Skip to content

Skąd się wzięło zielone piwo z okazji Dnia Świętego Patryka? – LifeSavvy

14 de marzec de 2023

Kufel zielonego piwa stoi przed dzbanem zielonego piwa w barze.

W Stanach Zjednoczonych nie można świętować Dnia Świętego Patryka bez kilku rzeczy — peklowanej wołowiny i kapusty, zielonego stroju (żeby się nie uszczypnąć) i zielonego piwa. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zaczął się twój ulubiony świąteczny napój? Jakie jest pochodzenie zielonego piwa?

Zielone piwo zostało stworzone w 1914 roku przez dr Thomasa Hayesa Curtina na kolację w Schnerer Club w Nowym Jorku. Pomyślał, że nadanie niemal wszystkim żywego koloru byłoby uroczystym ukłonem w stronę wakacji.

Ale dlaczego zielony?

Historia pochodzenia jest nieco mroczniejsza, niż mogłoby się wydawać, ale jest też bardzo inspirująca!

Skad sie wzielo zielone piwo z okazji Dnia Swietego Patryka

W XVII wieku, kiedy ludność Irlandii była represjonowana przez rządy angielskie, kolor zielony zaczął reprezentować jedność w kraju. Katolicy byli reprezentowani przez kolor zielony, a protestanci byli kojarzeni z kolorem pomarańczowym. Jeśli spojrzysz dzisiaj na irlandzką flagę, zobaczysz te dwa odcienie z białym paskiem między nimi, reprezentujące pokój.

W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest świętem patrona kraju i tego, jak wielu Irlandczyków nawrócił na chrześcijaństwo. Tak, ta historia o „wypędzaniu węży” jest tak naprawdę tylko metaforą. Podczas gdy Irlandczycy są z pewnością znani z tego, że świętują kuflem lub dwoma, zielone piwo w dużej mierze stało się amerykańską tradycją świąteczną.

Tak więc, jeśli planujesz zamówić mroźny kufel zielonego piwa na Dzień Świętego Patryka, bądź dumny z tej małej bryłki historii, którą możesz podzielić się ze znajomymi i wypić, aby uczcić pokój. Slainte!

Czy ten post był pomocny?