Skip to content

Wygeneruj silne hasło za pomocą wbudowanego narzędzia systemu Mac OS X Lion

8 de lipiec de 2021
title2 1024x561 1

Być może słyszałeś o naruszeniach bezpieczeństwa LinkedIn i last.fm, które miały miejsce niedawno. Nie wspominając już o tysiącach stron internetowych, które zostały zhakowane do tej pory. Nic nie jest niewrażliwe na hakowanie. A kiedy coś takiego się dzieje, hasła są wyciekane.

Wybór dobrego hasła to podstawa. Dobry generator haseł może zapewnić najlepszą kombinację znaków alfanumerycznych i symbolicznych, tworząc silne hasło. Istnieje wiele generatorów haseł, ale niewiele osób wie, że jest jeden wbudowany bezpośrednio w Mac OS X Lion. Czytaj dalej, aby zobaczyć, jak wygenerować silne hasło bez aplikacji innej firmy.

Aby to zrobić, otwórz Preferencje systemowe. Kliknij „Użytkownicy i grupy”.

1625718330 14 Wygeneruj silne haslo za pomoca wbudowanego narzedzia systemu Mac OS

Teraz kliknij nazwę swojego konta i kliknij „Zmień hasło”. Konieczne może być również kliknięcie kłódki w lewym dolnym rogu i wprowadzenie hasła, zanim będzie można wprowadzić jakiekolwiek zmiany.

1625718331 801 Wygeneruj silne haslo za pomoca wbudowanego narzedzia systemu Mac OS

Jeśli chcesz zmienić już istniejące hasło, wprowadź swoje obecne hasło w polu „Stare hasło”. Jeśli nie ma hasła (lub jeśli nie chcesz zmieniać hasła i chcesz tylko zobaczyć, jak działa generator haseł, pozostaw to pole puste). Następnie spójrz na przycisk przed polem „Nowe hasło” (wygląda jak klucz).

1625718331 705 Wygeneruj silne haslo za pomoca wbudowanego narzedzia systemu Mac OS

Naciśnij ten przycisk, a pojawi się Asystent haseł.

1625718331 880 Wygeneruj silne haslo za pomoca wbudowanego narzedzia systemu Mac OS


Tu zaczyna się zabawa. To narzędzie może wygenerować hasło na podstawie wybranych opcji. Na przykład możesz poprosić go o wygenerowanie hasła, które jest niezapomniane, alfanumeryczne lub tylko numeryczne, całkowicie losowe, a nawet zgodne z FIPS-181.

1625718331 459 Wygeneruj silne haslo za pomoca wbudowanego narzedzia systemu Mac OS

Najpierw wybierz, jak silne ma być hasło, a następnie wybierz spośród wielu haseł, które zostaną wygenerowane. Chociaż celem asystenta haseł jest wygenerowanie hasła do samego komputera, możesz również użyć tego narzędzia do wygenerowania hasła dla dowolnego konta online. Kliknij menu rozwijane „Typ”, aby wybrać typ hasła, które chcesz wygenerować. Spróbujmy wygenerować hasło alfanumeryczne (tzn. zawierające litery i cyfry). Użyj suwaka „Długość” na dole, aby dostosować siłę hasła.

1625718331 436 Wygeneruj silne haslo za pomoca wbudowanego narzedzia systemu Mac OS

Siła hasła jest wskazywana przez „Jakość”, która zmienia kolor na czerwony, jeśli hasło jest słabe, a na zielono, jeśli jest silne (zależy również od długości hasła).

1625718331 941 Wygeneruj silne haslo za pomoca wbudowanego narzedzia systemu Mac OS

Teraz możesz sprawdzić, czy wygenerowane hasło odpowiada Twoim potrzebom, lub kliknąć menu rozwijane „Sugestia”, aby zobaczyć więcej odmian haseł w oparciu o określone ustawienia. Te same ustawienia dotyczą wszystkich typów haseł, które może generować to narzędzie (zapamiętane, alfanumeryczne, numeryczne itp.).

