Skip to content

Ten tydzień w historii geeków: narodziny NACA, odkrycie składu chemicznego DNA, wprowadzenie telefonu

31 de lipiec de 2021
1627724709 Untitled 1

Co tydzień przedstawiamy nowe fakty i liczby z annałów Geekdom. W tym tygodniu przyjrzymy się narodzinom przodka NASA, składowi DNA i pierwszemu telefonowi.

Założenie NACA, poprzednika NASA

1627724708 439 Ten tydzien w historii geekow narodziny NACA odkrycie skladu chemicznego

ten Krajowy Komitet Doradczy ds. Aeronautyki (NACA) był poprzednikiem Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Założona w 1915 roku początkowo skupiała się na inżynierii lotniczej i testowaniu. Agencja będzie badać, testować i promować nowe projekty i techniki produkcji samolotów przez 43 lata, zanim presja wyścigu kosmicznego doprowadzi do powstania NASA i włączenia wszystkich obiektów badawczych i aktywów NACA do programu NASA. Kilka ciekawych ciekawostek na temat NACA: Orville Wright był na pierwszej tablicy NACA, NACA stworzyła pierwszy tunel aerodynamiczny w USA w 1920 roku, a projekty wlotów powietrza i płatów stworzone w NACA są nadal w użyciu. Sprawdzić Obrazkowa historia NACA NASA tutaj.

Odkryto skład chemiczny DNA

1627724708 711 Ten tydzien w historii geekow narodziny NACA odkrycie skladu chemicznego

Chociaż DNA odkryto w 1869 roku, skład tego krytycznego elementu zagadki genetyki odkryto prawie sto lat później. W 1953 r. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, James Watson i Frances Crick, odkryli skład chemiczny nici DNA, torując drogę przyszłym badaniom i monumentalnym zmianom w badaniach genetycznych. Ze względu na ich odkrycie, że nić DNA była zasadniczo polimer spiralny które rekombinowane po połączeniu z innymi nićmi DNA, stają się możliwe wiele nowych technologii, takich jak genetyczne badania przesiewowe.

Telefon debiutuje

1627724709 717 Ten tydzien w historii geekow narodziny NACA odkrycie skladu chemicznego

Telefon jest tak wszechobecną technologią, że prawie go nie zauważamy (i jesteśmy zszokowani, gdy ludzie go nie mają). Jednak przed 1876 r. nikt nawet nie słyszał o telefonie. To wszystko się zmieniło, kiedy Alexander Graham Bell złożyła patent na telefon, a następnie przedstawiła demonstrację prymitywnego prototypu nowoczesnego telefonu. Co ciekawe, po niespokojnym okresie początkowej adopcji telefon pozostał w dużej mierze niezmieniony przez dziesięciolecia. Podstawowy telefon, który można było kupić w 1910 roku niewiele różnił się od podstawowego telefonu dostępnego w 1980 roku. sprawdź tę oś czasu.

Inne ważne momenty z tego tygodnia w historii Geek

Chociaż w naszej kolumnie Geek History zwracamy uwagę tylko na trzy interesujące fakty tygodniowo, nie oznacza to, że nie mamy miejsca, aby mimochodem podkreślić kilka innych. W tym tygodniu w historii Geek:

  • 1904 – Narodziny doktora Seussa (Theodor Seuss Geisel), być może najsłynniejszego pisarza dziecięcego w historii.
  • [1945–NarodzinyDirkaBenedictanajbardziejznanegojakoFacemanzDrużynyA
  • 1949 – Narodziny Gatesa McFaddena, najlepiej znanego jako Dr Beverly Crusher w Star Trek: The Next Generation.
  • 1982 – Śmierć Phillipa K. Dicka, uznanego pisarza science fiction (Czy androidy marzą o elektrycznej owcy?, Raport mniejszości, oraz Skaner mroczny, pośród innych).

Masz ciekawe ciekawostki dla maniaków, którymi możesz się podzielić? Napisz do nas e-mail na adres [email protected] z „historią” w temacie, a na pewno dodamy go do naszej listy ciekawostek.

Czy ten post był pomocny?