Skip to content

Uaktualniasz z Windows XP? Oto, co musisz wiedzieć o systemie Windows 7

25 de lipiec de 2021
upgrade windows 7 to windows xp

Ponieważ system Windows XP dobiega końca, wiele firm i osób fizycznych unika systemu Windows 8 i zamiast tego dokonuje aktualizacji do systemu Windows 7. Jeśli jesteś spóźnialskim użytkownikiem systemu Windows 7, oto podstawowe informacje, które musisz znać.

Jasne, Windows 7 jest inny — a po 13 latach Windows XP wszystko, co się zmieni, będzie ogromną zmianą. Ale jest godnym następcą systemu Windows XP i jest bezpieczniejszy, dopracowany, wydajny i nowoczesny.

pasek zadań

Pasek zadań Windows 7 różni się od Windows XP. System Windows XP oferował obszar „szybkiego uruchamiania” ze skrótami, które można kliknąć, aby uruchomić programy, a także pasek zadań z listą wszystkich otwartych okien. W systemie Windows 7 są one w zasadzie połączone — ikony na pasku zadań reprezentują teraz zarówno skróty do programów, jak i otwarte programy. Ikona z obramowaniem to uruchomiony program, a ikona bez obramowania jeszcze nie jest uruchomiona. Wystarczy kliknąć ikonę programu, aby przejść do jego okna, jeśli jest uruchomiony, lub otworzyć go, jeśli jeszcze nie jest uruchomiony.

Programy, które otworzysz, pojawią się na pasku zadań podczas ich używania, ale zwykle znikają z paska zadań po ich zamknięciu. Aby ikona programu zawsze pojawiała się na pasku zadań, po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę programu podczas jego działania i wybierz Przypnij ten program do paska zadań. Ikona skrótu pojawi się teraz na pasku zadań, niezależnie od tego, czy jest uruchomiony, czy nie. Możesz go przeciągnąć i upuścić, aby zmienić układ paska zadań.

1627223894 195 Uaktualniasz z Windows XP Oto co musisz wiedziec o systemie

Gdy klikniesz prawym przyciskiem myszy ikonę na pasku zadań, zauważysz również „listę szybkiego dostępu” programu. Ta lista zapewnia dostęp do ostatnich plików i innych typowych ustawień. Na przykład, jeśli masz program Word na pasku zadań, możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę programu Word i wybrać ostatni dokument, aby go szybko otworzyć.


Pasek zadań grupuje również wiele okien programu w jeden wpis na pasku zadań. Po prostu najedź na lub kliknij ikonę i kliknij żądane okno. Możesz także kilkakrotnie kliknąć przycisk ikony na pasku zadań, aby przełączać się między oknami programu.

1627223895 157 Uaktualniasz z Windows XP Oto co musisz wiedziec o systemie

jeśli nie podoba ci się nowy pasek zadań, w porządku. Możesz odzyskać pasek zadań w stylu Windows XP klikając prawym przyciskiem myszy pasek zadań, wybierając Właściwości i dostosowując opcję przycisków paska zadań. Pole wyboru Użyj małych ikon tutaj również zmniejszy pasek zadań, zwalniając trochę miejsca na ekranie.

1627223895 675 Uaktualniasz z Windows XP Oto co musisz wiedziec o systemie

Menu Start

Menu Start systemu Windows 7 wygląda inaczej niż menu Windows XP, ale nie powinno być trudno się do niego przyzwyczaić. Po kliknięciu przycisku Start lub naciśnięciu klawisza Windows zobaczysz listę często używanych programów. Ta lista jest automatycznie aktualizowana, aby zapewnić Ci najbardziej przydatne skróty. Możesz także ustawić skrót zawsze u góry menu Start, klikając skrót prawym przyciskiem myszy i klikając Przypnij do menu Start.

Prawa strona menu Start zapewnia łatwy dostęp do popularnych lokalizacji, takich jak Panel sterowania i foldery na komputerze.

1627223895 566 Uaktualniasz z Windows XP Oto co musisz wiedziec o systemie

Możesz kliknąć Wszystkie programy, aby wyświetlić wszystkie programy zainstalowane na komputerze, ale nie jest to najskuteczniejszy sposób uruchamiania programów. Aby szybko uruchomić program, po prostu zacznij wpisywać jego nazwę w menu Start, aby go wyszukać i naciśnij Enter. Tutaj możesz również wyszukiwać pliki na swoim komputerze. Po prostu naciśnij klawisz Windows i zacznij pisać.

