Skip to content

Utwórz skrót lub klawisz skrótu, aby wysunąć napęd CD/DVD

6 de sierpień de 2021
1628258671 image74

Po napisaniu artykułów o tym, jak otworzyć okno dialogowe Bezpieczne usuwanie, a także wysunąć określony dysk USB, niektórzy czytelnicy skontaktowali się ze mną, prosząc mnie o napisanie o tym, jak zamiast tego wysunąć dysk CD lub DVD, więc omawiam to tutaj.

Można to osiągnąć na wiele sposobów, ale najlepszym sposobem jest użycie narzędzia NirCmd z doskonałego Nirsoft. To znacznie więcej niż tylko wysunięcie napędu CD-ROM, więc koniecznie przeczytaj informacje na ich stronie o wszystkich możliwościach.

Utwórz skrót do wysuwania napędu CD/DVD

Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie lub w innym miejscu i wybierz Nowy Skrót.

W polu lokalizacji umieść pełną ścieżkę do pobranego pliku nircmd.exe i dołącz polecenie „cdrom open” na końcu, dostosowując literę dysku do stacji dysków:

„C:ścieżkadonircmd.exe” otwarty cdrom D:

Zwróć uwagę na lokalizację cudzysłowów.. jeśli używasz ścieżki ze spacjami, upewnij się, że cudzysłowy znajdują się tylko wokół ścieżki do pliku wykonywalnego, a argumenty powinny być umieszczone po cudzysłowie.

1628258671 210 Utworz skrot lub klawisz skrotu aby wysunac naped CDDVD


Nadaj skrótowi znaczącą nazwę, na przykład Wysuń CD lub coś w tym stylu, a otrzymasz nową ikonę (przeczytaj poniżej, jak używać ikony CD-ROM, jak pokazano)

1628258671 693 Utworz skrot lub klawisz skrotu aby wysunac naped CDDVD

Możesz przenieść ikonę w dowolne miejsce… dwukrotne kliknięcie spowoduje natychmiastowe wysunięcie dysku.

Utwórz skrót, aby zamknąć napęd CD/DVD

Możesz postępować zgodnie z tymi samymi instrukcjami, co powyżej, ale zamiast „cdrom open” po prostu zastąp „cdrom close”.

Przypisz skrót do skrótu

Teraz, gdy mamy skrót, możemy przypisać skrót do skrótu, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę i wybierając Właściwości. Na karcie Skrót zobaczysz miejsce do przypisania klawisza skrótu:

1628258671 430 Utworz skrot lub klawisz skrotu aby wysunac naped CDDVD

Dodaj klawisz skrótu i ​​zamknij okno dialogowe. Dopóki skrót znajduje się na pulpicie, nie musisz niczego ponownie uruchamiać, aby klawisz skrótu działał. Możesz także przenieść skrót do innego folderu, na przykład do paska szybkiego uruchamiania.

Porada: Jeśli dodasz skrót do paska szybkiego uruchamiania systemu Windows Vista, możesz użyć wbudowanych skrótów klawiszowych zamiast zawracać sobie głowę przypisywaniem ich ręcznie.

Przypisz ikonę do skrótu


Jeśli klikniesz przycisk Zmień ikonę w oknie właściwości, możesz nadać skrótowi bardziej znaczącą ikonę, być może ikonę DVD, którą widzisz poniżej.

1628258671 750 Utworz skrot lub klawisz skrotu aby wysunac naped CDDVD

Możesz oczywiście wybrać dowolną ikonę w systemie.

Pobierz NirCmd z nirsoft.net

Czy ten post był pomocny?