Skip to content

Ten tydzień w historii geeków: Zew Cthulhu, katastrofa promu Columbia i narodziny Facebooka

25 de lipiec de 2021
historyheader213

W tym tygodniu w Geek History pojawił się mit o horrorze Cthulhu, katastrofa promu kosmicznego Columbia i narodziny Facebooka. Sprawdź także nasz nowy dodatek „Inne ważne momenty” na końcu, aby uzyskać więcej faktów i ciekawostek z tego tygodnia w Geek History.

Cthulhu po raz pierwszy pojawia się w druku

1627227808 938 Ten tydzien w historii geekow Zew Cthulhu katastrofa promu Columbia

W 1926 Dziwne opowieści opublikował opowieść o terrorze zatytułowaną „Zew Cthulhu” HP Lovecrafta. Chociaż Lovecraft opublikował prace przed „Zewem Cthulhu”, które dotyczyły tego, co później nazwano Mity Cthulhu, publikacja „Zewu Cthulhu” umieściła zarówno Cthulhu, jak i Lovecrafta, odpowiednio, w panteonie postaci grozy i pisarzy. Od czasu publikacji pojawiły się niezliczone odniesienia do niej w większej kulturze, adaptacje filmowe i hołdy (na przykład ostatni film Cloverfield ma swoje korzenie w mitach Cthulhu), a nawet adaptacje gier, w tym niedawne i doskonałe Zew Cthulu Żywa gra karciana oraz Horror w Arkham gra planszowa.

Katastrofa promu Columbia prowokuje wezwania do reformy NASA

1627227808 414 Ten tydzien w historii geekow Zew Cthulhu katastrofa promu Columbia

1 lutego 2003 r Rozpadł się prom kosmiczny Columbia po ponownym wejściu w atmosferę Ziemi. Uszkodzenie płyt izolacyjnych promu podczas startu pozwoliło gorącym gazom dostać się do skrzydła, gdy Columbia wróciła na Ziemię. Te gorące gazy zniszczyły skrzydło i spowodowały, że cały wahadłowiec gwałtownie rozpadł się w tak spektakularny i zabójczy sposób, że fragmenty statku zostały rozrzucone po trzech stanach USA: Teksasie, Luizjanie i Arkansas. Zginęło siedmiu astronautów w wypadku, a program promu kosmicznego był uziemiony na dwa i pół roku podczas gdy katastrofa była badana.

Facebook startuje w 2004 roku

1627227808 350 Ten tydzien w historii geekow Zew Cthulhu katastrofa promu Columbia

Trudno uwierzyć, że wielomiliardowy gigant sieci społecznościowych był kiedyś raczkującym startupem z niezręcznym artykułem dołączonym do jego nazwy – pierwotnie nazywał się Thefacebook – ale zaledwie 7 lat temu nikt nawet o tym nie słyszał Facebook. Rozpoczęte przez Marka Zuckerberga z kampusu Harvardu, wczesne wcielenia Facebooka sprawiły, że Zuckerman nie zdołał zdobyć sławy i fortuny Zuckermana, który znał w sporcie, a zamiast tego wpędził go w kłopoty z administracją Harvardu, co doprowadziło do zarzutów kradzieży pomysłów i ostatecznie procesów sądowych. Pomimo wątpliwej etyki i trudnego początku, popularność Facebooka eksplodowała; pierwotnie ograniczony do studentów Harvardu, a następnie innych studentów Ivy League, Facebook ma teraz 600 milionów użytkowników na całym świecie.

Inne ważne momenty z tego tygodnia w historii Geek

Chociaż w naszej kolumnie Geek History zwracaliśmy uwagę tylko na trzy interesujące fakty tygodniowo, nie oznacza to, że nie mamy miejsca, aby mimochodem podkreślić kilka innych. W tym tygodniu w historii Geek:

  • 1930 – Taśma klejąca trafia na rynek.
  • 1940 – George A. RomeroRodzi się słynny reżyser horrorów i „Dziadek zombie”.
  • 1949 –Brent Spiner, najlepiej znany jako Commander Data w Star Trek:TNG, narodził się.
  • 1958 – USA wystrzeliwują pierwszego satelitę: Odkrywca 1.
  • 2007 – Microsoft wprowadza na rynek Windows Vista.

Masz trochę ciekawostek Geek do udostępnienia? Posłuchajmy o tym w komentarzach.

Czy ten post był pomocny?