Skip to content

Urzędnik NASA mówi, że ludzie będą żyć na Księżycu do 2030 r. – Recenzja Geek

25 de listopad de 2022
aa95fd96

Mężczyzna siedzący na dachu i wpatrujący się w Księżyc.

Od dziesięcioleci ludzie marzyli o życiu i pracy w przestrzeni kosmicznej. Jednak te ambicje nie spełniły się od czasów świetności wyścigu kosmicznego w połowie XX wieku. Od zakończenia programu Apollo ambicje ludzkości związane z przestrzenią kosmiczną ograniczają się do orbity bliskiej Ziemi.

Ale to się wkrótce zmieni, według Howarda Hu, szefa programu księżycowego statku kosmicznego Orion w NASA. W wywiadzie dla BBC w tym tygodniu Hu powiedział: „Będziemy wysyłać ludzi na powierzchnię, a oni będą mieszkać na tej powierzchni i zajmować się nauką”. Następnie powiedział, że kiedy systemy programu Artemis okażą się bezpieczne, przewiduje, że ludzie będą żyć na Księżycu w pełnym wymiarze godzin „w tej dekadzie”.

Program Artemis rozpoczął swoją pierwszą podróż na Księżyc na początku tego miesiąca, ze statkiem kosmicznym Hu Orion przymocowanym do szczytu rakiety SLS. Podczas gdy ta pierwsza misja jest bez załogi, oczekuje się, że Aretimis II, która jest zaplanowana na 2024 rok, będzie miała astronautów na pokładzie podczas kolejnego przelotu w pobliżu Księżyca. A Artemida III, planowana na 2025 rok, przywróci ludzi na powierzchnię Księżyca po raz pierwszy od misji Apollo 17 z 1972 roku.

Oczekuje się, że dalsze misje Artemis zwiększą obecność ludzi na Księżycu i ostatecznie zbudują stację Lunar Gateway, która otworzy resztę Układu Słonecznego dla ludzkiej eksploracji.

Źródła: BBC, Wtajemniczony

Czy ten post był pomocny?