Skip to content

W tym tygodniu w historii geeków: HAL rusza na żywo, pierwsze lądowanie na Księżycu przez kosmitów, pierwszy fotel wyrzutowy myśliwca

16 de lipiec de 2021
2011 01 13 130216a

Co tydzień dostarczamy Wam ciekawe fakty z annałów Geekdom. W tym tygodniu w Geek History narodziły się HAL, pierwsze lądowanie na obcym księżycu i pierwszy w świecie test fotela katapultowanego do myśliwca.

HAL przechodzi do trybu online

1626413059 47 W tym tygodniu w historii geekow HAL rusza na zywo

HAL, czujący komputer na pokładzie fikcyjnego Odkrycie statek kosmiczny w 2001: A Space Odyssey Arthura C. Clarke’a jest jednym z najbardziej znanych fikcyjnych przedstawień sztucznej inteligencji w świecie literackim i filmowym. HAL zrobił takie wrażenie jako egomaniak w filmie, że znalazł się w rankingu 13. miejsce na liście największych złoczyńców filmowych AFI. Zgodnie z osią czasu w filmie, HAL zaczął działać 12 stycznia 1992 r., a następnie spędził następne 9 lat po prostu czekając na wypowiedzenie słów „Przepraszam, Dave. Obawiam się, że nie mogę tego zrobić.

Huygens ląduje na Tytanie

1626413059 259 W tym tygodniu w historii geekow HAL rusza na zywo

14 stycznia 2005 sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej Huygens wylądował na Tytanie (jednym z księżyców Saturna) po prawie 8-letniej podróży. Lądowanie oznaczało pierwsze lądowanie sprzętu naukowego bezpośrednio na obcym księżycu i pierwsze lądowanie na dowolnej planecie lub księżycu w zewnętrznym Układzie Słonecznym. Chociaż Huygens miał być jedynie sondą, a nie lądownikiem, nadal przesyłał dane z powrotem do orbitera Cassini w celu przekazywania ich z powrotem na Ziemię przez pełne 90 minut.

Pierwsze siedzenie wyrzucane

1626413059 522 W tym tygodniu w historii geekow HAL rusza na zywo

W styczniu 1942 r. niemiecki pilot doświadczalny Helmut Schenck, została pierwszą osobą, która przetestowała fotel katapultowany pod przymusem. Jego myśliwiec Heinkel He-280 był holowany za konwencjonalnym samolotem, gdy jego skrzydła oblodziły, czyniąc jego silniki bezużytecznymi. Otworzył baldachim i wystrzelił ze swojego fotela katapultowanego na sprężone powietrze. Późniejsze modele zamieniły sprężone powietrze na małe ładunki wybuchowe, aby uzyskać szybszą i bezpieczniejszą ucieczkę.

Czy ten post był pomocny?