Skip to content

Użyj menu usług komputera Mac, aby wykonać szybkie czynności

3 de sierpień de 2021
img 5494d1737cbc4

Menu Usługi komputera Mac może być bardzo przydatne. Menu Usługi stało się ukrytą funkcją, używaną głównie przez zaawansowanych użytkowników, ale jest bardzo łatwe w użyciu. To trochę jak funkcje udostępniania na Androidzie lub iOS.

Menu Usługi jest obecne praktycznie w każdej aplikacji na komputerze Mac, chociaż łatwo je przeoczyć. Instalowane aplikacje mogą dodawać do tego menu szybkie akcje.

Usługi 101

Aby użyć usługi w aplikacji, kliknij nazwę bieżącej aplikacji na pasku menu u góry ekranu komputera Mac i wskaż Usługi. Istnieje duża szansa, że ​​zobaczysz, że menu Usługi jest obecnie puste, ale nic nie szkodzi! Menu Usługi jest kontekstowe, więc może być po prostu puste, ponieważ jeszcze niczego nie wybrałeś.

Uzyj menu uslug komputera Mac aby wykonac szybkie czynnosci

Niektóre usługi mogą pojawiać się tylko po wybraniu odpowiedniej zawartości. Na przykład zaznacz myszą tekst w bieżącej aplikacji, a następnie wróć do menu Usługi. Zobaczysz teraz więcej opcji — w szczególności opcje pracy z fragmentami tekstu.

Na przykład możesz wyszukać aktualnie zaznaczony tekst w słowniku lub przeprowadzić wyszukiwanie w Internecie. Możesz rozpocząć nową wiadomość e-mail, notatkę lub inny dokument zawierający zaznaczony tekst. Możesz także tweetować lub udostępniać w innych serwisach społecznościowych, jeśli zainstalowałeś odpowiednią aplikację. Istnieją zupełnie różne zestawy usług do pracy ze zdjęciami, plikami i innymi rodzajami treści.

1628008304 790 Uzyj menu uslug komputera Mac aby wykonac szybkie czynnosci


W zależności od używanej aplikacji możesz czasami kliknąć prawym przyciskiem myszy (lub przytrzymać klawisz Control i kliknąć) wybrany tekst lub inny obiekt i wyświetlić menu Usługi. To menu nie zawsze pokazuje wszystkie dostępne usługi, więc możesz zamiast tego użyć menu Usługi na samym pasku menu.

Nie każda aplikacja obsługuje Usługi, chociaż większość tak się wydaje. Jeśli Usługi nie działają w określonej aplikacji lub jeśli określona aplikacja nie dodaje opcji do menu Usługi, dzieje się tak, ponieważ programiści tej aplikacji nie sprawili, że działa.

Wybór Twoich usług

Możesz dostosować, które z zainstalowanych usług pojawią się na liście. Ta opcja wymagała narzędzia innej firmy, ale teraz jest zintegrowana z samym systemem Mac OS X.

Kliknij menu Usługi w dowolnej aplikacji i wybierz Preferencje usług, aby otworzyć okno ustawień. Możesz także otworzyć okno Preferencje systemowe, kliknąć ikonę Klawiatura, kliknąć kartę Skróty i wybrać Usługi.

W tym miejscu możesz odznaczyć usługi, aby ukryć je na liście lub aktywować normalnie ukryte usługi. To okno dialogowe zawiera również listę dostępnych dla całego systemu Usług, dzięki czemu można uzyskać pełniejszy obraz tego, co Usługi pozwolą Ci zrobić w Twoim systemie.

1628008304 835 Uzyj menu uslug komputera Mac aby wykonac szybkie czynnosci

InstalowanieWięcej usług

Usługi są dostarczane wraz z instalowanymi aplikacjami. Na przykład aplikacja Evernote instaluje usługi, które umożliwiają łatwe tworzenie notatek z dowolnego fragmentu tekstu w dowolnej aplikacji w systemie operacyjnym bez jej kopiowania i wklejania. To trochę jak rozszerzenie przeglądarki, przycisk Udostępnij na Androida lub rozszerzenie Udostępnij na iOS.


Zwykle nie robisz wszystkiego, aby instalować aplikacje tylko dla ich Usług, ale możesz, jeśli chcesz. Pomysł polega na tym, że instalowane aplikacje będą udostępniać własne Usługi, aby ułatwić korzystanie z tej aplikacji i zintegrować ją z innymi aplikacjami. Wiele dołączonych aplikacji dla systemu Mac OS X zapewnia oczywiście również usługi.

Tworzenie skrótów klawiaturowych

W tym miejscu możesz również ustawić skróty klawiaturowe dla usług. Dlatego i tak znajduje się na liście skrótów klawiaturowych. Wybierz usługę z listy, kliknij Dodaj skrót po jej prawej stronie i wpisz kombinację klawiszy skrótu.

Na przykład, jeśli jesteś dużym użytkownikiem Evernote, możesz powiązać Cmd + Shift + E z usługą „Dodaj do Evernote” i nacisnąć ten klawisz, gdy chcesz dodać aktualnie zaznaczony tekst do Evernote – w dowolnym miejscu w systemie operacyjnym Mac .

1628008304 953 Uzyj menu uslug komputera Mac aby wykonac szybkie czynnosci

Menu Usługi jest dość proste w użyciu, jeśli chodzi o to. To menu powstało w NeXTSTEP i stało się częścią pierwszej wersji systemu Mac OS X. Od tego czasu istnieje, chociaż tak naprawdę nie doczekało się powszechnego przyjęcia, na które prawdopodobnie liczyli twórcy. Ale usługi są nadal przydatne i nadal możesz z nich dobrze korzystać na swoim komputerze Mac.

Czy ten post był pomocny?