1625718331 401 Wygeneruj silne haslo za pomoca wbudowanego narzedzia systemu Mac OS

Chociaż jakość hasła zależy od tego, jak daleko przesuniesz suwak, nie jest to reguła. Na przykład, jeśli generujesz hasło tylko na podstawie liczb, bez względu na to, jak daleko przesuniesz suwak, wskaźnik nie pokaże, że hasło jest wystarczająco silne. Dzieje się tak, ponieważ ograniczasz zawartość hasła tylko do cyfr, a hasło numeryczne jest łatwe do złamania. Musisz myśleć jak haker lub zły facet. Zastanów się, jakie hasło będzie łatwiejsze do złamania, a które będzie trudne.

Niektóre osoby nie będą wolały używać automatycznie generowanego hasła (ponieważ takie hasła są nieco trudne do zapamiętania). Nie ma problemu. Możesz stworzyć własne hasło i zobaczyć, jak jest silne. Po prostu wybierz „Ręcznie” z menu rozwijanego i wprowadź hasło, które chcesz. Wskaźnik siły pokaże Ci, jak silne lub słabe jest hasło. Jeśli hasło jest słowem (dowolnym słowem, które przyjdzie Ci do głowy), sekcja „Wskazówki” wyświetli ostrzeżenie, że wprowadzone hasło znajduje się „w słowniku”, a jakość hasła będzie bardzo słaba (tj. niska wytrzymałość).

1625718331 53 Wygeneruj silne haslo za pomoca wbudowanego narzedzia systemu Mac OS


Nawet jeśli spróbujesz być l33t i wpisz słowo „L1k3 tH15”, zostanie ono rozpoznane przez słownik (co oznacza, że ​​może również zostać złamane).

1625718331 864 Wygeneruj silne haslo za pomoca wbudowanego narzedzia systemu Mac OS

Nie naruszaj swojego hasła, to klucz do Twojej tożsamości online. Dlaczego to ma znaczenie, zapytasz. Jak wspomniano wcześniej, musisz myśleć jak łamacz haseł. Twoje hasło nie powinno być możliwe do złamania. Hakerzy używają specjalnego oprogramowania, które wykorzystuje listy słów (słownik) do identyfikacji słów lub fraz w haśle i ułatwia łamanie haseł. Dlatego nie używaj hasła ze słowami, które można zidentyfikować za pomocą słownika. Po prostu mieszaj słowa, unikaj rozdzielania ich myślnikiem lub innym symbolem, a stanie się to silnym hasłem. Możesz nawet tworzyć silne hasła, takie jak to.

1625718331 84 Wygeneruj silne haslo za pomoca wbudowanego narzedzia systemu Mac OS

Tak, przy okazji, to moja ulubiona piosenka!

Krótko mówiąc, nie zaleca się używania słabszego hasła. Chociaż możesz wygenerować silne hasło i być zadowolonym, ale to też nie jest pomocne. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego tak jest?
To dlatego, że możesz wygenerować silne hasło za pomocą generatora haseł, ale będziesz musiał również zapamiętać to hasło!

1625718332 435 Wygeneruj silne haslo za pomoca wbudowanego narzedzia systemu Mac OS

Morał tej historii jest taki, że użyj umiarkowanego, łatwego do zapamiętania, ale silnego hasła. Graj z asystentem haseł, a znajdziesz taki, który odpowiada Twoim potrzebom.

Zobaczmy teraz, kto ma najsilniejsze hasło. Podziel się swoimi hasłami w komentarzach (nie, żartuję!). Przekaż nam kilka wskazówek i pomysłów na wygenerowanie silnego hasła (niezależnie od tego, czy używasz aplikacji do automatycznego generowania hasła, czy ręcznie tworzysz własne hasło). Przejdź do sekcji komentarzy.

Czy ten post był pomocny?