Skip to content

Skąd mój komputer wie, jaki rodzaj pamięci RAM jest zainstalowany?

2 de sierpień de 2021
sshot515afbac30325

Jest tak wiele rzeczy, które robi współczesny komputer, że po prostu uważamy je za oczywiste, ale czasami fajnie jest zajrzeć pod maskę i zobaczyć, jak wszystko działa. Dzisiaj badamy, skąd dokładnie Twój komputer wie, jaki rodzaj i ilość pamięci RAM zainstalowałeś.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Celeritas chce wiedzieć, w jaki sposób jego komputer może natychmiast wykryć, jaki rodzaj pamięci RAM znajduje się w środku:

W jaki sposób system Mac OS X może stwierdzić, jaki rodzaj pamięci RAM znajduje się w komputerze? Na przykład pracowałem na takim, który miał pamięć RAM DDR3 @ 1600 MHz i pomyślałem, że nie można poznać pamięci RAM bez fizycznego otwarcia obudowy i spojrzenia na nią. Jak można to zrobić w innych systemach?

Oczywiście bardzo przydatne jest, aby system operacyjny wiedział, do jakiego rodzaju pamięci RAM ma dostęp, ale za pomocą jakiego mechanizmu określa te informacje?

Odpowiedzi

1627916423 472 Skad moj komputer wie jaki rodzaj pamieci RAM jest zainstalowany

Współtwórca SuperUser UltraSawBlade oferuje następujące wyjaśnienie:

Pamięci RAM mają na sobie mały układ zwanyWykrywanie obecności szeregowej, który zawiera informacje takie jak pojemność, preferowane czasy, producent, a nawet numer seryjny.

Informacje SPD są dostępne dla systemów operacyjnych za pomocą magistrali i2c (która obejmuje również takie rzeczy, jak czujniki temperatury). Myślę, że możesz bezpośrednio odczytać SPD z Linuksa za pomocą różnych narzędzi i2c.

Ten obraz z artykułu w Wikipedii ma dobre zdjęcie [seen above].

Inni kontrybutorzy oferują sposoby, w jakie użytkownik końcowy może uzyskać dostęp do informacji i2c dla siebie. AthomSfere pisze:

W systemie Windows:

wmic memoryChip get /?

Daje różne informacje o pamięci RAM, o które możesz poprosić bezpośrednio z wiersza polecenia.

Na przykład,

wmic memorychip get serialnumber

Podaje numer seryjny. Możesz także użyćSpeed,Modelczasem,Manufactureri więcej.

WMI to metoda zapytań systemu WindowsSMBIOSdane. Apple, Linux, Windows i każdy, kto chce działać na większości wyprodukowanego sprzętu, musi obsługiwać SMBIOS na pewnym poziomie, z różnych powodów.

Możesz użyć SMBIOS (np. przez WMI lub WMIC w Windows) do zbierania informacji o dysku twardym, informacji o sieci (czy jest to karta 10/100 czy 10/100/1000?).

Aby pójść o krok dalej, każdy producent ma kod dla adresów MAC na kartach sieciowych. RAM ma również kod producenta. Więc wszystko, co musisz zrobić, aby uzyskać ich kod, na przykład moje 2 x2 GB w tym laptopie to 830B, to zbudować bazę danych dla producentów (830B może być jedną marką, a potem odsprzedać też!) oraz jakie modele oznaczają co. Uważam, że tak właśnie działa CPUz — podstawowe zapytania i naprawdę kompletna i aktualna baza danych.


Aby uzyskać więcej przykładów, jak uzyskać dostęp do tych informacji na komputerach z systemem Windows, Linux i OS X, sprawdź wszystkie odpowiedzi współtwórcy tutaj.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?