Skip to content

Użyj Smart Lock w Androidzie 5.0 i nigdy więcej nie odblokowuj telefonu w domu

24 de lipiec de 2021
bigstock A key in a lock with house ico 46308871 650x301

Czy nie nienawidzisz go, gdy jesteś bezpiecznie w domu i nie ma w pobliżu nikogo, kto mógłby uzyskać dostęp do telefonu, a mimo to nadal musisz go odblokować, gdy chcesz go użyć? Smart Lock Androida 5.0 Lollipop rozwiązuje ten problem.

Wielu z was prawdopodobnie zna tę frustrację, słuchasz czegoś takiego jak Pandora lub Spotify i chcesz zmienić stację, kciuk w dół lub zakładkę do utworu – w każdym przypadku, kiedy tylko chcesz to zrobić, ty trzeba odblokować urządzenie. Lub po prostu chcesz coś poszukać (OK Google?) lub wystukać krótki tekst lub dowolną liczbę rzeczy, które robisz sto razy dziennie.

Jest jeszcze gorzej, jeśli biegasz lub w inny sposób angażujesz się w jakąś energiczną aktywność. Czy kiedykolwiek próbowałeś odblokować telefon, gdy znajduje się w jednym z tych ochronnych etui do ćwiczeń?

Smart Lock łagodzi większość tej frustracji, umożliwiając ustawienie zaufanych miejsc, w których telefon lub tablet nie zostanie zablokowany, dopóki znajdujesz się w określonym zasięgu; zaufane urządzenia, które pozwolą Ci przypisać Smart Lock do sparowanych urządzeń Bluetooth lub NFC; i wreszcie możesz włączyć odblokowywanie zaufaną twarzą, co oznacza, że ​​możesz po prostu włączyć urządzenie, spojrzeć na nie, a odblokuje się, o ile przedni aparat nie jest zasłonięty.

Włączanie Smart Lock

Smart Lock można skonfigurować, uzyskując dostęp do ustawień. Pociągnij w dół od górnej krawędzi urządzenia, tak jakbyś chciał sprawdzić powiadomienia i dotknij szarego paska czasu/daty, a następnie dotknij koła zębatego „Ustawienia”.

Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie


Jeśli nie masz jeszcze blokady na swoim urządzeniu, zrób to przed skonfigurowaniem Smart Lock. Używamy wzoru do odblokowania naszego urządzenia, ale możesz również użyć opcji PIN lub hasła.

Niezależnie od tego w ustawieniach dotknij opcji „Zabezpieczenia”, a następnie „Smart Lock”.

1627122399 972 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

W ustawieniach Smart Lock mamy trzy opcje; zaufane urządzenia, zaufana twarz i zaufane miejsca. Możesz mieć jedno, inne lub wszystkie w tym samym czasie. Smart Lock pozwoli Ci mieć tyle zaufanych urządzeń, ile chcesz, ale możesz skonfigurować tylko jedną zaufaną twarz.

Dom jest tam, gdzie nie musisz odblokowywać swojego telefonu

Możesz też mieć nieograniczone zaufane miejsca, co jest naprawdę wygodne i na czym chcemy się skupić w pierwszej kolejności.

1627122399 371 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Gdy klikniesz „Zaufane miejsca”, możesz włączyć lokalizacje domu i pracy przypisane w Mapach Google lub dodać niestandardowe miejsce.

1627122400 96 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Gdy dodasz niestandardowe miejsce, otworzy się ono w Twojej bieżącej lokalizacji, którą możesz natychmiast dodać lub możesz wyszukać lokalizację lub adres i dodać ją. Ważne jest, aby zrozumieć, że zależy to w dużej mierze od usługi lokalizacji Google, więc jeśli masz włączony GPS, niestandardowe miejsca będą oczywiście bardziej precyzyjne.

Na poniższym zrzucie ekranu możemy najwyraźniej wybrać cały obszar metra San Antonio jako zaufane miejsce, po prostu dotykając niebieskiej kreski pod mapą. Oczywiście chodzi o dodanie mniejszych obszarów, które nie zagrażają ogólnemu bezpieczeństwu urządzenia, takich jak konkretna firma lub adres.

1627122400 442 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie


Tutaj zdecydowaliśmy się dodać naszą domyślną lokalizację domu, którą oznaczyliśmy jako taką.

1627122400 191 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Jak widać, możesz szybko dodać różne niestandardowe zaufane miejsca, które odwiedzasz regularnie. Gdy tylko znajdziesz się w zasięgu zaufanego miejsca, Smart Lock włączy się automatycznie.

1627122400 695 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Pamiętaj, że możesz też dodać lokalizacje domu i pracy w Mapach Google? Aby to zrobić, musisz najpierw skonfigurować je w Mapach, przesuwając palcem w prawo od lewej krawędzi ekranu i dotykając „Ustawienia”.

1627122400 540 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

W okienku ustawień dotknij „Edytuj dom lub pracę”.

1627122400 254 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Teraz możesz wpisać swój adres domowy i służbowy.

1627122400 200 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Powinieneś teraz móc włączać i wyłączać adres służbowy i domowy w Smart Lock, dotykając małego zielonego przycisku obok każdego z nich.

Konfigurowanie i korzystanie z funkcji Smart Lock na urządzeniu

Jeśli chcesz dodać zaufane urządzenie, na przykład przez Bluetooth, musisz je najpierw sparować w ustawieniach Bluetooth Androida.


