
Co tydzień przedstawiamy ciekawe fakty z annałów Geek History. W tym tygodniu rozpoczęła się Wikipedia, wydanie komputera Apple IIe, a Thomas Edison oświetlił całe miasto.
Wikipedia kończy 10 lat
Wikipedia pierwotnie powstała jako projekt poboczny, mający towarzyszyć cyfrowej encyklopedii Nupedia. Redakcja Nupedii miała zbyt wiele artykułów do obsłużenia za jednym razem, więc zaczęli współpracować z wiki. W końcu stało się jasne, że wspólne edytowanie obszaru Nupedii, wiki, jest przyszłością dzielenia się wiedzą. Nupedia dawno już nie istnieje i nie zrobiła większego wrażenia na opinii publicznej, ale Wikipedia jest obecnie jedną z najpopularniejszych witryn w Internecie i zawiera 17 milionów artykułów w 262 językach.
Edison Lights Roselle, New Jersey
W 1883 Thomas Edison przestawiłem przełącznik na system przewodów napowietrznych to przyniosłoby światło społeczności Roselle w stanie New Jersey. Generator parowy zasilał lokalne firmy, lokalny kościół prezbiteriański (pierwszy na świecie oświetlony elektrycznie), około 40 domów i 150 latarni ulicznych. W XXI wieku traktujemy elektryczne oświetlenie uliczne całkowicie za pewnik, ale w tym czasie znaczna część Stanów Zjednoczonych i Europy nadal używała lamp gazowych. Pokaz dowodu koncepcji Edisona w Roselle zainspirował inne społeczności do przejścia na bezpieczniejsze systemy oświetlenia elektrycznego.
Apple przedstawia Apple IIe 1983
Jabłko IIe był najbardziej udanym komputerem osobistym lat 80. i najdłużej działającym produktem w ofercie Apple (linia Apple IIe działała, w dużej mierze bez zmian, przez 11 lat). Apple IIe wstrząsnął procesem 1,023 MHz (tak, dobrze to przeczytałeś), 64 KB pamięci RAM i rozdzielczością wideo tak niską, że jest wręcz myląca dla współczesnych konsumentów (mizerne 280 x 192 piksele). Apple IIe był w dużym stopniu wstecznie kompatybilny z dwoma poprzednimi modelami Apple IIe i został szeroko przyjęty przez szkoły — każdy, kto chodził do szkoły w latach 80., w której były obecne komputery Apple IIe, ma zbyt dużą wiedzę na temat jak łatwo umrzeć na czerwonkę próbując dostać się do Oregonu.
Masz ciekawe ciekawostki dla maniaków, którymi możesz się podzielić? Napisz do nas e-mail na adres [email protected] z „historią” w temacie, a na pewno dodamy go do naszej listy ciekawostek.