Skip to content

Twórz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomocą GIMP lub Photoshop

22 de lipiec de 2021
sshot 122

Prawdopodobnie widziałeś wiele starych efektów fotograficznych, a może nawet stworzyłeś własne, używając oprogramowania takiego jak Instagram. Dzisiaj przyjrzymy się kilku „efektom vintage” i zobaczymy, jak można je replikować w GIMP lub Photoshop.

Efekty vintage, takie jak Instagram, są proste i można je dość łatwo przybliżyć lub poddać inżynierii wstecznej, jeśli wiesz, jak to zrobić. Przyjrzymy się, jak nawet darmowe oprogramowanie, takie jak GIMP, może replikować efekty zarówno fotografów iPhone’a, jak i profesjonalistów.

Automatyczne zdjęcia w stylu vintage z akcjami Photoshop

1626949193 358 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub

Jeśli jeszcze ich nie widziałeś, Gizmodo pisała o bardzo doskonałej Photoshop Action ustawiony przez Daniela Boxa. Choć są świetne, Daniel nie był pierwszym fotografem, który oferował efekty fotograficzne w stylu vintage w postaci akcji PS. Kilka szybkich wyszukiwań dalej Akcje Photoshopa w stylu vintage przyniesie Ci mnóstwo wspaniałych, łatwych w użyciu akcji, które natychmiast zmienią zdjęcie.

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z akcji programu Photoshop, są one jak małe programy, które możesz tworzyć w programie Photoshop, aby zapisywać, ładować i udostępniać. Ale dla tych z nas, którzy nie mogą używać akcji Photoshopa (lub chcą stworzyć własne unikalne efekty fotograficzne), zawsze jest metoda ręczna.

Ręczne tworzenie efektu „Nashville”

1626949193 243 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub

Odtwórzmy jeden z tych efektów w Photoshopie lub GIMP-ie, używając podobnych narzędzi, które każdy program może obsłużyć. Znajdź obraz, z którym chcesz się bawići uruchom dowolny edytor obrazów. Zapisz alternatywną kopię swojego obrazu, aby móc przywrócić ją w dowolnym momencie.

1626949193 161 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub


Utwórz nową warstwę i wypełnij ją jasnożółtym kolorem, a następnie ustaw tryb mieszania tej warstwy na mnożenie.

1626949194 851 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub

Jeśli wolisz, możesz użyć koloru podobnego do tego przepisu RGB. Receptura RGB 250, 220, 175 i hex #fadcaf odtworzą podobny kolor w obu programach.

(Uwaga autora: zmiana tego koloru może zdecydowanie wpłynąć na końcowy wynik — więc poeksperymentuj z tym!)

1626949194 98 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub

Wróć do swojego warstwa tła. Wprowadzimy trzy szybkie poprawki w tle. Najpierw wyreguluj środkowy suwak, przesuwając go w kierunku lewej strony histogramu. Powinieneś regulować we wszystkich trzech kanałach swojego RGB.

Aby otworzyć poziomy, naciśnij Ctrl + L w Photoshopie lub przejdź do Kolory> Poziomy w GIMP.

1626949194 318 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub

Następnie zmień poziomy, aby działały w kanale „zielonym”, i dostosuj poziomy wyjściowe, przesuwając je bliżej prawej strony ekranu. Upewnij się, że zrobisz to w Zielony kanał, a nie jakikolwiek inny, lub kanał RGB.

1626949194 915 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub


Zmień poziomy, aby dostosować kanał „Niebieski” i dramatycznie dostosuj suwak Poziomy wyjściowe. Po wykonaniu wszystkich trzech powyższych czynności możesz nacisnąć OK.

1626949194 192 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub

Tylko w tych kilku krokach zdjęcie można radykalnie zmienić. Zawsze możesz iść dalej, ale jest to dobry styl vintage sam w sobie.

1626949194 37 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub

Efekty fotograficzne w stylu vintage czasami próbują zniszczyć szczegóły, takie jak spłaszczone czernie i rozjaśnienia, symulując złe wydruki lub postarzane papiery fotograficzne. Dodatkowe korekty poziomów mogą zwiększyć ten efekt, ale nie są konieczne.

Ręczne tworzenie efektu „Lord Kelvin”

1626949194 723 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub

Zróbmy jeszcze jeden efekt na Instagramie, tym razem podobny do „Lorda Kelvina”. Zacznij od innego obrazu i tym razem wprowadzimy pewne poprawki do krzywych. Jeśli nie znasz narzędzia Krzywe, przeczytaj o tym, jak mogą one pomóc Ci dostosować kontrast jak profesjonalista. Pamiętaj, aby zapisać alternatywną kopię swojego obrazu przed rozpoczęciem pracy!

1626949195 144 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub

Otwórz krzywe w Photoshopie, naciskając Ctrl + M. W GIMP przejdź do Kolory> Krzywe.

Zamierzamy dostosować krzywe każdego kanału osobno. Dla kanału czerwonego utwórz krzywą podobną do tej. Zauważ, że skrajny lewy punkt jest uniesiony ponad dolną część pola krzywych.

1626949195 219 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub


Teraz dostosujmy zielony kanał. Ponownie podnieś skrajny lewy punkt, lekko zakrzywij linię z punktem środkowym pokazanym powyżej, a następnie opuść prawy punkt i przesuń go tak, aby linia ustabilizowała się po prawej stronie.

1626949195 863 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub

Na koniec dostosuj niebieski kanał. To dziwaczne i radykalne w porównaniu z ostatnimi dwoma dostosowaniami kanału. Podnieś lewy punkt dość wysoko i opuść prawy punkt do wewnątrz i w dół, jak pokazano. Następnie wygnij linię lekko w dół i naciśnij OK.

(Uwaga autora: możesz użyć dowolnych wartości dla dowolnej z tych trzech korekt. Są to wartości podobne do tych, których używa Daniel Box do replikowania Instagrama, ale nie ma jednego sposobu na stworzenie efektu vintage. Zmień go według własnych upodobań i zrób własny szalony efekt vintage, jeśli chcesz!)

1626949195 707 Tworz efekty fotograficzne w stylu Instagram za pomoca GIMP lub

Możesz tworzyć dodatkowe subtelne zmiany poziomów lub krzywych, aby dostosować obraz do własnych upodobań. Oba narzędzia są równie przydatne, ale dają kontrolę nad subtelnie różnymi częściami obrazu. Baw się nimi obydwoma i stwórz efekt, który najlepiej Ci odpowiada.

Masz pytania lub komentarze dotyczące grafiki, zdjęć, typów plików lub Photoshopa? Wyślij swoje pytania na adres [email protected], a mogą one pojawić się w przyszłym artykule How-To Geek Graphics.

Kredyty obrazkowe: Przyjaciele według Alireza Teimoury, dostępny pod Creative Commons. Chiński Nowy Rok do Brian Yap (葉), dostępny pod Creative Commons.

Czy ten post był pomocny?