Skip to content

System plików na żywo a formaty Mastered Disc w systemie Windows

30 de lipiec de 2021
image148

Podczas nagrywania płyty CD lub DVD w systemie Windows pojawi się pytanie, czy chcesz użyć Live File System, czy formatu Mastered disc. Każdy ma swoje wady i zalety.

Windows 7 określa to jako „Jak dysk flash USB” lub „Z odtwarzaczem CD/DVD”. Ale jak dokładnie dysk jednokrotnego zapisu może działać jak dysk flash USB?

Podstawy nagrywania płyt

Standardowy zapisywalny dysk CD lub DVD można zapisać tylko raz. Gdy zapiszesz dane w określonym obszarze dysku, dane te będą na dysku na zawsze. Nie można usunąć tych danych, z wyjątkiem fizycznego zniszczenia samego dysku.

Dyski wielokrotnego zapisu działają inaczej, co pozwala „zresetować” dysk z powrotem do pierwotnego stanu i ponownie go nagrać.

System plikow na zywo a formaty Mastered Disc w systemie

Źródło obrazu: John Liu

Mastered Format płyty

Większość ludzi będzie znała format płyty Mastered, ponieważ istnieje znacznie dłużej. W przypadku korzystania z formatu Mastered disc, możesz nagrać na płytę tylko raz. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli wypełniasz dysk plikami lub nagrywasz na nim obraz ISO.


Jednak ograniczenie pojedynczego nagrywania ma zastosowanie bez względu na liczbę plików, które nagrywasz. Na przykład, jeśli używasz formatu Mastered disc i nagrywasz 50 MB plików na płytę, nie możesz wrócić i dodać więcej plików później. Po nagraniu płyty jednokrotnego zapisu w formacie Mastered jej stan jest ostateczny. Utracono setki megabajtów, które mogłeś wykorzystać – jedno spalenie to limit.

Jednak format płyty Mastered jest bardziej kompatybilny. Dysków wzorcowych można używać z wersjami systemu Windows starszymi niż Windows XP i innymi typami urządzeń, takimi jak odtwarzacze DVD i odtwarzacze CD. Te urządzenia zwykle nie obsługują dysków Live File System.

W przypadku korzystania z formatu Mastered disc z dyskami wielokrotnego zapisu, będziesz musiał użyć operacji „Wymaż”, która wyczyści cały dysk w celu usunięcia plików. Nie można po prostu usunąć pojedynczych plików z dysku, aby odzyskać miejsce.

1627660512 367 System plikow na zywo a formaty Mastered Disc w systemie

System plików na żywo

Live File System działa inaczej. Zamiast nagrywać na płytę tylko raz, możesz nagrywać na płytę wiele razy po sformatowaniu jej za pomocą Live File System. Na przykład możesz włożyć płytę do napędu dysków i regularnie dodawać do niej pliki. Każdy plik zostanie nagrany na płytę po jego dodaniu. Na płycie wzorcowej pliki, które dodajesz, wchodzą do pewnego rodzaju obszaru tymczasowego — nie są nagrywane na płytę, dopóki nie klikniesz przycisku nagrywania.

Jeśli chcesz użyć płyty z innym komputerem, możesz zamknąć sesję, wysuwając płytę. Spowoduje to zapisanie pewnych danych na dysku, więc sesję należy zamykać jak najmniej razy.

1627660513 71 System plikow na zywo a formaty Mastered Disc w systemie

Możesz później otworzyć nową sesję i nagrać więcej plików na dysk, tworząc nową sesję. Jeśli jednak korzystasz z dysku jednokrotnego zapisu, nadal możesz zapisywać w każdym obszarze dysku tylko raz. Na przykład, jeśli nagrasz na płytę plik o wielkości 50 MB, a następnie usuniesz go później i nagrasz na płytę kolejny plik o wielkości 50 MB, całkowite miejsce na dysku będzie nadal wynosić 100 MB. Oryginalne 50 MB nagrane na dysku jest nadal obecne, chociaż zostało oznaczone jako usunięte i nie będzie wyświetlane podczas korzystania z dysku.


Jeśli używasz dysku wielokrotnego zapisu z systemem Live File System, miejsce zajmowane przez usunięte pliki zostanie natychmiast usunięte, a miejsce zostanie odzyskane. Jest to duża zaleta dysków wielokrotnego zapisu — możesz na nich zapisywać i usuwać pliki tak, jakbyś pisał na dysku flash USB, bez konieczności wykonywania niezgrabnej operacji pełnego wymazywania dysku za każdym razem, gdy chcesz wymazać niektóre pliki.

Jednak Live File System nie jest tak kompatybilny jak format Mastered Disc. Będzie działać na komputerach z systemem Windows XP i nowszymi wersjami systemu Windows, ale wiele innych typów urządzeń nie będzie działać z dyskiem Live File System.

Ostatecznie nie ma jednego właściwego wyboru – istnieje bardziej kompatybilna opcja i wygodniejsza opcja. Wybrana opcja powinna zależeć od tego, w jaki sposób chcesz nagrać pliki na płytę i z jakimi urządzeniami chcesz użyć powstałej płyty.

Czy ten post był pomocny?