Jeśli masz już sparowane inne urządzenia, możesz kliknąć „dodaj zaufane urządzenie”.

1627122400 161 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Na następnym ekranie dotknij „Bluetooth”, aby dodać wcześniej sparowane urządzenie.

1627122400 496 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Na tym zrzucie ekranu mamy już sparowanych kilka innych urządzeń, więc możemy dodać dowolne z nich, a za każdym razem, gdy się z nimi połączymy, nasz Smart Lock zostanie aktywowany.

1627122401 697 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Pamiętaj, że podczas parowania z urządzeniami Bluetooth pojawi się powiadomienie, że możesz dodać je jako zaufane urządzenie Smart Lock.

1627122401 499 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Jeśli chcesz skonfigurować Smart Lock za pomocą NFC, wystarczy dotknąć innego urządzenia lub tagu z obsługą NFC.

1627122401 505 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Wreszcie, Smart Lock daje użytkownikom Lollipop ostatnią fajną funkcję, która w rzeczywistości jest bardziej wyrafinowaną wersją funkcji odblokowywania twarzą Androida z poprzednich wersji.

Spójrz na mnie, gdy chcesz, żebym odblokował!

Dodanie zaufanej twarzy działa podobnie jak stara funkcja odblokowywania twarzą, która działała tylko, że jest bardziej bezproblemowa i nie ma działać jako podstawowa metoda odblokowywania urządzenia.


Aby dodać swoją twarz jako zaufaną twarz, dotknij przycisku „Zaufana twarz” w ustawieniach Smart Lock. Na ekranie początkowym przypominasz sobie, że odblokowywanie twarzą nie jest tak bezpieczne, jak inne metody odblokowywania, a ktoś, kto wygląda jak Ty, może odblokować Twoje urządzenie.

Dotknij „Konfiguruj”, kiedy będziesz gotowy.

1627122401 387 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Chcesz ustawić to w miejscu, w którym światło będzie w sam raz – ani za jasne, ani za słabe – i musisz trzymać urządzenie na poziomie oczu.

Kiedy będziesz gotowy, kliknij „Dalej”.

1627122401 814 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

W następnej fazie pojawi się kontur z pomarańczowymi kropkami. Patrzysz na swoje urządzenie, trzymając twarz wewnątrz kropek, które zmienią kolor na zielony, gdy Android zeskanuje i zapisze Twoją twarz.

Po zakończeniu kliknij „Dalej” i gotowe.

1627122401 80 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Jeśli Twoje urządzenie nie znajduje się w zaufanym miejscu lub nie jest połączone z zaufanym urządzeniem, u dołu ekranu blokady zobaczysz następującą ikonę. Oznacza to, że tablet lub telefon można odblokować, po prostu na niego patrząc.

1627122401 776 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Jeśli się powiedzie, ikona zmieni się w odblokowaną ikonę, którą po prostu przesuń, aby otworzyć urządzenie.

1627122401 994 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie


Uwaga, jeśli chcesz zablokować urządzenie, dotknij tej ikony odblokowania, a zmieni się ona w ikonę blokady. Nie będziesz w stanie odblokować urządzenia za pomocą twarzy, zaufanego miejsca lub zaufanego urządzenia. Zamiast tego będziesz musiał użyć konwencjonalnej metody odblokowania.

1627122401 284 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Jeśli uznasz, że odblokowywanie twarzą nie działa dobrze w różnych warunkach oświetleniowych, możesz wrócić do ustawień Smart Lock, dotknąć „zaufana twarz” i poprawić dopasowanie twarzy lub zacząć od nowa.

1627122402 984 Uzyj Smart Lock w Androidzie 50 i nigdy wiecej nie

Najwyraźniej Smart Lock to jedna z najfajniejszych funkcji bezpieczeństwa, jakie otrzymał Android i jest już od dawna spóźniona.

Całkiem fajnie jest teraz korzystać z telefonu lub tabletu w wybranych lokalizacjach lub na preferowanych urządzeniach i nie będzie się on blokować wielokrotnie w ciągu dnia. Dodatkowo funkcja zaufanej twarzy działa całkiem dobrze. W naszych testach nasz Nexus 7 z 2013 roku nie miał z tym żadnych problemów, odblokowując się niemal natychmiast po włączeniu urządzenia i obejrzeniu go.

Jeśli jest jakaś wada, to jest nią to, że zaufane miejsca działają tylko z lokalizacjami opartymi na Mapach Google. Możliwość korzystania z domowego punktu dostępu WiFi byłaby mile widzianym dodatkiem, ale na razie nadal będziesz will musisz polegać na oprogramowaniu firm trzecich. Mamy nadzieję, że Google włączy tę funkcję w przyszłej wersji.

Masz już swoje ręce na Lollipop? Jeśli tak, czy masz skonfigurowaną Smart Lock? Daj nam znać, co myślisz do tej pory, brzmiąc na naszym forum dyskusyjnym. Chcemy poznać Wasze komentarze i odpowiedzieć na Wasze pytania.


Aktualizacja: Początkowo nie wspomnieliśmy, że jeśli chcesz korzystać z zaufanych miejsc Smart Lock w Lollipop, będziesz potrzebować usług Google Play w wersji 6.5. Google powoli wypuszcza tę aktualizację, ale jeśli jesteś niecierpliwy, możesz pobierz i ładuj pakiet APK usług Google Playplik.

Czy ten post był pomocny?