Skip to content

Różne rodzaje farb (i kiedy ich używać)

9 de lipiec de 2021
2017 07 31 0002

Jeśli masz zamiar zaatakować ściany w swoim domu świeżą, nową warstwą farby, wszystkie różne opcje w alejce z farbami w lokalnym sklepie z narzędziami mogą być dość przytłaczające. Oto, co musisz wiedzieć o różnych rodzajach farb i kiedy powinieneś ich używać.

Farba na bazie oleju a farba na bazie wody

Jeśli chodzi o to, farba jest na bazie oleju lub wody, co oznacza, że ​​głównym składnikiem farby jest woda lub rodzaj oleju (zwykle albo olej alkidowy lub lniany).

1625848685 623 Rozne rodzaje farb i kiedy ich uzywac

Każdy ma swoje plusy i minusy, ale oto krótkie podsumowanie:

Farba na bazie oleju

  • Czas schnięcia i utwardzania trwa dłużej.
  • Trwalsza niż farba na bazie wody.
  • Czyszczenie pędzli wymaga użycia silnych środków chemicznych, takich jak rozcieńczalnik do farb.
  • Często zapewnia znacznie gładsze i lepiej wyglądające wykończenie.

Farba na bazie wody

  • Suszenie i utwardzanie zajmuje mniej czasu niż farba olejna.
  • Nie jest tak trwały.
  • Sprzątanie nie wymaga chemikaliów — mydło i woda działają świetnie.
  • Częściej niż farba olejna (w zależności od tego, gdzie patrzysz).

Zastanów się nad użyciem farby olejnej na powierzchniach, które często są tłuczone i nadużywane, takich jak powierzchnie zewnętrzne, podłogi, drzwi, elementy wykończeniowe i meble. Jednak farba na bazie wody doskonale nadaje się do rzeczy, które nie będą zużywać się dużo, takich jak ściany i sufity.

Farba na bazie wody jest również potocznie nazywana farbą lateksową, mimo że ten rodzaj farby wykorzystuje żywice akrylowe lub winyl zamiast samego lateksu. Farba na bazie wody jest również najczęstszym rodzajem farby – zwykle około 75% farby dostępnej w większości sklepów ze sprzętem lub farbami jest na bazie wody, chociaż zależy to od tego, gdzie robisz zakupy.

Elementarz

1625848685 292 Rozne rodzaje farb i kiedy ich uzywac

Podkład jest ważnym elementem procesu malowania, ale powinieneś zrozumieć, że podkład nie jest tak naprawdę „farbą”. Jest bardzo podobny, ponieważ ma taką samą konsystencję jak farba i jest nakładany w ten sam sposób, ale nigdy nie użyjesz go jako ostatniej warstwy na niczym. Nałożenie podkładu przed nałożeniem właściwej farby pozwala podkładowi działać jako rodzaj kleju, do którego przykleja się farba, co zwiększa trwałość i długowieczność.


Co więcej, podkład jest wymagany na nowych, czystych powierzchniach, które nie są jeszcze pomalowane. Na przykład, jeśli malujesz nową ścianę, która nigdy wcześniej nie była malowana, będziesz chciał użyć podkładu.

W innych okolicznościach podkład może nie być konieczny. Na przykład, jeśli malujesz poprzednią pracę, która używa podobnego odcienia, prawdopodobnie nie musisz najpierw nakładać podkładu. Jeśli malujesz jasny kolor na ciemny kolor, podkład może być naprawdę pomocny. Możesz potrzebować kilku warstw farby, aby całkowicie zamaskować ciemniejszy odcień, ale zazwyczaj potrzebujesz znacznie mniej podkładu, aby go zakryć – a ponadto podkład jest zwykle tańszy niż prawdziwa farba i może zaoszczędzić kilka dolców.

Połysk farby

1625848686 462 Rozne rodzaje farb i kiedy ich uzywac

Oprócz farb olejnych i wodorozcieńczalnych istnieją również różne połyski farby. Innymi słowy, farba ma różne poziomy połysku (inaczej połysk).

Z jednej strony masz połyski farby, które nie są tak błyszczące. Będą się nazywać takimi rzeczami jak „Płaski”, „Matowy”, „Skóra jajka” i „Satyna”. Farby płaskie i matowe są bardzo podobne, chociaż mat jest zwykle tylko odrobinę bardziej błyszczący niż płaski. Matowy jest też zazwyczaj bardziej wytrzymały niż płaski. Tego typu farby są dobre na sufity, ponieważ mogą znacznie lepiej ukryć niedoskonałości niż farba o wyższym połysku.

Farby skorupkowe i satynowe są nieco bardziej błyszczące, ale nadal wyglądają dość matowo, jeśli są oglądane pod odpowiednim kątem. Tego typu farby są dobrym kompromisem między trwałością a połyskiem. Więc jeśli chcesz czegoś, co jest trwałe, ale nadal wygląda na dość płaskie, farby do skorupek jajek i satynowe są dobrym rozwiązaniem.


Farby półpołyskowe i błyszczące są najbardziej trwałe z połysku i dobrze szorują bez ścierania, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w kuchniach i łazienkach. Jednak dość mocno odbijają światło i zapewniają błyszczącą powierzchnię, która może uwydatnić drobne niedoskonałości.

Jednak rodzaj połysku, którego powinieneś użyć, zależy ostatecznie od Ciebie – po prostu pamiętaj o zaletach i wadach każdego z nich.

Co to jest farba „emalia”?

1625848686 802 Rozne rodzaje farb i kiedy ich uzywac

Przeglądając farby w sklepie, można natknąć się na puszki z napisem „emalia” na etykiecie. Ogólnie rzecz biorąc, farba emaliowana odnosi się do każdej farby, która ma niesamowitą trwałość i wysycha do twardego, twardego wykończenia, które może wytrzymać wiele nadużyć. Jeśli etykieta puszki z farbą zawiera słowo „emalia”, możesz być pewien, że jest to jedna z najtwardszych farb na rynku.

W przeszłości większość (jeśli nie wszystkie) emalii była oparta na oleju, ale w ostatnich latach wiele farb wodorozcieńczalnych również nabrało emalii. Osobiście przysięgam, że używam emalii olejnej, ponieważ farba olejna jest przede wszystkim naturalnie trwała. Farba emaliowana zwykle występuje w postaci farby zewnętrznej i farby wysokotemperaturowej, a także niektórych farb wewnętrznych przeznaczonych do powierzchni, które są narażone na wiele nadużyć, takich jak szafki kuchenne lub meble.

Czy ten post był pomocny?