Skip to content

Użyj komputera Mac Mini jako serwera multimediów, część 2

2 de sierpień de 2021
Picture 1 thumb62

W pierwszej części omówiłem podstawy podłączania i konfigurowania komputera Mac Mini jako serca centrum rozrywki. W następnym artykule z tej serii planowałem omówić szczegółowo sposób przechowywania plików multimedialnych w zdalnym udziale NFS. Jednak jeden z komentarzy do pierwszego artykułu zwrócił moją uwagę i przyszło mi do głowy, że tak naprawdę w ogóle nie omawiałem alternatywnych kodeków wideo. Tak więc, zamiast uruchamiać fascynującą listę reguł iptables i dziwactwa aliasów Apple, spójrzmy na kodeki innych firm.

Po wyjęciu z pudełka QuickTime (backend dla funkcji odtwarzania filmów FrontRow) obsługuje tylko kilka formatów wideo. Nie będę ich tutaj wymieniał, ale naprawdę duże i popularne to H.264 i MPEG-4. Jednak wiele plików wideo nadal jest zakodowanych przy użyciu DivX lub Xvid. Ponadto, jeśli masz pecha, możesz mieć kilka starych plików zakodowanych w WMV, które chciałbyś odtworzyć. Możesz po prostu ponownie zakodować wszystkie te pliki H.264 za pomocą narzędzia takiego jak FFmpegX. Ale byłoby o wiele wygodniej, gdybyś mógł po prostu odtwarzać dowolne pliki wideo w FrontRow. Rozwiązaniem jest uruchomienie i zainstalowanie kodeków innych firm wymaganych do tego, aby wszystko to działało.

Perian

Teraz najłatwiejszym rozwiązaniem (zdecydowanie) jest po prostu zainstalowanie kodeka Perian. Perian jest (sam określany jako) szwajcarski scyzoryk wśród kodeków. Po zainstalowaniu Periana powinieneś być w stanie odtwarzać wszystko, od DivX/AC3 przez FLV do VBR/MP3. Obsługuje nawet odtwarzanie plików WMV. Perian jest oprogramowaniem typu open source i można go pobrać tutaj. Pełna lista kodowań obsługiwanych przez Perian jest dostępna pod adresem ta strona.

Aby zainstalować Periana, najpierw pobierz i zamontuj DMG. Następnie przeciągnij plik klocków LEGO o nazwie „Perian.component” na alias oznaczony „QuickTime”. Wyloguj się, a następnie zaloguj się ponownie i Perian powinien zostać zainstalowany. (jeśli pomylisz się gdzieś w tych instrukcjach, możesz przejrzeć obszerne, półtorastronicowe README zawarte w DMG).

Perian jest całkiem fajny, ponieważ wszystko „po prostu działa” od razu po wyjęciu z pudełka (lub w tym przypadku cegły). Problem polega na tym, że Perian zapewnia nieco gorszą jakość w porównaniu do pobierania kodeków bezpośrednio ze źródła. Miałem problemy w kadrach z dużym ruchem. Ruch wyglądał tak, jakby był zakodowany progresywnie (z rzeczywistymi „obiektami” na ekranie podzielonymi na poziome linie), podczas gdy pliki zostały faktycznie usunięte w procesie kodowania. Nie miałem tych problemów z tym samym plikiem i rzeczywistymi kodekami innych firm. Tak więc, jak miłe byłoby samo używanie Perian, miłośnicy jakości będą musieli zrezygnować z wygody. (uwaga, jeśli zainstalowałeś Perian w tym momencie, a teraz zdecydowałeś się go nie używać, musisz przejść do /Library/QuickTime i usunąć plik Perian.component, w przeciwnym razie zastępcze kodeki zostaną zepsute)

