
Co tydzień przyglądamy się ciekawym ciekawostkom i wydarzeniom z historii Geekdom. W tym tygodniu przyjrzymy się pierwszej publicznej ofercie akcji Microsoftu, narodzinom Alberta Einsteina i połączeniu sieci informacyjnych po drugiej stronie Atlantyku.
Microsoft wchodzi na giełdę
Mimo że Microsoft została oficjalnie założona jako podmiot korporacyjny w 1975 roku, dopiero w 1986 roku weszli na giełdę z pierwszą ofertą akcji. Kurs otwarcia akcji wynosił 21 USD za akcję i można się założyć, że żaden inwestor, który patrzył na akcje tego dnia, nie mógł przewidzieć, że będą one warte 7200-952 USD, czyli około 20 000 USD oryginalnych akcji podzieliło się 9 razy, a obecnie ma obecną wartość 6 840 000 USD. Ważniejsza niż tylko finansowy sukces Microsoftu była jego zdolność do wprowadzania nowych technologii do domów. Microsoft może twierdzić, że jako pierwszy zrobił bardzo niewiele — nie wymyślili GUI, nie wynaleźli myszy, nie wynaleźli tysięcy dużych i małych innowacji, które ludzie często kojarzą z systemem Windows — ale stworzyli pakiety i dostarczać je w taki sposób, aby miliony ludzi codziennie korzystały z produktów firmy Microsoft. o Kochaj lub nienawidzisz ich produktów i zasad, Microsoft jest komputerowym molochem. .
Narodziny Alberta Einsteina
Alberta Einsteina, Urodzony przez Hermanna i Pauline Einstein, był bystrym dzieckiem zainteresowanym matematyką i nauką o świecie fizycznym. Mało kto by się jednak domyślił, że ciekawski chłopiec niemieckiego inżyniera zostanie bogiem w panteonie naukowej wielkości. Einstein publikował następnie artykuły o siłach kapilarnych, efekcie fotoelektrycznym i innych rzeczach, które go interesowały. To, za co jest najbardziej zapamiętany, pomimo mnożenia pism i wykładów, to jego przełomowa praca nad Szczególną Teorią Względności i jego rola w misji zimnowojennej Projekt Manhattan, która dała początek bombie atomowej. Jego rola w wynalezieniu bomby atomowej będzie prześladować Einsteina do końca życia; uważał stworzenie bomby i uwolnienie supermocarstw nuklearnych na planetę za swój największy błąd, poprawiony jedynie przez świadomość, że czyniąc to, zakończył straszliwą wojnę.
Internet staje się cross-oceaniczny
Trudno sobie teraz wyobrazić, że jesteśmy w stanie w kilka sekund przesłać zdjęcie z telefonu komórkowego w Kalifornii na farmę fotograficzną w Genewie, ale świat nie zawsze był tak połączony. Tak jak niedawno, na początku lat 90. nawet było bardzo mało połączeń między sieciami danych w Europie a sieciami danych w Stanach Zjednoczonych. W marcu 1990 roku Narodowa Fundacja Nauki ogłosiła swój projekt aby rozszerzyć swoją szybką sieć transmisji danych, aby połączyć Europę. Pod koniec dekady pamięć o niezwiązanym świecie gwałtownie zanikała, a teraz, gdy wkraczamy w drugą dekadę XXI wieku, jest to prawie niezgłębione.
Inne ważne momenty z tego tygodnia w historii Geek
Chociaż w naszej kolumnie Geek History zwracamy uwagę tylko na trzy interesujące fakty tygodniowo, nie oznacza to, że nie mamy miejsca, aby mimochodem podkreślić kilka innych. W tym tygodniu w historii Geek:
- 1937 — Śmierć HP Lovecraft, znany autor horrorów i twórca mitów o Cthulhu.
- 1941 — narodziny Wolfgang Petersen, najbardziej znany jako reżyser Never Ending Story.
- 1948 — narodziny William Gibson, autor cyberpunkowych klasyków, takich jak Neuromancer i Burning Chrome.
- 2007 — pokaz science-fiction Sanktuarium pierwsze emisje w sieci, później odebrane przez kanał SyFy.
Masz ciekawe ciekawostki dla maniaków, którymi możesz się podzielić? Napisz do nas e-mail na adres [email protected] z „historią” w temacie, a na pewno dodamy go do naszej listy ciekawostek.