Skip to content

W jaki sposób wymuszana jest unikalność adresów MAC?

28 de lipiec de 2021
how is the uniqueness of mac addresses enforced 00

Przy ogromnej liczbie urządzeń podłączonych do Internetu, które były i będą produkowane, w jaki sposób wymuszana jest unikalność każdego „danego” adresu MAC? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedzi na pytania ciekawskich czytelników.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zrzut ekranu dzięki uprzejmości Christian Colen (flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser JellicleCat chce wiedzieć, w jaki sposób wymuszana jest wyjątkowość adresów MAC:

Raz po raz czytałem, że urządzenia są jednoznacznie identyfikowane przez ich adresy MAC, ale jak są określane adresy MAC? I czy mówią nam coś o urządzeniach, które reprezentują?

W jaki sposób wymuszana jest unikalność adresów MAC?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser DavidPostill ma dla nas odpowiedź:

Jak ustalane są adresy MAC?

Sprzedawcy otrzymują szereg adresów MAC, które mogą być przypisane do ich produktów przez IEEE (Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników). Adresy MAC są przypisywane do dostawców w odpowiednich blokach o różnej wielkości.

  • IEEE oferuje programy Urzędu Rejestracji lub rejestry, które utrzymują listy unikalnych identyfikatorów zgodnie ze standardami i wydają unikalne identyfikatory tym, którzy chcą je zarejestrować. Urząd Rejestracji IEEE nadaje obiektom jednoznaczne nazwy w sposób, który udostępnia przypisanie zainteresowanym stronom.

Możesz iść do Wyszukiwanie i wyszukiwanie adresów MAC dostawcy/Ethernet/Bluetooth aby znaleźć dostawcę z określonym adresem MAC lub znaleźć zakres adresów MAC nadany dostawcy.

Urządzenia są jednoznacznie identyfikowane na podstawie ich adresów MAC

To jest niepoprawne. Urządzenia nie są jednoznacznie identyfikowane przez ich adresy MAC.

  1. W przeszłości dostawcy celowo lub przez pomyłkę przypisywali ten sam adres MAC wielu urządzeniom.
  2. Możliwa jest zmiana adresu MAC prezentowanego przez większość sprzętu systemowi operacyjnemu, czynność ta jest często określana jako MAC fałszowanie:
  • Spoofing MAC to technika zmiany fabrycznie przypisanego adresu Media Access Control (MAC) interfejsu sieciowego na urządzeniu sieciowym. Adres MAC jest zakodowany na stałe w kontrolerze interfejsu sieciowego (NIC) i nie można go zmienić. Istnieją jednak narzędzia, które mogą sprawić, że system operacyjny uwierzy, że karta sieciowa ma adres MAC wybrany przez użytkownika.

Zobacz też: Czy adresy MAC są unikalne, gdy wychodzą z fabryki? oraz Recykling adresów MAC?

Zduplikowane adresy MAC

  • Producenci ponownie wykorzystują adresy MAC i wysyłają karty ze zduplikowanymi adresami do różnych części Stanów Zjednoczonych lub świata, więc jest bardzo mała szansa, że ​​dwa komputery z kartami sieciowymi o tym samym adresie MAC trafią do tej samej sieci.
  • Adresy MAC są „wypalane” na karcie interfejsu sieciowego (NIC) i nie można ich zmienić. Zobacz ARP i RARP, jak adresy IP są tłumaczone na adresy MAC i na odwrót.
  • Aby urządzenie sieciowe mogło się komunikować, adres MAC, z którego korzysta, musi być unikalny. Żadne inne urządzenie w tej lokalnej podsieci sieciowej nie może używać tego adresu MAC. Jeśli dwa urządzenia mają ten sam adres MAC (który występuje częściej, niż życzyliby sobie administratorzy sieci), żaden komputer nie może komunikować się prawidłowo. W sieci Ethernet LAN spowoduje to dużą liczbę kolizji. Problemem są zduplikowane adresy MAC w tej samej sieci LAN. Zduplikowane adresy MAC oddzielone jednym lub większą liczbą routerów nie stanowią problemu, ponieważ oba urządzenia nie będą się widzieć i będą używać routera do komunikacji.

Źródło: Media Access Control

Dalsza lektura

Często zadawane pytania: Urząd Rejestracji

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?