Skip to content

Przyszłe procesory AMD będą miały rdzenie hybrydowe, tak jak Intel

21 de maj de 2023
Ryzen 7000 featured image

Zdjęcie dr Lisy Su trzymającej procesor Ryzen

Duże, zorientowane na wydajność rdzenie i małe, wydajne rdzenie to koncepcja, która wcześniej była zarezerwowana wyłącznie dla smartfonów. Intel wprowadził do ekosystemu PC, a teraz AMD planuje wyprodukować procesory o tej samej architekturze hybrydowej.

CTO AMD, Mark Papermaster, potwierdził, że w przyszłych chipach AMD Ryzen zobaczymy „wysokowydajne rdzenie połączone z energooszczędnymi rdzeniami połączonymi z akceleracją”. AMD mówiło już o swoich rdzeniach wydajnościowych, nazwanych Zen 4C, które mają pojawić się w układach serwerowych Epyc nowej generacji. Jednak jeszcze nie wylądowali na procesorach do komputerów stacjonarnych, a CTO prawie potwierdził, że tak się dzieje, po tym, jak powiedział „absolutnie”, gdy ankieter naciskał na użycie rdzeni hybrydowych w komputerach stacjonarnych.

Obecny topowy układ AMD, Ryzen 9 7950X, ma 16 rdzeni, ale wszystkie są identycznymi rdzeniami Zen 4. Z drugiej strony Intel wykorzystuje mieszankę rdzeni wydajnościowych i wydajnościowych, zwiększając liczbę rdzeni (a dokładniej do 24 rdzeni w Intel Core i9-13900K). Ta zmiana spowodowałaby, że AMD również używałoby rdzeni hybrydowych, narażając siebie i swoje chipy na korzyści, jakie przynoszą te chipy.

Aby uzyskać bardziej konkretne opinie w tej sprawie, musielibyśmy zapoznać się z ofertą AMD (i tak firma ma zapowiedzieć swoje kolejne układy Ryzen dopiero w przyszłym roku). Ale teraz wszystko wygląda świetnie.

źródło: ExtremeTech

Czy ten post był pomocny?