Skip to content

Streaming w domu na Steam vs. NVIDIA GameStream: jaka jest różnica?

9 de lipiec de 2021
img 57bb7502f0c72 1024x453 1

Zarówno Steam In-Home Streaming, jak i NVIDIA GameStream umożliwiają strumieniowe przesyłanie gier z potężnego komputera do gier i odtwarzanie ich na innym urządzeniu, przenosząc moc komputera do gier do salonu lub wolniejszego laptopa lub tabletu. Ale jaka jest między nimi różnica?

Podstawy

Zarówno strumieniowanie w domu, jak i NVIDIA GameStream działają podobnie. Umożliwiają „przesyłanie strumieniowe” gier z solidnego komputera do gier z systemem Windows na inne urządzenie przez sieć.

Na przykład możesz mieć w biurze solidny komputer do gier, ale chcesz grać na telewizorze w salonie. Zamiast odłączać komputer i przenosić go do innego pokoju – lub kupować inny potężny, drogi komputer tylko do salonu – możesz po prostu podłączyć tani komputer do telewizora w salonie i przesyłać strumieniowo grę. Twój komputer do gier wykonuje pracę, renderując grę, gdy obraz jest przesyłany do telewizora. Podłączasz jeden lub więcej kontrolerów gier – lub klawiaturę i mysz – do urządzenia podłączonego do telewizora i wysyła dane wejściowe do gry działającej w innym miejscu w domu.

Streaming nigdy nie będzie działał tak perfekcyjnie, jak podłączenie wydajnego komputera do gier bezpośrednio do telewizora. Zawsze będzie występować niewielkie opóźnienie wejścia i być może pewne artefakty graficzne spowodowane kodowaniem. Ale dzięki wystarczająco solidnemu połączeniu sieciowemu i wystarczająco wydajnemu komputerowi możesz mieć doskonałe wrażenia, które są znacznie lepsze niż posiadanie mniej wydajnego komputera do gier podłączonego do telewizora.


Chociaż telewizor w twoim salonie jest typowym przykładem, nie musi to być telewizor. Możesz użyć tego rozwiązania do strumieniowego przesyłania gier z komputera do gier o dużej mocy na laptopa lub tablet, dzięki czemu możesz grać w gry, w które Twój laptop po prostu nie byłby w stanie grać.

GameStream ma bardziej rygorystyczne wymagania sprzętowe

Streaming w domu Steam jest najbardziej wyrozumiały pod względem wymagań sprzętowych. Zawór polecakomputer, z którego przesyłasz strumieniowo, ma czterordzeniowy procesor, a komputer kliencki obsługuje dekodowanie H.264 z akceleracją sprzętową. Praktycznie każdy nowy komputer powinien mieć tę funkcję.

Strumień gier firmy NVIDIAwymagania są bardziej rygorystyczne. Twój komputer musi mieć procesor graficzny NVIDIA — grafika AMD lub Intel nie będzie działać. Ten sprzęt graficzny NVIDIA musi być albo procesorem graficznym klasy desktopowej serii GTX 600 lub wyższej, albo procesorem graficznym klasy notebooka GTX 660M lub wyższym. Możesz sprawdzić, czy Twój komputer obsługuje tę funkcję, otwierając aplikację NVIDIA GeForce Experience i patrząc w My Rig> GameStream.

1625841253 527 Streaming w domu na Steam vs NVIDIA GameStream jaka jest

Strumienie Steam do większości komputerów, podczas gdy GameStream jest… skomplikowany

Oba te rozwiązania wymagają przesyłania strumieniowego z komputera z systemem Windows, chociaż Valve twierdzi, że pracuje nad umożliwieniem przesyłania strumieniowego z komputera Mac lub Linux. Ale jeśli masz potężny komputer do gier, prawdopodobnie i tak działa on z systemem Windows.

Urządzenie, które przesyłasz strumieniowo do to inna sprawa. Strumieniowanie SteamIn-Home umożliwia przesyłanie strumieniowe do dowolnego komputera z systemem Steam. Oznacza to, że możesz przesyłać strumieniowo z komputera do gier z systemem Windows na komputer z systemem Windows, Mac lub Linux lub Steam Machine z systemem SteamOS. Nie ma jednak możliwości przesyłania strumieniowego na komputer z systemem operacyjnym Chrome.

