Skip to content

Różne rodzaje gniazdek elektrycznych, które możesz zainstalować w swoim domu

31 de lipiec de 2021
IMG 3029 stomped 650x301

Być może już wiesz o inteligentnych gniazdkach lub gniazdkach ze zintegrowanymi portami USB. Ale możesz być zaskoczony, ile „normalnych” punktów sprzedaży możesz kupić dla swojego domu. Wszystkie są przystosowane do różnych sytuacji i chcesz mieć pewność, że Twój dom jest wyposażony w odpowiednie gniazdko do pracy. Oto różne rodzaje gniazdek elektrycznych, które możesz kupić.

Punkty GFCI

1627708256 441 Rozne rodzaje gniazdek elektrycznych ktore mozesz zainstalowac w swoim domu

W prawie każdym domu, w którym wylot znajduje się blisko źródła wody, prawdopodobnie znajdziesz wylot GFCI. GFCI oznacza przerywacz obwodu ziemnozwarciowego i ma na celu szybkie odcięcie zasilania w tym gniazdku, gdy wykryje zwarcie lub zwarcie doziemne.

Normalny przepływ elektryczny ma miejsce, gdy prąd przepływa przez gorący drut i wraca z powrotem przez przewód neutralny, ale jeśli prąd popłynie dalej, gniazdo GFCI wyłączy się.

Innymi słowy, jeśli zdarzy ci się używać uszkodzonej suszarki do włosów, a twoje stopy są mokre, zwarcie z suszarki może spowodować, że prąd przepłynie przez ciebie, do twoich mokrych stóp i do ziemi, skutecznie porażając cię prądem. Gniazdko AGFCI zabije moc, zanim prąd będzie mógł nawet zdalnie uciec z suszarki do włosów.

Gniazda GFCI są trochę droższe niż zwykłe gniazdka, ale muszą być instalowane w miejscach takich jak kuchnia i łazienka. Możesz zainstalować Wyłącznik GFCI na twojej skrzynce z wyłącznikami (wszystkie domy zbudowane po 2014 r. powinny już je mieć), co ochroni cały obwód przed zwarciami doziemnymi, ale są one znacznie droższe niż kilka gniazd GFCI. Dodatkowo, jeśli zainstalujesz pojedyncze gniazdo GFCI na początku obwodu, wszystkie gniazda znajdujące się w tym obwodzie i tak będą chronione.

Punkty AFCI

1627708256 297 Rozne rodzaje gniazdek elektrycznych ktore mozesz zainstalowac w swoim domu

Innym ochronnym typem wylotu, który wygląda prawie identycznie jak wylot GFCI, jest an Wylot AFCI, ale nie jest tak dobrze znany. AFCI oznacza przerywacz obwodu łukowego i chroni przed „łukami”. Łuki powstają, gdy prąd przeskakuje z jednego przewodu na drugi. co może szybko spowodować pożar. Izolacja przewodów może również zapobiegać powstawaniu łuków, ale twoja stara lampa może mieć pękniętą izolację, która odsłania przewody, narażając cię na ryzyko.


Prawie każdy nowoczesny dom wybudowany po 1999 roku będzie już miał Wyłączniki AFCI zainstalowane w skrzynce wyłącznika (a przynajmniej powinny być zainstalowane), ale jeśli masz starszy dom, możesz zainstalować gniazda AFCI na początku każdego obwodu, aby wszystkie gniazda znajdujące się w tym obwodzie były chronione. Oczywiście, sufitowe oprawy oświetleniowe i inne urządzenia elektryczne, które nie są sterowane przez gniazdka, nie będą chronione, ale właśnie dlatego należy zainstalować wyłącznik AFCI.

Nie musisz dodawać ochrony AFCI do istniejących obwodów w starszym domu, ale jeśli budujesz dodatek do swojego domu i potrzebujesz dodać więcej obwodów, te nowe obwody musiałyby być chronione przez AFCI i zgodne z kodem.

Gniazda 20A

1627708256 4 Rozne rodzaje gniazdek elektrycznych ktore mozesz zainstalowac w swoim domu

Oprócz chronionych gniazdek, różne rodzaje gniazd na tym się nie kończą. Większość zwykłych gniazdek w twoim domu ma prąd o natężeniu 15 amperów (15 A). Oznacza to, że obwód, do którego podłączone jest gniazdko, może obsłużyć do 15 amperów prądu. Każde urządzenie elektroniczne ma amperaż. Większość smartfonów ładuje około 1 ampera, a tablety około 2-2,5 ampera. Mikrofale zużywają około 5 amperów, a większe urządzenia oczywiście zużywają więcej.

Jednak dzięki obwodom 20A i Gniazda 20A, możesz korzystać z większej liczby energochłonnych urządzeń bez wyzwalania wyłącznika, ponieważ mogą one obsługiwać o 25% większe obciążenie. Zwykle obwody i wyłączniki 20 A można znaleźć w kuchniach, pralniach i garażach, gdzie znajduje się większość urządzeń energochłonnych.

Jeśli nie masz pewności, czy gniazdko lub obwód ma prąd znamionowy 20 A, dobrym sposobem na stwierdzenie, czy gniazdko ma małe wycięcie w lewym otworze bolca. Oznacza to, że jest to gniazdko 20A, a obwód, na którym się znajduje, ma prąd znamionowy 20A.


