Skip to content

Rakieta Artemis z NASA spróbuje ponownie wystartować we wrześniu

10 de wrzesień de 2022
Artemis 1

Space Launch System na wyrzutni

Ludzie nie chodzili po Księżycu od zakończenia programu Apollo 50 lat temu. NASA chce to zmienić w tej dekadzie za pomocą rakiety SLS, którą agencja spróbuje ponownie uruchomić za kilka tygodni.

Urzędnicy NASA celują 23 września, aby spróbować wystrzelić rakietę SLS (Space Launch System) na Księżyc. Jeśli tak się nie stanie, ustawili również 27 września jako potencjalną datę kopii zapasowej.

Ten początkowy start, nazwany misją Artemis 1, miałby nosić kapsułę załogi bez załogi, aby mogła odłączyć się i okrążyć Księżyc. Jeśli to się powiedzie, agencja chce również przeprowadzić misję z załogą – pierwszy lot z załogą na orbicie Księżyca ma się odbyć w 2024 roku.

NASA w ciągu ostatnich tygodni dwukrotnie próbowała uruchomić misję. Ostatnia próba startu, 3 września, musiała zostać odwołana z powodu wycieku wodoru. Może trzeci raz to urok?

Przywrócenie obecności człowieka na Księżycu okazuje się trudniejsze niż początkowo oczekiwano, ale jeśli kolejna próba wystrzelenia się powiedzie, może to być dekada, w której w końcu ponownie postawimy stopę na Księżycu.

Źródło: Rejestr

Czy ten post był pomocny?