Z drugiej strony NVIDIA GameStream nie jest przeznaczona do przesyłania strumieniowego na inne komputery PC – służy tylko do przesyłania strumieniowego gier na urządzenia NVIDIA SHIELD (patrz poniżej). Ale dzięki nieoficjalnemu projektowi o otwartym kodzie źródłowym o nazwie Moonlight możesz używać GameStreamdo przesyłania strumieniowego na komputer z systemem Windows, Mac lub Linux, a nawet komputer z systemem operacyjnym Chrome. To znaczy, o ile Moonlight jest utrzymywane i aktualne. Pamiętaj tylko, że ponieważ jest nieoficjalny, może zawierać błędy lub zostać porzucony w dowolnym momencie.

1625841253 548 Streaming w domu na Steam vs NVIDIA GameStream jaka jest

Valve oferuje Steam Link, a NVIDIA oferuje SHIELDHardware

Obie platformy oferują również dedykowane urządzenia sprzętowe do przesyłania strumieniowego.

W przypadku strumieniowania Steam w domu możesz kupić 50 USD Łącze Steam przeznaczony do podłączenia do telewizora w Twoim salonie. To urządzenie nie jest prawdziwą maszyną parową; Zamiast tego jest po prostu zaprojektowany do łączenia się z komputerem i korzystania z usługi Steam In-Home Streaming, aby przesyłać strumieniowo do telewizora.


Oprogramowanie NVIDIA GameStream zostało oficjalnie zaprojektowane do użytku wyłącznie z urządzeniami firmy NVIDIA TARCZA NVIDIAsprzęt.NVIDIA oferuje obecnie urządzenie SHIELDAndroid TV zaprojektowane do podłączenia do domowego centrum rozrywki, tabletu SHIELD i przenośnego urządzenia SHIELDgaming.

Warto powtórzyć, że NVIDIA nie oferuje oficjalnych klientów Windows, Mac lub Linux dla GameStream. Dlatego musisz użyć wspomnianego wyżej nieoficjalnego klienta Moonlight, jeśli chcesz korzystać z GameStream na komputerze PC. Tylko własny sprzęt NVIDIA SHIELD jest oficjalnie obsługiwany jako klient.

1625841254 690 Streaming w domu na Steam vs NVIDIA GameStream jaka jest

GameStream może (nieoficjalnie) przesyłać strumieniowo do smartfonów i tabletów, ale Steam nie może

Strumieniowanie w domu Steam nie oferuje możliwości grania w gry na smartfonie lub tablecie z Androidem, iPadzie lub iPhonie.

Jednak ten klient Moonlight o otwartym kodzie źródłowym dla NVIDIA GameStream oferuje klientów na Androida i iOS , umożliwiając granie w gry na tabletach z Androidem, iPhone’ach i iPadach. Jest to zdecydowanie unikalna funkcja GameStream, ale jest również nieoficjalna. I bądźmy realistami – brzmi to całkiem fajnie, ale prawdopodobnie nie będziesz chciał grać w większość gier na PC na swoim telefonie.

GameStreamMoże przesyłać strumieniowo przez Internet, nie tylko w domu

Strumieniowanie w domu Steam działa tylko w Twojej sieci lokalnej. Innymi słowy, In-Home Streaming działa tylko w Twoim domu – jest w nazwie. Nie można przesyłać strumieniowo gier zdalnie bez ingerencji w sieci VPN, a nawet wtedy może to nie działać dobrze.

NVIDIA GameStream oferuje pewne wsparcie dla zdalnego przesyłania strumieniowego gier, dzięki czemu możesz pozostawić swój komputer do gier w domu i przesyłać strumieniowo gry z niego na inne urządzenie przez Internet. Oczywiście nie będziesz mieć idealnej wydajności, ale mimo to jest to fajna funkcja.

Który oferuje lepszą wydajność?

Który oferuje najlepszą wydajność? Nie da się właściwie powiedzieć. Wydajność będzie w dużej mierze zależeć od Twojej sieci — zalecamy szybką sieć przewodową Ethernet, aby poprawić wydajność przesyłania strumieniowego — oraz sprzętu w komputerze, z którego przesyłasz strumieniowo. Używaliśmy obu i oba wydawały się działać podobnie, przynajmniej w idealnych warunkach.


Jeśli korzystasz ze sprzętu AMD, strumieniowanie w domu na Steam jest dla Ciebie jedyną opcją i niekoniecznie jest to zła rzecz. Jeśli masz wystarczająco dużo sprzętu NVIDIA, możesz również dać GameStream szansę i sprawdzić, czy działa on lepiej na Twoim sprzęcie i w sieci. Ale możesz natknąć się na błędy podczas korzystania z NVIDIA GameStream wraz z nieoficjalnym klientem Moonlight, ponieważ NVIDIA oficjalnie tego nie obsługuje. Ostatecznie najlepszą opcją może być ta, która obsługuje używane systemy operacyjne i urządzenia.

Czy ten post był pomocny?