1627898522 634 Uzyj komputera Mac Mini jako serwera multimediow czesc 2

Kodeki innych firm

Coraz więcej enkoderów high-dev przechodzi na H.264 ze względu na jego doskonałą jakość i współczynnik kompresji, ale wiele rzeczy wciąż opiera się na zastrzeżonym kodeku DivX. Aby uzyskać wsparcie QuickTime (a tym samym FrontRow) dla DivX, musimy pobrać darmowy kodek DivX z tutaj. Jest to jedna z tych nietypowych aplikacji na Maca, która wymaga surowej walki z instalatorem, umową licencyjną i dodatkiem Preferencje systemowe. Po zakończeniu będziesz musiał ponownie uruchomić i powinien zakończyć instalację (bez konieczności przeciągania i upuszczania). Jak można się domyślić ze strony, otrzymałeś tylko wersję próbną kodeka pro. Oznacza to, że nie będziesz w stanie kodować Zawartość DivX po sześciu miesiącach. Jednak dekoder powinien nadal działać, a to pozwoli Ci odtwarzać pliki DivX z programu QuickTime mniej więcej w nieskończoność.


Xvid w QuickTime jest nieco mniej ostentacyjnie obsługiwany niż kodek DivX, jednak prawdopodobnie jest nieco łatwiejszy w obsłudze. Najpierw pobierz Xdiv DMG z ten link. Podobnie jak w przypadku Periana, będziesz musiał zamontować DMG, a następnie trochę popracować, aby wszystko się wydarzyło. Otwórz „Macintosh HD” (lub jakkolwiek nazwiesz ikonę dysku twardego na pulpicie), a następnie otwórz / Library / QuickTime. Tam powinieneś zobaczyć kilka innych .składnik „ikony cegieł”, które reprezentują inne zainstalowane kodeki. Przeciągnij plik Xvid_Codec_….component (znowu ikona klocka LEGO) do folderu QuickTime wraz z innymi komponentami kodeka. Wyloguj się, a następnie zaloguj ponownie i powinieneś być w stanie odtwarzać pliki Xvid w FrontRow.

1627898522 11 Uzyj komputera Mac Mini jako serwera multimediow czesc 2

Obsługa WMV jest trochę bolesna, ale nie tak bolesna jak próba uruchomienia DivX po raz pierwszy. Kodek WMV jest całkowicie zastrzeżony, ale na szczęście istnieje implementacja kodeka dla QuickTime o nazwie „Flip4Mac”. Jest dostępny pod adresem ta strona. Podobnie jak w przypadku DivX, będziesz musiał uruchomić instalator i ponownie uruchomić po jego zakończeniu. Podobnie jak DivX, Flip4Mac zainstaluje (nieco bezużyteczną) stronę preferencji systemowych. Jednak po zakończeniu instalacji będziesz mógł odtwarzać te przerażające pliki WMV w QuickTime i FrontRow.

1627898522 745 Uzyj komputera Mac Mini jako serwera multimediow czesc 2

AC3

Niektóre pliki wideo (zwykle Xvid) są kodowane strumieniami audio AC3. Chociaż zawsze fajnie jest próbować wykonać dialogi i efekty dźwiękowe samemu (lub jeszcze lepiej, w grupie), zwykle bardziej satysfakcjonujące jest faktyczne usłyszenie ścieżki dźwiękowej nagranej do filmu.

Kodek dla AC3 w QuickTime jest dostępny do pobrania tutaj i musi być zainstalowany podobnie jak Xvid (przeciągając plik .component do /Library/QuickTime, a następnie wylogowując się i logując ponownie). Istnieją jednak pewne niefortunne skutki uboczne, o których powinieneś wiedzieć przed wykonaniem tego kroku. Co najważniejsze, wydaje się, że przerywa obsługę H.264 w QuickTime. To dla mnie zabójca, ponieważ uwielbiam oglądać filmy zakodowane w H.264 ze względu na wyższą jakość. Polecam, jeśli absolutnie nie potrzebujesz obsługi dźwięku AC3, pomiń ten kodek i ciesz się zaletami plików H.264.

Wniosek

Mamy nadzieję, że powinieneś być w stanie wykorzystać informacje zawarte w tym artykule, aby wzmocnić obsługę odtwarzania wideo na komputerze Mac Mini i poprawić ogólne wrażenia z korzystania z FrontRow. Czekajcie na część trzecią, kiedy w końcu przejdziemy do wszystkich nudnych konfiguracji NFS i hacków do iptables!

Czy ten post był pomocny?