Skip to content

Użyj płyty Ubuntu Live CD, aby bezpiecznie wyczyścić dysk twardy komputera

22 de lipiec de 2021
sshot130

Czy kiedykolwiek dałeś lub sprzedałeś komuś komputer, ale naprawdę chciałeś? całkowicie najpierw wyczyścić dysk twardy? Dzisiaj pokażemy Ci, jak korzystać z Ubuntu Live CD, aby usunąć swoje dane osobowe z komputera.

Kiedy usuwasz plik w systemie Windows, Ubuntu lub innym systemie operacyjnym, w rzeczywistości nie niszczy on danych przechowywanych na dysku twardym, po prostu oznacza je jako „usunięte”. Jeśli nadpiszesz je później, dane są generalnie nie do odzyskania, ale jeśli system operacyjny ich nie nadpisze, dane są nadal przechowywane na dysku twardym i mogą być odzyskane przez każdego, kto ma odpowiednie oprogramowanie.

Dzięki bezpiecznemu usunięciu plików lub całych dysków twardych Twoje dane znikną na zawsze.

Uwaga: Współczesne dyski twarde są niezwykle wyrafinowane, podobnie jak eksperci, którzy zarabiają na odzyskiwanie danych. Nie ma gwarancji, że metody opisane w tym artykule sprawią, że Twoje dane będą całkowicie nie do odzyskania; jednak sprawią, że Twoich danych nie będzie można odzyskać w przypadku większości metod odzyskiwania i wszystkich metod, które są łatwo dostępne dla ogółu społeczeństwa.

Niszcz pojedyncze pliki

Większość danych przechowywanych na dysku twardym jest nieszkodliwa i nie ujawnia niczego o Tobie. Jeśli jest tylko kilka plików, o których wiesz, że nie chcesz, aby widział je ktoś inny, najłatwiejszym sposobem na pozbycie się ich jest wbudowane narzędzie Linux o nazwie strzęp.


Otwórz okno terminala, klikając Aplikacje w lewym górnym rogu ekranu, a następnie rozwijając menu Akcesoria i klikając Terminal.

1626957733 818 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

Przejdź do pliku, który chcesz usunąć, używając Płyta CD zmienić katalogi i ls aby wyświetlić listę plików i folderów w bieżącym katalogu.

Jako przykład mamy plik o nazwie BankInfo.txt na dysku twardym sformatowanym w systemie Windows NTFS.

1626957733 571 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

Chcemy go bezpiecznie usunąć, więc wywołamy shred, wpisując w oknie terminala:

shred

czyli w naszym przykładzie:

zniszczyć BankInfo.txt

1626957733 545 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

Zauważ, że nasz plik BankInfo.txt nadal istnieje, mimo że go zniszczyliśmy. Szybkie spojrzenie na zawartość pliku BankInfo.txt pozwala stwierdzić, że plik rzeczywiście został bezpiecznie nadpisany.

1626957733 485 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

Możemy użyć kilku argumentów wiersza poleceń, aby strzęp usuń plik również z dysku twardego. Możemy również zachować szczególną ostrożność w procesie niszczenia, zwiększając liczbę razy number strzęp nadpisuje oryginalny plik.

W tym celu w terminalu wpisz:

shred –remove –iterations=


 • Domyślnie, strzęp nadpisuje plik 25 razy. Podwoimy to, wydając następujące polecenie:

  shred –remove –iterations=50 BankInfo.txt

  1626957734 834 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

  Plik BankInfo.txt został teraz bezpiecznie wyczyszczony z dysku fizycznego i nie pojawia się już na liście katalogów.

  Powtórz ten proces dla wszystkich poufnych plików na dysku twardym!

  Wyczyść całe dyski twarde

  Jeśli pozbywasz się starego dysku twardego lub oddajesz go komuś innemu, możesz zamiast tego wyczyścić cały dysk twardy. strzęp można wywoływać na dyskach twardych, ale w nowoczesnych systemach plików strzęp proces może być odwracalnym. Użyjemy programu wycierać aby bezpiecznie usunąć wszystkie dane z dysku twardego.

  w odróżnieniu strzęp, wycierać nie jest domyślnie zawarty w Ubuntu, więc musimy go zainstalować. Otwórz Menedżera pakietów Synaptic, klikając System w lewym górnym rogu ekranu, a następnie rozwijając folder Administracja i klikając Menedżer pakietów Synaptic.

