Skip to content

Użyj tych dodatkowych przycisków myszy, aby zwiększyć wydajność

29 de lipiec de 2021
setup1

Czy wiesz, że najczęściej używane akcje myszy to kliknięcie przycisku „Zamknij” okna (X w prawym górnym rogu) i kliknięcie przycisku „Wstecz” (w przeglądarce i różnych innych programach)? Ile czasu spędzasz każdego dnia na szukaniu przycisku Zamknij lub Wstecz za pomocą myszy, aby móc je kliknąć? A co z tą myszką, której używasz – ile ma przycisków poza dwoma głównymi? Większość myszy w dzisiejszych czasach ma co najmniej cztery (w tym kółko przewijania, z którego wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że jest również przyciskiem). Dlaczego nie przypisać tych dodatkowych przycisków do najczęściej wykonywanych czynności myszy i oszczędzić sobie czasu na codzienne korzystanie z myszy?

Jeśli mysz została wyprodukowana przez jednego z „premium” producentów myszy (Microsoft, Logitech itp.), prawie na pewno została dostarczona z oprogramowaniem sterownika, które umożliwia dostosowanie elementów sterujących myszy i korzystanie z jej specjalnych funkcji. Microsoft, na przykład, dostarcza oprogramowanie sterownika o nazwie IntelliPoint (link poniżej), podczas gdy Logitech zapewnia Nastawa. Możliwe, że twoja mysz ma kilka dodatkowych przycisków, ale nie jest dostarczana z własnym sterownikiem (autor używa myszy Microsoft Bluetooth Notebook Mouse 5000, która zdumiewająco nie jest obsługiwana przez oprogramowanie Microsoft IntelliPoint!). Jeśli twoja mysz należy do tej kategorii, możesz skorzystać z cudownego darmowego produktu o nazwie Sterowanie przyciskiem myszy X, z firmy Highresolution Enterprises (link poniżej). Zapewnia naprawdę niesamowitą gamę opcji konfiguracji myszy, w tym przypisywanie akcji do przycisków na podstawie aplikacji.

Po pobraniu X-Mouse Button Control proces konfiguracji jest dość prosty.

Po pobraniu możesz uruchomić program przez Start / Przedsiębiorstwa o wysokiej rozdzielczości / Sterowanie przyciskiem X-Mouse. W zasobniku systemowym znajdziesz ikonę programu:

1627551772 0 Uzyj tych dodatkowych przyciskow myszy aby zwiekszyc wydajnosc

Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę i wybierz Organizować coś z menu podręcznego. Pojawi się okno konfiguracji programu:

1627551772 241 Uzyj tych dodatkowych przyciskow myszy aby zwiekszyc wydajnosc


Jest bardzo mało prawdopodobne, że będziemy chcieli zmienić funkcjonalność dwóch głównych przycisków myszy (lewego i prawego), więc zamiast tego przyjrzymy się pozostałym opcjom po prawej stronie okna. ten Środkowy przycisk odnosi się do trzeciego, środkowego przycisku (znajdującego się w niektórych starych myszach) lub naciśnięcia samego kółka jako przycisku (jeśli nie wiedziałeś, że możesz nacisnąć kółko jak przycisk, wypróbuj go teraz). Przycisk myszy 4 oraz Przycisk myszy 5 zwykle odnoszą się do dodatkowych przycisków znajdujących się z boku myszy, często w pobliżu kciuka.

Do czego więc możemy wykorzystać te dodatkowe przyciski myszy? Cóż, wyraźnie Blisko oraz Z powrotem są dwoma oczywistymi kandydatami. Każdy z nich można znaleźć, wybierając je z menu rozwijanego obok każdego pola przycisku:

1627551772 586 Uzyj tych dodatkowych przyciskow myszy aby zwiekszyc wydajnosc

Po wybraniu tych dwóch opcji okno będzie wyglądać mniej więcej tak:

1627551772 21 Uzyj tych dodatkowych przyciskow myszy aby zwiekszyc wydajnosc

Jeśli nie jesteś zainteresowany wyborem Z powrotem lub Blisko, możesz wypróbować inne opcje z listy, w tym:

  • Wytnij, kopiuj i wklej
  • Cofnij
  • Pokaż pulpit
  • Następny/poprzedni utwór (do odtwarzania multimediów)
  • Otwórz dowolny program
  • Symuluj dowolne naciśnięcie klawisza lub kombinację naciśnięć klawiszy
  • ….i wiele innych opcji. Przeglądaj listę rozwijaną, aby zobaczyć je wszystkie.