Słowo ostrzeżenia: nie można po prostu zastąpić obwodu i gniazdka 15A wersjami 20A. Obwody 20A wykorzystują grubsze okablowanie wewnątrz ścian, co pozwala na przenoszenie większej ilości prądu elektrycznego, podczas gdy obwody 15A wykorzystują cieńsze okablowanie. Możesz jednak użyć gniazdka 15 A w obwodzie 20 A – po prostu upewnij się, że twoje energochłonne urządzenie nie jest podłączone do tego konkretnego gniazdka, a zamiast tego jest podłączone do odpowiedniego gniazdka 20 A. Wszystko inne można bez problemu podłączyć do gniazdka 15A.

Przełączane gniazda

1627708256 950 Rozne rodzaje gniazdek elektrycznych ktore mozesz zainstalowac w swoim domu

Czy chcesz mieć możliwość kontrolowania mocy gniazdka oraz włączania i wyłączania, kiedy tylko chcesz? Niektóre domy mają już włączniki światła podłączone do niektórych gniazdek, ale jeśli nie, możesz uzyskać przełączane gniazdko, czyli gniazdo z jednym gniazdem oraz przełącznik, który je włącza i wyłącza.

Coś takiego może być świetne, jeśli masz coś podłączonego do gniazdka, ale nie chcesz tego przez cały czas. Możesz po prostu przestawić przełącznik na gnieździe, aby go włączyć lub wyłączyć.

Możesz również skorzystać z tego rodzaju gniazdka, aby stwórz własny przedłużacz przełączany swego rodzaju, gdzie sam przedłużacz zawsze będzie miał zasilanie, ale dodajesz drugie gniazdko, które jest sterowane za pomocą przełącznika. Mam coś takiego do mojego odkurzacza sklepowego, abym nie musiał schylać się pod stołem warsztatowym, aby za każdym razem go włączać i wyłączać. Zamiast tego mam sklepowy odkurzacz podłączony do przełączanego gniazdka, podczas gdy inne narzędzia są zawsze gotowe do pracy i podłączone do przedłużacza.

Gniazda USB

1627708256 94 Rozne rodzaje gniazdek elektrycznych ktore mozesz zainstalowac w swoim domu

Nasze gniazdka z wbudowanymi portami USB byłyby standardem w domach. Jednak nadal są trudne do znalezienia i rzadko są domyślnie instalowane w nowych domach. Na szczęście możesz je łatwo zainstalować samodzielnie we własnym domu.

Istnieją różne rodzaje gniazd wyposażonych w USB. Być może najlepszą opcją są te, które nadal pochodzą z dwoma zwykłymi gniazdami?, ale wciśnij dwa porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Możesz też dostać taki, który zastępuje oba gniazda czterema portami USB. Oba te gniazda mogą ładować urządzenia do 4 amperów, dzięki czemu tablety będą ładować się z pełną prędkością.


Oczywiście, może być lepiej, jeśli masz tylko Ładowarka ścienna USB, w ten sposób nie musisz wykonywać żadnych prac elektrycznych i nadal będziesz mieć tam zwykłe gniazdko, gdy tego potrzebujesz. Ale jeśli chcesz, aby rzeczy były czyste i usprawnione, duża blokowa ładowarka USB może Ci się nie spodobać, dlatego te specjalne gniazda USB są przydatne.

Inteligentne gniazdka

1627708257 746 Rozne rodzaje gniazdek elektrycznych ktore mozesz zainstalowac w swoim domu

Jeśli chcesz przenieść rzeczy na nowy poziom w swoim domu, możesz uzyskać inteligentne gniazdka, które są zwykłymi gniazdkami, ale można nimi sterować za pomocą smartfona. Oznacza to, że możesz włączać i wyłączać gniazdko z dowolnego miejsca na świecie za pomocą telefonu.

W przeszłości omówiliśmy kilka różnych opcji, w tym Belkin WeMo Switch i ConnectSense, ale to tylko adaptery podłączane do zwykłego gniazdka. Zamiast tego możesz dostać inteligentne gniazda, które zastępują tradycyjne gniazdka. Będziesz potrzebować pewnego rodzaju huba smarthome, ponieważ komunikuje się on przez Z-Wave, ale prawdopodobnie już go masz, jeśli nawet rozważasz uzyskanie tego rodzaju punktów sprzedaży.

Jeśli zastanawiasz się nad dokonaniem pewnych ulepszeń elektrycznych w swoim domu, nawet jeśli jest to tak podstawowe, jak po prostu zaopatrzenie się w adaptery, dobrze jest dowiedzieć się, jakie rodzaje gniazdek masz w domu i co mogą zrobić i co mogą. nie. Ponadto dobrze jest wiedzieć, czy nowe duże urządzenie faktycznie będzie działać w twoim domu, czy po prostu zbytnio obciąży twój wyłącznik. Jak zawsze, możesz je zainstalować samodzielnie, ale jeśli czujesz się choć trochę niekomfortowo, dobrym pomysłem jest zatrudnienie profesjonalisty.

Czy ten post był pomocny?