  1626957734 769 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

  wycierać jest częścią Wszechświat repozytorium, które domyślnie nie jest włączone. Włączymy to, klikając Ustawienia> Repozytoria w oknie Menedżera pakietów Synaptic.

  1626957734 858 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy


  Zaznacz pole wyboru obok „Utrzymywane przez społeczność oprogramowanie Open Source (wszechświat)”. Kliknij Zamknij.

  1626957734 54 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

  Musisz ponownie załadować listę pakietów Synaptic. Kliknij przycisk Odśwież w głównym oknie Menedżera pakietów Synaptic.

  1626957734 369 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

  Po ponownym załadowaniu listy pakietów tekst nad polem wyszukiwania zmieni się na „Odbudowa indeksu wyszukiwania”.

  1626957734 340 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

  Poczekaj, aż pojawi się „Szybkie wyszukiwanie”, a następnie wpisz „wyczyść” w polu wyszukiwania. wycierać powinien pojawić się pakiet wraz z kilkoma innymi pakietami, które wykonują podobne funkcje.1626957734 988 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

  Kliknij pole wyboru po lewej stronie etykiety „wytrzyj” i wybierz „Zaznacz do instalacji”.

  1626957735 251 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

  Kliknij przycisk Zastosuj, aby rozpocząć proces instalacji. Kliknij przycisk Zastosuj w wyskakującym oknie Podsumowanie.

  1626957735 848 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy


  Po zakończeniu instalacji kliknij przycisk Zamknij i zamknij okno Menedżera pakietów Synaptic.

  1626957735 527 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

  Otwórz okno terminala, klikając Aplikacje w lewym górnym rogu ekranu, a następnie Akcesoria> Terminal.

  1626957735 255 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

  Musisz znaleźć właściwy dysk twardy do wyczyszczenia.

  W oknie terminala wpisz:

  sudo fdisk -l

  Pojawi się lista twoich dysków twardych. Kilka czynników pomoże ci zidentyfikować właściwy dysk twardy. Jednym z nich jest system plików, który można znaleźć w kolumnie System na liście – dyski twarde Windows są zwykle sformatowane jako NTFS (który wyświetla się jako HPFS/NTFS). Innym dobrym identyfikatorem jest rozmiar dysku twardego, który pojawia się po jego identyfikatorze (zaznaczonym na poniższym zrzucie ekranu).

  1626957735 130 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

  W naszym przypadku dysk twardy, który chcemy wyczyścić, ma tylko około 1 GB i jest sformatowany jako NTFS. Zapisujemy etykietę znajdującą się pod nagłówkiem kolumny Urządzenie. Jeśli masz wiele partycji na tym dysku twardym, na tej liście będzie więcej niż jedno urządzenie.

  wycierać programiści zalecają czyszczenie każdej partycji osobno.

  Aby rozpocząć proces czyszczenia, wpisz w terminalu:

  sudo wipe

  W naszym przypadku jest to:

  sudo wyczyść /dev/sda1


  Znowu zachowaj ostrożność – to jest punkt, z którego nie ma powrotu!

  1626957735 688 Uzyj plyty Ubuntu Live CD aby bezpiecznie wyczyscic dysk twardy

  Twój dysk twardy zostanie całkowicie wyczyszczony. Może to zająć trochę czasu, w zależności od rozmiaru dysku, który czyścisz.

  Wniosek

  Jeśli masz poufne informacje na swoim dysku twardym — a prawdopodobnie tak jest — dobrym pomysłem jest bezpieczne usunięcie poufnych plików przed oddaniem lub pozbyciem się dysku twardego. Najbezpieczniejszym sposobem usunięcia danych jest kilka uderzeń młotkiem, ale strzęp i wycierać z płyty Ubuntu Live CD to dobra alternatywa!

  Ta technika nie jest jedynym sposobem na usunięcie danych ze starego komputera, ale pokazuje tylko, jak naprawdę wszechstronna może być płyta Linux Live CD podczas naprawy komputera z systemem Windows — możesz zresetować hasło, usunąć infekcję wirusową, odzyskać usunięte pliki, a nawet odzyskać pliki z martwego komputera z systemem Windows. Jeśli nie chcesz nosić przy sobie nośników optycznych, zawsze możesz zamiast tego utworzyć rozruchowy dysk flash Ubuntu.

  Czy ten post był pomocny?