Możesz na przykład zdecydować, że zamknięcie prądu dokument (w przeciwieństwie do obecnego) program) byłoby dobrym zastosowaniem dla Przycisk myszy 5. Innymi słowy, musimy zasymulować naciśnięcie klawisza Ctrl+F4. Zobaczmy, jak to osiągniemy.

Najpierw wybieramy Symulowane naciśnięcia klawiszy z listy rozwijanej:

1627551772 536 Uzyj tych dodatkowych przyciskow myszy aby zwiekszyc wydajnosc

ten Symulowane naciśnięcia klawiszy otwiera się okno:

1627551772 904 Uzyj tych dodatkowych przyciskow myszy aby zwiekszyc wydajnosc

Instrukcje na stronie są dość wyczerpujące. Jeśli chcesz symulować Ctrl+F4 naciśnięcie klawisza, musisz wpisać {CTRL}{F4} do pudełka:

1627551772 397 Uzyj tych dodatkowych przyciskow myszy aby zwiekszyc wydajnosc

…a następnie kliknij OK.

Przypisywanie akcji do przycisków na podstawie aplikacji

Jedną z najpotężniejszych funkcji X-Mouse Button Control jest możliwość przypisywania działań do przycisków na na podstawie aplikacji. Oznacza to, że jeśli mamy otwarty konkretny program, to nasza mysz będzie zachowywać się inaczej – nasze przyciski będą robić inne rzeczy.


Na przykład, gdy mamy otwarty program Windows Media Player, możemy chcieć, aby przyciski były przypisane do Odtwórz/Pauza, Następny utwór oraz Poprzedni utwór, a także zmiana głośności za pomocą myszy! Jest to łatwe dzięki X-Mouse Button Control. Zaczynamy od otwarcia Windows Media Playera. To sprawia, że ​​kolejny krok jest łatwiejszy. Następnie wracamy do X-Mouse Button Control i dodajemy nową „konfigurację”. Odbywa się to poprzez kliknięcie Dodać przycisk:

1627551773 56 Uzyj tych dodatkowych przyciskow myszy aby zwiekszyc wydajnosc

Otworzy się okno zawierające listę wszystkich uruchomionych programów, w tym ostatnio otwartego programu Windows Media Player:

1627551773 347 Uzyj tych dodatkowych przyciskow myszy aby zwiekszyc wydajnosc

Wybieramy Windows Media Player i kliknij ok. Powstaje nowa, pusta „konfiguracja”:

1627551773 176 Uzyj tych dodatkowych przyciskow myszy aby zwiekszyc wydajnosc

Powtarzamy wcześniejsze kroki, aby przypisać przyciski do Odtwórz/Pauza, Następny utwór oraz Poprzedni utwóri przypisz przewijanie kółkiem, aby zmienić głośność:

1627551773 665 Uzyj tych dodatkowych przyciskow myszy aby zwiekszyc wydajnosc

Aby zapisać wszystkie nasze zmiany i zamknąć okno, klikamy Zastosuj.


Teraz poświęć kilka minut na zastanowienie się nad wszystkimi aplikacjami, z których najczęściej korzystasz i jakie są najczęstsze proste zadania, które wykonujesz w każdej z tych aplikacji. Te zadania są idealnymi kandydatami do przypisania przycisków dla poszczególnych aplikacji.

Istnieje wiele innych opcji konfiguracyjnych i możliwości sterowania przyciskami X-Mouse — zbyt wiele, by je tutaj wymienić. Zachęcamy do poświęcenia trochę czasu na zapoznanie się z oknem Setup. Następnie, co najważniejsze, nie zapomnij użyć nowych przycisków myszy! Nabierz nawyku ich używania, a po chwili zaczniesz się zastanawiać, jak tolerowałeś żmudny, żmudny i czasochłonny proces faktycznego lokalizowania przycisku Zamknij w każdym oknie…

Pobierać

Sterowanie przyciskiem myszy X

Przedsiębiorstwo o wysokiej rozdzielczości

Czy ten post był pomocny?