Skip to content

Wyczyść menu startowe Ubuntu Grub po aktualizacji

7 de sierpień de 2021
image55

Jedną z rzeczy w Ubuntu, która zawsze doprowadzała mnie do szału, jest dodawanie nowych pozycji do menu grub bez usuwania starych wpisów, które prawdopodobnie już nie działają. Jestem pewien, że większość doświadczonych użytkowników Ubuntu już wie, jak to zrobić, ale i tak jest metoda.

Ważny: Jeśli używasz nowszej wersji Ubuntu z grub 2 (takiej jak Ubuntu 9.10 lub nowszy), musisz zamiast tego poczytać o tym, jak wyczyścić nowe menu startowe.

Niedawno zainstalowałem to pudełko, a następnie dokonałem aktualizacji…. w menu jest już 7 pozycji.

Aby usunąć te wpisy, musimy edytować plik /boot/grub/menu.lst. Możesz to zrobić, używając Alt + F2, a następnie wpisując następujące polecenie:

gksu gedit /boot/grub/menu.lst

1628351907 571 Wyczysc menu startowe Ubuntu Grub po aktualizacji

Teraz, gdy mamy już otwarty plik, przewiń w dół do dołu pliku, gdzie jest napisane „Opcje domyślne zakończenia”, a znajdziesz tutaj wszystkie wpisy menu dla różnych jąder. Możesz po prostu wybrać i usunąć te, których nie chcesz.

1628351907 618 Wyczysc menu startowe Ubuntu Grub po aktualizacji


Zapisz plik, a przy następnym uruchomieniu zobaczysz znacznie ładniejszy zestaw opcji.

1628351908 527 Wyczysc menu startowe Ubuntu Grub po aktualizacji

Zgaduję, że rozsądnie byłoby również wyczyścić inne nieużywane pliki jądra, które tam są… Jestem pewien, że istnieje jakieś automatyczne narzędzie do tego, ale nie poświęciłem jeszcze czasu, aby to rozgryźć.

Czy ten post był pomocny?