
Aby zwiększyć bezpieczeństwo Androida, 1 listopada 2022 r. Google ukryje tysiące starych aplikacji ze Sklepu Play. Jeśli „docelowy poziom interfejsu API” aplikacji ma więcej niż dwa lata, nie pojawi się w wynikach wyszukiwania w Sklepie Play.
Każde wydanie Androida ma unikalny zestaw funkcji i protokołów bezpieczeństwa. Oznacza to, że teoretycznie aplikacje stworzone dla Androida 11 powinny mieć problemy z działaniem na Androidzie 12. Ale Google radzi sobie z problemami z niekompatybilnością, zmuszając aplikacje do włączenia „docelowego poziomu interfejsu API”. Ten system wskazuje, dla której wersji Androida stworzona jest aplikacja, umożliwiając nowszym telefonom bezproblemowe uruchamianie starszych aplikacji.
Istnieje jednak kompromis w stosunku do tego systemu kompatybilności wstecznej. Uruchamianie aplikacji z niższym docelowym poziomem interfejsu API oznacza wyłączenie niektórych ograniczeń bezpieczeństwa, co naraża użytkowników na większe ryzyko złośliwego oprogramowania i exploitów.
Wiele lat temu hakerzy wykorzystali ten system, przesyłając złośliwe oprogramowanie o niskim docelowym interfejsie API do Sklepu Play. Google zaczął egzekwować regułę mającą na celu rozwiązanie problemu — jeśli aplikacja (lub aktualizacja) zawiera docelowy poziom interfejsu API, który jest nieaktualny o rok, nie można jej przesłać do Sklepu Play.
Google po prostu rozszerza swój system, aby ukryć zaniedbane aplikacje. Jeśli aplikacja korzysta z docelowego poziomu interfejsu API, który ma więcej niż dwa lata, nie pojawi się w Sklepie Play.
Teraz jest tu kilka zastrzeżeń. Google nie ukryje starych aplikacji, jeśli masz podobnie stary telefon z Androidem. Możesz także ponownie zainstalować stare aplikacje, z których korzystałeś w przeszłości, i oczywiście zawsze możesz sideload starych aplikacji za pośrednictwem usługi takiej jak APK Mirror.
Źródło: Google za pośrednictwem Malwarebytes