Skip to content

Rzeczy, których nigdy nie powinieneś publikować online, ale prawdopodobnie są

6 de lipiec de 2021
Screen Shot 2018 12 17 at 3.43.00 PM

Łatwo jest podekscytować się czymś i opublikować to w mediach społecznościowych, aby wszyscy znajomi i rodzina mogli to zobaczyć, a może nawet reszta świata. Ale jest kilka rzeczy, których nie powinieneś publikować online, nawet jeśli wydaje się to oczywiste.

Bilety na wydarzenia

1625543996 699 Rzeczy ktorych nigdy nie powinienes publikowac online ale prawdopodobnie sa

Niezależnie od tego, czy jest to koncert, czy wydarzenie sportowe, zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem publikowanie zdjęcia biletu na swoich kontach w mediach społecznościowych.

Dzieje się tak dlatego, że prawie wszystkie bilety w dzisiejszych czasach używają kodu kreskowego, który jest skanowany przy bramie, aby umożliwić wejście na wydarzenie. Łatwo skopiować te kody kreskowe ze zdjęcia, a następnieużyj ich do stworzenia duplikatu biletu.

Ktoś może zrobić zdjęcie Twojego biletu i wykorzystać je, aby uzyskać wstęp na mecz lub inne wydarzenie. Zastanów się więc dwa razy, zanim udostępnisz ten ukochany złoty bilet online.

Karty kredytowe i debetowe

1625543996 491 Rzeczy ktorych nigdy nie powinienes publikowac online ale prawdopodobnie sa

To wydaje się oczywiste, ale najwyraźniej zdarza się częściej, niż mogłoby się wydawać. Nie wierzysz mi? To nieistniejące już konto na Twitterze daje dowód.


Wiem, że udostępnienie zdjęcia swojej nowej, wymyślnej karty kredytowej wydaje się wystarczająco ekscytujące (tak na nagrody i zwrot gotówki!), ale każdy może użyć wszystkich tych numerów na tej karcie, aby kupić coś online. Co gorsza, może to być początek pełnej kradzieży tożsamości.

Jeśli chcesz opublikować zdjęcie swojej nowej karty kredytowej w mediach społecznościowych, zrób to, ale przynajmniej poświęć trochę czasu, aby ukryć wszystkie liczby.

Karty pokładowe

1625543996 869 Rzeczy ktorych nigdy nie powinienes publikowac online ale prawdopodobnie sa

Wakacje w końcu nadeszły – czas opublikować o nich na Facebooku! Ta karta pokładowa może wydawać się dość niewinna, ale te kody kreskowe i liczby mogą opowiedzieć większą historię niż to, co na pierwszy rzut oka. Zastanów się dwa razy, zanim opublikujesz ich zdjęcie.

Twoja karta pokładowa linii lotniczej zaskakuje ma dużo informacji, a nie tylko na sam lot. Korzystając z niektórych z tych informacji, ktoś może uzyskać dostęp do całego Twojego konta w programie Frequent Flyer.

Wystarczy tylko nazwisko i numer lokalizatora rekordów, aby uzyskać dostęp do informacji, takich jak czyjś numer telefonu i przyszłe zarezerwowane loty. Ponadto umożliwia to komuś wejście i zmianę miejsca, a także anulowanie wszelkich przyszłych lotów.

Jeśli więc chcesz opublikować swoją kartę pokładową w mediach społecznościowych, możesz chcieć zachować nieco strategiczne podejście do swojego zdjęcia i upewnić się, że żadne unikalne kody kreskowe i numery nie są widoczne.

Zdjęcia Twojego Biurka

1625543996 167 Rzeczy ktorych nigdy nie powinienes publikowac online ale prawdopodobnie sa

Publikowanie zdjęcia zaśmieconego biurka z napisem „Spalanie oleju o północy” może wydawać się nieszkodliwe, ale w zależności od tego, jakie informacje leżą na biurku, możesz ujawniać niektóre poufne informacje swojej firmy – a nawet Twój własny.


Karteczki samoprzylepne na monitorze lub różne faktury i notatki na biurku mogą wydawać się nieszkodliwe, ale ktoś po złej stronie prawa może się zaciekawić i poszukać numerów kont, haseł, konkretnych nazw i nie tylko.

Jeśli więc zamierzasz opublikować zdjęcie swojego zabałaganionego biurka (lub hej, nawet czystego), upewnij się, że w ramce nie ma nic osobistego ani poufnego.

Twój adres domowy

1625543996 271 Rzeczy ktorych nigdy nie powinienes publikowac online ale prawdopodobnie sa

Być może najświętszą informacją prywatną jest twój adres domowy. Oczywiście wielu znajomych i rodziny wie, gdzie mieszkasz, ale nie musisz informować o tym całego świata. Niestety, nieumyślne poinformowanie opinii publicznej o Twoim adresie może być łatwe.

Najczęstszym zjawiskiem, jakie widzę, są ludzie publikujący zdjęcia swoich domów w mediach społecznościowych (niezależnie od tego, czy przebudowali dom, czy właśnie kupili nowy), a numer ulicy jest łatwo widoczny z przodu domu.

Sam numer może wydawać się nieszkodliwy, ale dopóki ktoś wie, w jakim mieście mieszkasz (co w większości przypadków nie jest trudne do ustalenia), może przeszukać kilka adresów w tym mieście, zaczynając od numeru ulicy , a następnie użyj Google Street View, aby potwierdzić.


Oczywiście powinieneś być dumny ze swojego nowego domu i jeśli musisz, opublikuj go na Facebooku. Ale przynajmniej zablokuj numer ulicy, zanim opublikujesz go w mediach społecznościowych.

Po prostu miej trochę zdrowego rozsądku i dokładnie sprawdź rzeczy

Nie mówię ci, że nie powinieneś publikować tego wszystkiego w mediach społecznościowych. Uwielbiam chwalić się chodzeniem na imprezy i braniem wakacji. Ale za każdym razem, gdy publikujesz takie zdjęcia, poświęć trochę czasu, aby dokładnie sprawdzić, czy w ramce nie ma nic wyjątkowego ani osobistego.

A jeśli nie masz pewności, czy coś powinno lub nie powinno zostać opublikowane na Twoim koncie w mediach społecznościowych, aby świat mógł je zobaczyć, zaufaj swojemu przeczuciu i załóż, że nie powinieneś.

Obrazy zTravnikovStudio/Shutterstock, Urządzenie do pieczenia chleba/Shutterstock

Czy ten post był pomocny?