Skip to content

Usuń złośliwe oprogramowanie z zainfekowanego systemu za pomocą Ad-Aware 2009

18 de lipiec de 2021
lava01

Wcześniej w tym tygodniu pokazaliśmy, jak bardzo problematyczne jest oprogramowanie szpiegowskie, a następnie pokazaliśmy, jak usunąć je za pomocą Spybota — a w dzisiejszej lekcji pokażemy, jak można było posprzątać bałagan za pomocą Ad-Aware 2009.

Skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania

Zaletą Ad-Aware 2009 jest to, że zaraz po zakończeniu instalacji automatycznie sprawdzi dostępność aktualizacji i pobierze je.

Po zakończeniu procesu aktualizacji zostaniesz poproszony o ponowne uruchomienie komputera. Po ponownym uruchomieniu pojawi się następujące okno i możesz rozpocząć skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, klikając „Symbol radaru”.

Po kliknięciu „Symbol radaru” zobaczysz okno. Aby uzyskać najlepsze wyniki usuwania złośliwego oprogramowania, zdecydowanie zaleca się wybranie opcji „Pełne skanowanie”. Na zrzucie ekranu możesz zobaczyć obszary, które będą sprawdzane, oraz rodzaje złośliwego oprogramowania, które zostaną przeskanowane. Kliknij przycisk „Skanuj teraz” u dołu, aby rozpocząć.

1626601252 73 Usun zlosliwe oprogramowanie z zainfekowanego systemu za pomoca Ad Aware 2009

Po zakończeniu skanowania

W zależności od rozmiaru systemu (tj. ilości plików itp.) czas skanowania będzie się różnić. Po zakończeniu skanowania złośliwego oprogramowania wyniki zostaną wyświetlone jak pokazano poniżej i podzielone na kategorie. Zwróć uwagę, że dla każdej kategorii istnieją rozwijane menu, które pozwalają wybrać określony rodzaj działania, które ma zostać podjęte (bardzo dobrze!).

1626601252 472 Usun zlosliwe oprogramowanie z zainfekowanego systemu za pomoca Ad Aware 2009


Oto spojrzenie na opcje dostępne w rozwijanych menu. Domyślne ustawienie to „Zalecane”, ale może nie być to działanie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Uwaga: „Zalecane” dla każdej kategorii będzie się różnić w zależności od podjętej akcji, więc wybierz tę, która najlepiej Ci odpowiada.

1626601252 867 Usun zlosliwe oprogramowanie z zainfekowanego systemu za pomoca Ad Aware 2009

Jak widać, w naszym przykładzie wybraliśmy „Usuń wszystko” dla każdej kategorii. Wiedzieliśmy na pewno, że każda wymieniona kategoria przedmiotów stanowi pewien problem. Jeśli nie masz pewności, jaką akcję podjąć, szybkie wyszukiwanie za pomocą Google, Bing lub innej wyszukiwarki powinno z łatwością dostarczyć odpowiednich informacji, które pomogą Ci zdecydować, które działanie jest najlepsze.

Zauważ, że istnieje również opcja „Ustaw punkt przywracania systemu”. Zaleca się wybranie tej opcji. Po zakończeniu wybierania ustawień kliknij przycisk „Wykonaj działania teraz” u dołu.

Uwaga: Jeśli wybrałeś „Ustaw punkt przywracania systemu”, Ad-Aware „wydaje się” nie działać przez chwilę. Nie ma się czym martwić… po prostu Ad-Aware tworzy punkt przywracania systemu.

1626601252 108 Usun zlosliwe oprogramowanie z zainfekowanego systemu za pomoca Ad Aware 2009

Usuwanie złośliwego oprogramowania

Tutaj możesz zobaczyć, że podczas usuwania złośliwego oprogramowania z naszego przykładowego systemu zwrócono nam uwagę na podejrzany plik. Zdecydowaliśmy się „Przesłać” plik do oceny przez Lavasoft. Zalecane jest przesyłanie podejrzanych plików, co pomaga w poprawie wyników skanowania w przyszłości.

1626601252 122 Usun zlosliwe oprogramowanie z zainfekowanego systemu za pomoca Ad Aware 2009


Po uporaniu się z podejrzanymi plikami (jeśli zostały znalezione w systemie), zobaczysz następujące okno wyświetlające wyniki wybranych działań. Zauważ, że możesz zostać poproszony o „Uruchom ponownie komputer”.

1626601252 256 Usun zlosliwe oprogramowanie z zainfekowanego systemu za pomoca Ad Aware 2009

Szybkie spojrzenie na ponowne uruchomienie

Jeśli zostaniesz poproszony o „Uruchom ponownie komputer”, możesz spodziewać się następujących rodzajów działań podejmowanych przez Ad-Aware podczas ponownego uruchamiania systemu.

1626601253 269 Usun zlosliwe oprogramowanie z zainfekowanego systemu za pomoca Ad Aware 2009

Wniosek

Jak każde oprogramowanie chroniące przed złośliwym oprogramowaniem, Ad-Aware może nie usuwać wszystkiego samodzielnie. Ale jest to wspaniały program, który można zainstalować w systemie, a gdy jest używany z innym oprogramowaniem anty-malware, pomoże utrzymać system operacyjny w czystości i dobrym stanie.

Pobierz Ad-Aware Anniversary Edition (wersja 8.0.7.0) z download.cnet.com

Zobacz nasz poprzedni artykuł o Ad-Aware 2008 tutaj.

Następny w górę: czyszczenie oprogramowania szpiegującego za pomocą MalwareBytes

Pokazaliśmy już, jak łatwo można zainfekować system, a następnie wyczyścić go za pomocą Spybota, a teraz Ad-Aware, ale bądźcie czujni, ponieważ jutro pokażemy, jak usunąć spyware za pomocą MalwareBytes.

Czy ten post był pomocny?