Skip to content

Utwórz skróty, aby szybko ponownie uruchomić system w alternatywnym systemie operacyjnym w systemie Vista/XP Dual-Boot

4 de sierpień de 2021
1628070514 image52

Jeśli masz system podwójnego rozruchu i często przełączasz się tam iz powrotem z Vista na XP, prawdopodobnie zirytowało Cię już to, że musisz poczekać, aż pojawi się menu rozruchowe i wybrać odpowiedni system operacyjny… i przez połowę czasu odsuń się, a i tak skończy się uruchamianie w złym.

Dzięki kilku prostym plikom wsadowym i magii wiersza poleceń możemy utworzyć dwa skróty, dzięki czemu możesz po prostu kliknąć „Uruchom ponownie w XP” lub „Uruchom ponownie w Vista” i skończyć z tym.

Utwórz skrót, aby ponownie uruchomić system XP

Aby utworzyć skrót, musimy utworzyć prosty plik wsadowy, który możemy zrobić, otwierając notatnik, a następnie wklejając następujący tekst:

bcdedit /bootsequence {ntldr} /addfirst
Wyłączenie /r /t 0

Pierwsza linia uruchamia narzędzie bcdedit i ustawia partycję XP jako domyślną jednorazową rozruch, a następnie druga linia wywołuje polecenie zamknięcia z opcją ponownego uruchomienia.

Gdy skończysz, zapisz plik wsadowy w folderze, upewniając się, że nazwałeś plik z rozszerzeniem .bat i wybierz Wszystkie pliki w menu rozwijanym „Zapisz jako typ” (bardzo ważne).


Teraz będziesz chciał utworzyć skrót do pliku wsadowego w łatwo dostępnej lokalizacji i nadać mu przydatną nazwę. Otwórz właściwości skrótu i ​​kliknij przycisk Zaawansowane, a następnie wybierz Uruchom jako administrator. Bardzo ważne!

1628070512 349 Utworz skroty aby szybko ponownie uruchomic system w alternatywnym systemie

Możesz także nadać skrótowi zabawną ikonę, jeśli chcesz, czy nie. Tak czy inaczej, będziesz mieć teraz skrót, który uruchomi Cię ponownie w XP, klikając go (i klikając monit UAC, jeśli masz włączoną UAC).

1628070512 637 Utworz skroty aby szybko ponownie uruchomic system w alternatywnym systemie

Aby uzyskać dodatkowy kredyt, możesz również utworzyć skrót, który nie wyświetla monitu o UAC, ale utworzenie wymaga jeszcze kilku kroków.

Utwórz skrót XP, aby ponownie uruchomić system Vista

Następna część samouczka wymaga, abyś był w systemie Windows XP, ponieważ zamierzamy utworzyć skrót, który spowoduje ponowne uruchomienie systemu Vista.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to dowiedzieć się, na której literze dysku znajduje się system Windows Vista, gdy jesteś w XP. W mojej instalacji Vista znajduje się na dysku E::

1628070512 132 Utworz skroty aby szybko ponownie uruchomic system w alternatywnym systemie

Musimy to wiedzieć, abyśmy mogli uruchomić to samo polecenie bcdedit, które zrobiliśmy w pierwszym kroku. Po prostu uruchom go z wiersza poleceń bez żadnych argumentów takich jak ten:

E:WindowsSystem32bcdedit


Będziesz musiał spojrzeć na dane wyjściowe czegoś podobnego do podświetlonej części poniżej, która jest unikalnym identyfikatorem partycji Vista, jeśli chodzi o bcdedit.

1628070513 592 Utworz skroty aby szybko ponownie uruchomic system w alternatywnym systemie

Jeśli klikniesz prawym przyciskiem myszy i wybierzesz opcję Oznacz w wierszu polecenia, możesz ją zaznaczyć i skopiować do schowka za pomocą klawisza Enter. Będziemy go potrzebować do następnego polecenia.

Otwórz notatnik, aby utworzyć nowy plik wsadowy, tak jak to zrobiliśmy wcześniej, i wklej poniższy tekst, zastępując IDGOESHERE tekstem skopiowanym z powyższego wiersza polecenia i pamiętając, aby zastąpić E: literą dysku, jeśli jest inna.

E:WindowsSystem32bcdedit /bootsequence IDGOESHERE /addfirst
wyłączenie /r /t 0

Na przykład moje polecenie wygląda mniej więcej tak:

E:WindowsSystem32bcdedit /bootsequence {005f3343-44da-11dd-82b2-9c50424120af} /addfirst
wyłączenie /r /t 0

Teraz zapisz plik wsadowy, upewniając się, że wybrałeś rozszerzenie .bat i wybierz Wszystkie pliki w obszarze „Zapisz jako typ”.

1628070513 245 Utworz skroty aby szybko ponownie uruchomic system w alternatywnym systemie

Pod XP nie ma powodu, aby robić skróty, chociaż z pewnością możesz, jeśli chcesz.

1628070513 280 Utworz skroty aby szybko ponownie uruchomic system w alternatywnym systemie

Ten plik wsadowy natychmiast uruchomi ponownie system Vista.

Przyspiesz proces ponownego uruchamiania


Jedną z pierwszych rzeczy, które prawdopodobnie zauważyłeś, jeśli cały czas restartujesz, jest to, że czekanie 30 sekund na domyślny system operacyjny to strata czasu. Prawdopodobnie już wiesz, jak to przyspieszyć, ale jeśli nie, i tak to omówimy.

Otwórz Panel sterowania System i kliknij link „Zaawansowane ustawienia systemu” w lewym rogu.

1628070513 108 Utworz skroty aby szybko ponownie uruchomic system w alternatywnym systemie

Następnie kliknij przycisk Ustawienia w sekcji „Uruchamianie i odzyskiwanie”.

1628070513 138 Utworz skroty aby szybko ponownie uruchomic system w alternatywnym systemie

Możesz zmienić domyślną wartość 30 sekund na coś znacznie krótszego… Zwykle wybieram 3 sekundy, ale możesz użyć dowolnej ilości. Nie radzę ustawiać go znacznie mniej, ponieważ w przeciwnym razie bardzo trudno będzie wybrać ręcznie.

1628070513 211 Utworz skroty aby szybko ponownie uruchomic system w alternatywnym systemie

Jeszcze szybsze ponowne uruchamianie

Możesz jeszcze bardziej przyspieszyć proces ponownego uruchamiania, konfigurując Vista i XP, aby automatycznie się logowały. Oczywiście należy to robić tylko na komputerze osobistym w domu, nie polecałbym automatycznego logowania na laptopie lub komputerze służbowym.

Tytuł mówi o Windows Vista, ale dokładnie te same kroki działają również na XP:

Automatycznie loguj się do systemu Windows Vista

Czy ten post był pomocny?