Skip to content

RGB? CMYK? Alfa? Czym są kanały obrazu i co one oznaczają?

31 de lipiec de 2021
1627722999 sshot 75

Są tam, czają się w twoich plikach graficznych. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym są kanały obrazów? A co mają wspólnego z RGB i CMYK? Oto odpowiedź.

Panel kanałów w Photoshopie jest jedną z najbardziej nieużywanych i niezrozumianych części programu. Ale obrazy mają kanały kolorów z lub bez Photoshopa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym są kanały kolorów, co to są RGB i CMYK, i dowiedz się nieco więcej o tym, jak działają pliki obrazów.

Podstawowe kolory światła i druku

RGB CMYK Alfa Czym sa kanaly obrazu i co one

„Kolory podstawowe”, przynajmniej w tym sensie, w jakim mogłeś się o nich nauczyć na zajęciach plastycznych w liceum, odnoszą się do zestawu pigmentów, które można łączyć w różnych proporcjach, aby stworzyć każdy kolor w widzialnym spektrum. RGB i CMYK to kombinacje różnych zestawów kolorów podstawowych: kolorów podstawowych światła i kolorów podstawowych do druku. Przyjrzyjmy się pokrótce obu z nich i porównajmy je.

1627722998 325 RGB CMYK Alfa Czym sa kanaly obrazu i co one

Jest to dobrze udokumentowana właściwość światła, która może załamywać się na różne, wolniejsze długości fal, które go tworzą. Inną obserwowalną właściwością światła jest to, że można je również zrekombinować z tych różnych długości fal (nazywamy je kolorami) z powrotem w czyste białe światło. Issac Newton udokumentował to w: Optyki, książka o jego badaniach światła i jego załamaniu.

Model kolorów RGB jest dokładnie taki. Łącząc światło ze źródeł czerwonego, zielonego i niebieskiego, czyste białe światło (lub jego iluzję) można uzyskać na ekranach komputerów lub na różnego rodzaju monitorach telewizyjnych. Model obrazu RGB to po prostu sposób śledzenia przez obrazy ilości światła czerwonego, zielonego i niebieskiego, jakie ma każdy piksel. Więcej o tym, później, ale najpierw porównajmy ten model oparty na świetle z działaniem procesów drukowania.

Cyjan, Magenta, Żółty, Keyline

demo rgb

Prawdopodobnie znasz tylko kolory wymienione powyżej, ponieważ kupujesz wkłady CMYK do swojej drukarki biurkowej. Cyan, Magenta i Yellow są nazywane „kolorami procesowymi” drukowania i można je traktować jako podstawowy zestaw atramentów. Na powyższej ilustracji widać, że łączą się one w różnych ilościach, tworząc szeroką gamę kolorów, w tym mieszaną czerń.


Ponieważ mieszanie ogromnych ilości trzech atramentów może być drogie, drukarze postanowili dodać czarny jako czwarty kolor do tego zestawu. Czarny atrament (znany jako klucz lub linia kluczowa, stąd „K” w „CMYK”) pozwala na mniejsze marnowanie pozostałych trzech kolorów podstawowych, a także na bogatsze wydruki o większej głębi kolorów.

Czy naprawdę potrzebujemy obu?

Telewizor LED1627722998 504 RGB CMYK Alfa Czym sa kanaly obrazu i co one

Pliki CMYK mogą być dobre i dobre dla drukarek, ale dlaczego nie możemy po prostu wybrać jednego i używać tylko go? Jak można się domyślić, każdy z plików RGB i CMYK służy do rozwiązywania indywidualnych problemów.

Pliki RGB działają z modelem opartym na świetle. Z tego powodu są to idealne formaty plików obrazów do projektowania ekranowego i internetowego — formaty, które będą wyświetlane tylko na monitorach lub telewizorach wyświetlających światło.

CMYK jest preferowanym modelem kolorów podczas bezpośredniej pracy nad drukiem czterokolorowym. Projektant może pracować w plikach RGB, ale nie ma sensu pracować z kolorami, których nie można wydrukować. Dlatego praca z CMYK może pomóc wyeliminować przesunięcia kolorów i różne problemy podczas tłumaczenia dokumentu RGB na drukowaną gamę kolorów CMYK.

Co to wszystko ma wspólnego z kanałami obrazu?

1627722998 469 RGB CMYK Alfa Czym sa kanaly obrazu i co one

Powyższa ilustracja przedstawia narzędzie próbnika kolorów programu Photoshop. W zwykłym 24-bitowym pliku obrazu RGB obrazy składają się zasadniczo z trzech mniejszych plików 8-bitowych. Te mniejsze pliki są kanałami obrazu i mają zakres 256 wartości, od 0 do 255. Możesz to zobaczyć w selektorze kolorów, z wartościami podzielonymi na czerwony, zielony i niebieski po lewej stronie, a Cyan, Magenta, Yellow i Keyline (czarny) po prawej stronie.

1627722999 74 RGB CMYK Alfa Czym sa kanaly obrazu i co one


Każdy kanał reprezentuje ilość światła (RGB) lub symulowanego atramentu (CMYK), który każdy izolowany kolor musi połączyć, aby stworzyć obraz cyfrowy. Zauważysz, że w pliku RGB zilustrowanym powyżej, najjaśniejsze żarówki w odpowiednich kanałach (oznaczonych jako czerwony, zielony i niebieski) są tymi dla odpowiedniego kanału. Innymi słowy, zielona żarówka jest najjaśniejsza w zielonym kanale, ponieważ potrzeba więcej jasnego zielonego światła, aby stworzyć obraz świecącej zielonej żarówki.

Te kombinacje jednokolorowych, 256 kolorowych obrazów łączą informacje o kolorze, tworząc miliony odcieni kolorów, odcieni i odcieni w każdym pliku RGB JPG lub CMYK Photoshop.

Czekaj, co to są kanały alfa?

1627722999 735 RGB CMYK Alfa Czym sa kanaly obrazu i co one

Po prostu, aby wszystko było bardziej zagmatwane, niektóre pliki obrazów (zwłaszcza takie jak PNG) zawierają więcej informacji o obrazie w dodatkowym kanale. Ten kanał zasadniczo nie różni się od kanału RGB lub CMYK, z 256 odcieniami szarości reprezentującymi obszary obrazu. Jednak kanały alfa mają zasadniczą różnicę: oznaczają przezroczystość, a nie informacje o kolorze.

Obraz zilustrowany powyżej pokazuje złożony obraz RGB po lewej stronie, z informacjami z kanału alfa pokazanego po prawej stronie. Wszędzie tam, gdzie jest biel, obraz jest nieprzezroczysty. Tam, gdzie jest czerń, jest idealnie wyraźna, jak przezroczysty plik PNG. Odcienie szarości pomiędzy nimi pozwalają na przezroczystość poza prostym przełącznikiem „włącz” i „wyłącz”.

Nic innego się nie zmienia z kanałem alfa. Jest mniej więcej identyczny z każdym innym 8-bitowym kanałem na dowolnym obrazie i jest mniej więcej tak samo łatwy (lub tak trudny) do zrozumienia.

Masz pytania lub komentarze dotyczące grafiki, zdjęć, typów plików lub Photoshopa? Wyślij swoje pytania na adres [email protected], a mogą one pojawić się w przyszłym artykule How-To Geek Graphics.

Kredyty obrazkowe: Odbicia pryzmatu według sburke2478. Rzekotka rzekotka drzewna autorstwa Carey James Balboa. Prowadził 1 przez Alessandro Vannucci. Atrament procesowy CMYK firmy w_lebelie.

Czy ten post był pomocny?