aby ten przełącznik był zawsze wyłączony.

Centrum zaufania

Ze wszystkich opcji w menu ustawień OneNote, „Centrum zaufania” jest zdecydowanie najbardziej niejednoznaczne.

1626622388 979 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Chociaż firma Microsoft nie przedstawiła żadnych szczegółów dotyczących tego, do czego chcą te dane lub co z nimi robią, poza „wprowadzaniem ulepszeń w pakiecie Office”, zalecamy, aby o ile z jakiegoś powodu nie jest to wyraźnie potrzebne, najlepiej pozostawić oba te opcje wyłączone.

1626622388 997 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Dzielenie się

Teraz, gdy twoja notatka jest gotowa, nadszedł czas, aby podzielić się swoim dziełem z resztą świata.

Podobnie jak funkcja udostępniania plików osadzona w Eksploratorze plików systemu Windows 10, przycisk „Udostępnij” znajdujący się w prawym górnym rogu programu OneNote spowoduje wyświetlenie menu zawierającego opcję wysłania swojego dzieła do sieci Web za pomocą wcześniej pobranych aplikacji za pośrednictwem Sklepu Windows.

1626622388 475 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10


W takim przypadku możemy udostępnić za pośrednictwem klienta Windows Mail, Facebooka, bezpośrednio przez Gmaila lub oddzielnego posiadacza konta OneNote na innym komputerze.

1626622388 669 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Podobnie każdą stronę lub notatnik, który chcesz udostępnić, można również skopiować jako bezpośredni link w schowku, jeśli udzieliłeś już uprawnień każdemu, kto go kliknie. Aby to zrobić, znajdź zawartość, którą chcesz udostępnić, a następnie kliknij ją prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić następujące podmenu.

1626622388 26 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

Wybierz opcję „Kopiuj link do strony”, a otrzymasz link, który wygląda na coślubię to. Z połączonego portalu internetowego możesz kontrolować uprawnienia do edycji dla każdego, kto ma dostęp do notatki, a także współpracować przy użyciu wspólnych funkcji rysowania, przesyłania obrazów i udostępniania tekstu.

1626622388 169 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

W tym menu znajdziesz również opcję „Przypnij do początku”, która zabierze dowolną stronę lub notatnik i wyśle ​​całość do menu Start w postaci skrótu, który można szybko kliknąć.

1626622388 656 Przewodnik dla poczatkujacych do programu OneNote w systemie Windows 10

OneNote może nie być wart ceny, o którą Microsoft prosi o dostęp do pakietu Office 365 na własną rękę, ale nadal jest wyposażony w wystarczającą liczbę funkcji i poprawek, aby zapewnić inne bezpłatne opcje, takie jak Evernote lub Google Keep run za ich pieniądze. To prosty sposób na śledzenie wszystkich codziennych czynności oraz sprawia, że ​​współpraca i tworzenie projektów z członkami zespołu jest przyjemne, łatwe i powszechnie dostępne z urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych.

Program OneNote do pobrania dla preferowanego systemu można znaleźć pod łączami udostępnionymi przez firmę Microsoft pod adresem ich strona główna tutaj.

Kredyty obrazkowe: Microsoft

Czy ten post był pomocny?