
Wiedza o tym, jak sprawdzić stan dysku twardego, jest przydatna do określenia, kiedy należy wymienić dysk twardy. W dzisiejszym artykule pokażemy kilka narzędzi dyskowych systemu Linux do diagnozowania stanu dysku twardego.
Obraz autorstwa Scoobay
System SMART
Najnowocześniejszy ATA oraz SCSI dyski twarde mają system Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology (SMART). Dyski twarde SMART wewnętrznie monitorują własną kondycję i wydajność.
Narzędzie SMART ocenia stan dysku twardego na podstawie: przepustowości dysku twardego, wskaźnika błędów wyszukiwania głowic magnetycznych i innych atrybutów, które producent dysku twardego wbudował w swój dysk twardy.
Większość wdrożeń systemów SMART umożliwia użytkownikom przeprowadzanie autotestów w celu monitorowania wydajności i niezawodności ich dysków twardych. Najprostszym sposobem przeprowadzenia testu systemu SMART z Ubuntu jest użycie narzędzia „Disk Utility” w menu „System” > „Administracja”.
Narzędzie dyskowe pozwala zobaczyć model, numer seryjny, oprogramowanie układowe i ogólną ocenę stanu dysku twardego, a także czy system SMART jest włączony na dysku twardym.
Przycisk „SMART data” pozwala zobaczyć funkcje SMART dysku twardego.
Przycisk „Uruchom autotest” umożliwia zainicjowanie krótkiego, rozszerzonego lub autotestu na dysku twardym.
Po wykonaniu tych testów zobaczysz wskaźnik postępu, który pozwoli Ci zobaczyć, jak daleko jest do wykonania testu i jaki jest szacowany czas jego ukończenia.
Sekcja „Przypisane” pozwala zobaczyć błędy i informacje dotyczące autotestu.
Sprawdzanie systemu plików
Istnieje kilka innych narzędzi, oprócz GUI Narzędzia dyskowego, których możemy użyć do zdiagnozowania stanu naszego dysku twardego. Sprawdzanie systemu plików (FSCK), które jest dostępne tylko jako narzędzie wiersza poleceń, jest jednym z narzędzi, których często używamy do sprawdzania stanu naszego dysku twardego.
Możesz użyć funkcji „Sprawdź system plików” w „Narzędziu dyskowym”, aby wykonać to samo sprawdzenie, jeśli nie jesteś maniakiem wiersza poleceń, takim jak my.
Oczywiście są sytuacje, w których my mieć użyć narzędzia wiersza poleceń do sprawdzenia naszego systemu plików. Na przykład, gdy używamy a bezgłowy system, gdy nasz Linuks nie uruchamia się, lub gdy po prostu chcemy pochwalić się naszym przyjaciołom umiejętnościami z linii poleceń Kungfu.
Na początku narzędzie wiersza poleceń FSCK wygląda jak coś, z czym poradzi sobie tylko komputerowy geek; Ale przekonasz się, że FSCK jest bardzo łatwym w użyciu narzędziem. Przed uruchomieniem FSCK należy zwrócić uwagę na jedną rzecz; Musisz odmontować system plików za pomocą „dosiadać” Komenda. Naprawienie zamontowanego systemu plików za pomocą FSCK może spowodować więcej szkód niż pierwotny problem.
sudo umount /dev/sdb
Polecenie FSCK jest dość proste:
sudo fsck -t ext4 /dev/sdb
To polecenie sprawdza system plików ext4 (/dev/sdb) pod kątem niespójności. Powinieneś zastąpić /dev/sdb własną partycją. Możesz uruchomić polecenie „fdisk”, aby znaleźć partycje systemowe:
sudo fdisk -l
Zaplanowane kontrole systemu plików
Jeśli używasz Ubuntu, zauważysz, że Ubuntu uruchamia od czasu do czasu sesję FSCK podczas uruchamiania systemu. Jeśli uważasz, że zaplanowane sprawdzenie jest irytujące, możesz zmienić harmonogram skanowania za pomocą polecenia „tune2fs”. Oto jak to zazwyczaj wygląda:
Parametr liczby montowań mówi nam, że Ubuntu skanuje nasz dysk twardy po 33 zamontowaniach dysku.
Możemy skonfigurować liczbę montowań za pomocą opcji ’-c’:
sudo tune2fs -c 35 /dev/sda1
To polecenie ponownie skonfiguruje Ubuntu, aby skanował nasz dysk twardy po 35 podłączeniach dysku twardego podczas uruchamiania systemu.
Uwaga: zmień '/dev/sda1/’ na własną partycję
Złe bloki
Zły sektor to sektor na dysku komputera, którego nie można użyć z powodu trwałego uszkodzenia (lub braku dostępu do niego przez system operacyjny), takiego jak fizyczne uszkodzenie powierzchni dysku.
Istnieją dwa sposoby wykrywania uszkodzonych sektorów w systemie Linux: możesz użyć GUI Disk Utility lub jeśli jesteś maniakiem wiersza poleceń, takim jak my, możesz użyć polecenia badblocks, aby sprawdzić dysk twardy pod kątem uszkodzonych sektorów:
sudo badblocks -v /dev/sdb1
Badblock poda nam liczbę uszkodzonych sektorów na naszym dysku twardym.
zainul@zainul-laptop:~$ sudo badblocks -v /dev/sdb1
Checking blocks 0 to 97683200
Checking for bad blocks (read-only test): 3134528 done, 3:27 elapsed
3134560 done, 8:33 elapsed
3134561 done, 10:15 elapsed
3134562 done, 11:57 elapsed
3134563 done, 13:39 elapsed
done
Pass completed, 5 bad blocks found.
Masz dwie opcje, gdy widzisz złe bloki. Możesz poszukać nowego dysku twardego lub oznaczyć te uszkodzone bloki jako bezużyteczne sektory dysku twardego. Obejmuje to dwa kroki:
Najpierw musimy zapisać lokalizację uszkodzonych sektorów w płaskim pliku.
sudo badblocks /dev/sdb > /home/zainul/bad-blocks
Następnie musimy wprowadzić płaski plik do polecenia FSCK, aby oznaczyć te uszkodzone sektory jako sektory „nieużyteczne”.
sudo fsck -l bad-blocks /dev/sdb
FSCK, Badblocks i Disk Utility to niektóre z narzędzi dyskowych, których często używamy do skanowania naszych dysków twardych. Podziel się z innymi czytelnikami, jeśli znasz inne narzędzia dyskowe Linux do skanowania dysków twardych.