1627223896 864 Uaktualniasz z Windows XP Oto co musisz wiedziec o systemie

Kontrola konta użytkownika (UAC)

Kontrola konta użytkownika (UAC) została wprowadzona w systemie Windows Vista i znacznie ulepszona w systemie Windows 7. Ta funkcja umożliwia kontu użytkownika korzystanie z ograniczonych uprawnień przez większość czasu, wyświetlając monit, gdy wymagane są wyższe uprawnienia. Na przykład przed zainstalowaniem większości programów na komputerze musisz wyrazić zgodę na monit UAC. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo, ponieważ programy na twoim komputerze nie mogą zapisywać plików systemowych bez pytania o pozwolenie.


ZAK nie denerwuje Cię zbytnio. Podczas konfigurowania komputera i instalowania oprogramowania zobaczysz sporo monitów UAC, ale później nie będziesz ich widzieć zbyt często. Pozostaw włączone UAC i akceptuj tylko oczekiwane monity UAC — na przykład zaakceptuj monit wyświetlany podczas instalowania programu.

1627223896 365 Uaktualniasz z Windows XP Oto co musisz wiedziec o systemie

Eksplorator Windows

Eksplorator Windows wygląda inaczej, ale działa podobnie. Zawiera pasek narzędzi zamiast tradycyjnego menu Plik / Edycja / Widok, ale możesz nacisnąć Alt, aby tymczasowo wyświetlić to ukryte menu – działa to również w innych podobnych aplikacjach, takich jak Internet Explorer.

Okno Eksploratora Windows zapewnia szybkie skróty do najważniejszych folderów w lewym okienku. Pobrane pliki będą domyślnie wyświetlane w folderze Pobrane. Istnieją również biblioteki, które są „folderami wirtualnymi”, które pokazują zawartość wielu folderów. Na przykład biblioteka Dokumenty zawiera folder C:UżytkownicyNAZWADokumenty, a także wszelkie inne dodawane foldery. Prawdopodobnie powinieneś przechowywać swoje osobiste pliki w tych bibliotekach lub przynajmniej folderach w C: Users NAME , gdzie NAME jest nazwą twojego konta użytkownika. To jest folder danych osobistych Twojego konta użytkownika.

1627223896 291 Uaktualniasz z Windows XP Oto co musisz wiedziec o systemie

Eksplorator Windows ma również wbudowaną funkcję wyszukiwania, za pomocą której można szybko przeszukiwać pliki na komputerze. System Windows tworzy indeks plików w tle, więc będzie to przebiegać tak szybko, jak to możliwe.

1627223896 922 Uaktualniasz z Windows XP Oto co musisz wiedziec o systemie

Funkcja grupy domowej umożliwia łatwe łączenie w sieć wielu komputerów z systemem Windows 7 i Windows 8 w celu udostępniania plików i drukarek. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś skonfigurować sieć domową między systemami Windows XP i miałeś problemy, przekonasz się, że założenie grupy domowej w systemie Windows 7 jest szokująco łatwe.

Panel sterowania

Panel sterowania domyślnie wyświetla kategorie i łącza. Nadal możesz wyświetlić tradycyjny widok ikon, klikając opcję Wyświetl według w prawym górnym rogu, ale tak naprawdę nie musisz. Najłatwiejszym sposobem znalezienia ustawienia w Panelu sterowania jest skorzystanie z pola wyszukiwania — po prostu wyszukaj ustawienie, którego chcesz użyć, za pomocą wbudowanego pola wyszukiwania.


Możesz także znaleźć ustawienia Panelu sterowania, wpisując je w polu wyszukiwania w menu Start, dzięki czemu możesz przejść bezpośrednio do określonego ustawienia bez konieczności otwierania Panelu sterowania.

1627223896 881 Uaktualniasz z Windows XP Oto co musisz wiedziec o systemie

W systemie Windows 7 jest wiele nowych rzeczy do nauczenia się, ale nie powinno to być zbyt zniechęcające. Interfejs Windows 7 ma wiele wspólnego z Windows XP.

Czy ten post był pomocny?