Skip to content

Trzy potencjalnie ryzykowne sposoby, aby dużo zaoszczędzić na podręcznikach

1 de sierpień de 2021

Zawsze możesz zaoszczędzić na podręcznikach, kupując online, wybierając e-booka lub wypożyczając to, czego potrzebujesz. Istnieją jednak bardziej ryzykowne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy, które mogą przynieść jeszcze większe korzyści, takie jak uzyskanie międzynarodowego lub wcześniejszego wydania tekstu lub całkowite uniknięcie zakupu.

Wiesz już, że system podręcznikowy to oszustwo. Wydawcy często wypuszczają nowe wydania bez wprowadzania istotnych zmian. Szkoły przestrzegają standardowej procedury oszczędzania pieniędzy uczniów. A czasami klasa w ogóle nie korzysta z podręcznika.

Jeśli osiągnięcie idealnego A jest tym, do czego dążysz, bezpieczniej jest grać zgodnie z zasadami i kupić wymaganą edycję. Jeśli jednak po prostu musisz zdać, bierzesz lekcję dla zabawy lub naprawdę jesteś pozbawiony gotówki, rozważ alternatywy. I pamiętaj, że żadna z tych alternatyw nie pojawia się bez ryzyka.

Ryzykowna droga do zdobycia podręczników

Zanim zainwestujesz czas lub pieniądze w jakąkolwiek alternatywę dla kupowania prosto ze szkolnej księgarni, musisz wiedzieć:

 • ISBN wymaganej książki
 • Jeśli do książki dołączone są płyty CD lub DVD — i jeśli będziesz ich potrzebować na zajęciach
 • Czy książka zawiera kody dostępu online — i czy będziesz ich potrzebować na zajęciach (i czy możesz je kupić oddzielnie od tekstu)
 • W przybliżeniu, ile potrzebujesz tekstu i/lub materiałów uzupełniających, aby odnieść sukces na zajęciach — więc wcześniej sprawdź swojego instruktora, dowiedz się, jak prowadzi zajęcia i porozmawiaj z byłymi uczniami o tym, jak ważny był podręcznik w ich doświadczeniu

Po zapoznaniu się z każdym z nich możesz zważyć koszty i korzyści każdej z alternatyw wymienionych poniżej. Określ, jaką drogę wybrać, biorąc pod uwagę własne cele akademickie i co trzeba zrobić, aby je osiągnąć.

Zdobądź wydanie międzynarodowe

Studenci w USA nie zdają sobie sprawy, że w innych krajach podręczniki są produkowane znacznie taniej niż w USA. Oznacza to, że można kupić zasadniczo tę samą książkę za mniej.

Wersja międzynarodowa będzie różniła się tym, że:

 • Prawdopodobnie będzie w miękkiej oprawie
 • Może być drukowany w czerni i bieli zamiast w kolorze
 • Może mieć inną okładkę
 • Może mieć stronę tytułową w innym języku
 • Będzie miał inny numer ISBN


W przypadku niektórych tekstów można znaleźć wersję międzynarodową o takiej samej treści, jak wersja amerykańska — są to książki, z których można korzystać bez ryzyka. Ale nie będziesz wiedział, że treść jest taka sama, dopóki nie porównasz jej z oficjalnie wymaganą wersją (w szkolnej księgarni). Upewnij się więc, że polityka zwrotów obejmuje Cię na wypadek, gdyby okazało się, że zawartość nie pasuje do Twoich potrzeb. A jeśli opis produktu nie zapewnia dokładnie takiej samej treści, nie wahaj się zapytać o to bezpośrednio sprzedawcę.

Ryzyka związane z uzyskaniem edycji międzynarodowej:

 • Możesz otrzymać nieco inną zawartość i będziesz musiał ją zwrócić. Co oznacza wyrzucenie większej ilości gotówki, aby uzyskać oficjalną wersję.
 • Sprzedawanie po kursie może być trudniejsze, jeśli kupujący nie są świadomi, że mogą bez problemu korzystać z kopii międzynarodowej. Więc upewnij się, że reklamujesz to w dowolnych aukcjach.

Zdobądź starszą edycję

Czasami nie potrzebujesz dokładnej edycji dla konkretnej klasy, ponieważ:

 • Bierzesz udział w kursie na temat, który już znasz, i potrzebujesz tylko książki, aby odświeżyć się na tematy
 • Kurs jest szczególnie łatwy i/lub instruktor dostarczy większość materiałów poprzez dodatki, takie jak slajdy z wykładów i materiały informacyjne
 • Kurs nie opiera się tak bardzo na samym tekście, ale odnosi się do niego w bardziej koncepcyjny sposób

W takich przypadkach dobrze jest poszukać starszego, jak we wcześniejszych wydaniach tekstu. Więc jeśli twoja klasa wymaga 7. edycji, możesz być w porządku z 6. lub nawet 5. edycją. Z każdym starszym wydaniem ceny znacznie spadają.

Ryzyko związane z uzyskaniem starszej wersji:

 • Pytania kontrolne, czynności lub inne sekcje wymagane do zadań mogą być nieco inne lub przetasowane. Być może będziesz musiał odwołać się do bieżącego wydania od kolegi z klasy lub porównać spis treści online, aby znaleźć określone sekcje.
 • Może się okazać, że w połowie zajęć potrzebne jest aktualne wydanie. Zapytaj więc swojego instruktora, jakie konkretnie zajęcia wymagają przygotowania tekstu (lub odnieś się do sylabusa).

Właściwie nie kupuj książki

Inną opcją jest całkowite uniknięcie kupowania książki. Możesz to zrobić poprzez:

 • Korzystanie z usługi wymiany podręczników w Twojej szkole — zamiana jednej ze swoich starych książek z innym uczniem na tę, której potrzebujesz
 • Pożyczanie od znajomego, a nawet udostępnianie egzemplarza innemu koledze z klasy (możesz w końcu kupić połowę książki)
 • Kopiowanie lub skanowanie tylko tych części, których faktycznie potrzebujesz na zajęciach — na podstawie programu nauczania i/lub tego, co według Twojego instruktora będziesz potrzebować
 • Korzystanie z kopii biblioteki szkolnej, miejskiej lub powiatowej, nawet jeśli jest to książka informacyjna i musisz odwiedzić bibliotekę, aby czytać
 • Ukończenie zadań związanych z czytaniem i książkami w ciągu kilku posiedzeń w lokalnej księgarni, co w rzeczywistości wyprzedza harmonogram

Ryzyko związane z unikaniem zakupu:

 • W zależności od sytuacji możesz nie mieć tyle czasu z tekstem, aby przyswoić materiał we własnym tempie, co może obniżyć oceny. Więc planuj mądrze i bądź na bieżąco z harmonogramem zajęć.

Przygotuj plan tworzenia kopii zapasowych

Za każdym razem, gdy wybierzesz jeden z tych ryzykownych sposobów zdobycia podręcznika szkolnego, przygotuj plan awaryjny. Przygotuj się na zakup oficjalnie wymaganej wersji w ciasnym miejscu, jeśli kurs zmieni się w połowie lub coś innego sprawi, że twoja metoda będzie niepraktyczna lub niewystarczająca do osiągnięcia twoich celów akademickich. Jest to ostateczne ryzyko uzyskania tekstu w nietradycyjny sposób: ryzykujesz, że będziesz musiał kupować w szkolnej księgarni — i dodatkowo przy pierwszym zakupie, jeśli tak jest.


Od Ciebie zależy, jakie ryzyko podejmiesz, a także ile pieniędzy zaoszczędzisz.

Czy ten post był pomocny?