Skip to content

Różnica między .com, .net, .org a tym, dlaczego wkrótce zobaczymy wiele innych domen najwyższego poziomu

16 de lipiec de 2021
image161

.com, .net, .org i inne przyrostki witryn internetowych są znane jako „domeny najwyższego poziomu” (TLD). Chociaż zwykle widzimy tylko kilka z nich, są ich setki – a wkrótce mogą być ich tysiące.

Domeny najwyższego poziomu są zarządzane przez Internet Assigned Numbers Authority (IANA), który jest prowadzony przez Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN).

Ogólne domeny najwyższego poziomu

Być może najczęstszymi domenami najwyższego poziomu są .com, .net i .org. Pierwotnie każdy miał inny cel:

  • .com: witryny komercyjne (nastawione na zysk)
  • .net: domeny związane z siecią
  • .org: organizacje non-profit

Jednak wszystkie te domeny najwyższego poziomu oferują otwartą rejestrację – każdy może zarejestrować domenę .com, .net lub .org dla witryny internetowej (za opłatą). Rozróżnienie między domenami w dużej mierze zostało utracone, chociaż nadal istnieją organizacje non-profit, które preferują .org.

Istnieje wiele innych domen, które zostały dodane później, aby odciążyć oryginalne ogólne domeny najwyższego poziomu (gTLD), w tym .biz i .info. Jednak mniej witryn korzysta z tych domen najwyższego poziomu – istnieje większa rozpoznawalność marki związana z domeną .com.Obecnie .com jest zdecydowanie najpopularniejszą domeną najwyższego poziomu – prawie 50 procent witryn odwiedzanych przez Google używa domeny .com domeny na poziomie. (Źródło)

Otwarte a zamknięte domeny TLD

W przeciwieństwie do powyższych domen najwyższego poziomu, które są „otwarte”, ponieważ pozwalają każdemu zarejestrować domenę bez spełniania jakichkolwiek kwalifikacji, wiele domen TLD jest „zamkniętych”. Jeśli na przykład chcesz zarejestrować domenę .muzeum, .aero lub .travel, musisz potwierdzić, że jesteś legalnym podmiotem zajmującym się muzeum, lotnictwem lub turystyką.

Domeny najwyższego poziomu dla poszczególnych krajów

Istnieją setki krajowych domen najwyższego poziomu. Na przykład domena .uk jest przeznaczona dla Wielkiej Brytanii, domena .ca jest przeznaczona dla Kanady, a domena .fr dla Francji.


Niektóre z tych domen krajowych są zamknięte i umożliwiają rejestrację tylko obywatelom i firmom w danym kraju, podczas gdy niektóre umożliwiają rejestrację otwartą dla wszystkich.

Na przykład popularna domena .ly, używana zwłaszcza przez bit.ly i inne usługi skracania adresów URL, jest w rzeczywistości domeną krajową dla Libii. Pozwala w dużej mierze na otwartą rejestrację, chociaż istnieją pewne ograniczenia dotyczące rodzaju treści, które może zawierać strona internetowa z domeną .ly TLD.

Wyjątkowo Stany Zjednoczone mają kilka domen krajowych, które nie są kodami krajów:

  • .edu: Instytucje edukacyjne w USA
  • .gov: podmioty rządowe USA
  • .mil: zastosowanie wojskowe w USA

Przyszłe domeny najwyższego poziomu

W 2012 r. ICANN umożliwił korporacjom ubieganie się o nowe ogólne domeny najwyższego poziomu. lista aplikacji jest długa – Na przykład Google złożył wniosek o domeny takie jak .google, .lol, .youtube i .docs. Wiele firm ubiegało się o domeny pasujące do nazwy firmy, takie jak .mcdonalds i .apple. Wiele firm dokonało również przejęcia ogólnych nazw domen, takich jak .pizza, .security, .download i .beer.


Żadna z tych nowych domen nie została jeszcze udostępniona online, ale wygląda na to, że wkrótce zobaczymy o wiele więcej domen najwyższego poziomu.

Aby uzyskać pełną listę aktualnie używanych domen najwyższego poziomu, sprawdź Strona bazy danych strefy głównej na stronie internetowej IANA.

Czy ten post był pomocny?