Skip to content

Wyjaśnienie APFS: co musisz wiedzieć o nowym systemie plików Apple

23 de lipiec de 2021
img 59d3d04198452 1024x469 1

MacOS 10.13 High Sierra firmy Apple wprowadza nowy system plików o nazwie „Apple File System”, który w dużej mierze zastępuje starszy system plików HFS+. Apple File System, znany również jako APFS, jest domyślnie używany na iPhone’ach i iPadach od wersji iOS 10.3, a także w Apple Watch i Apple TV – ale teraz jest wreszcie na Macu.

Jak uzyskać system plików Apple?

Nie musisz robić nic specjalnego, aby przełączyć komputer Mac do nowego systemu plików APFS. Po prostu uaktualnij do macOS 10.13 High Sierra. Proces aktualizacji spowoduje automatyczną migrację wewnętrznego dysku komputera Mac z HFS+ do APFS, zakładając, że wewnętrzny dysk komputera Mac to dysk SSD lub inne urządzenie pamięci masowej all-flash.

Ten proces jest automatyczny. Na komputerze Mac z całą pamięcią flash partycje wewnętrzne zostaną przeniesione z HFS+ (znanego również jako „Mac OS Extended”) do APFS. Nie ma możliwości rezygnacji z tej konwersji.

Dyski Fusion (które zawierają zarówno pamięć flash, jak i tradycyjną magnetyczną), tradycyjne dyski twarde i woluminy inne niż Mac (takie jak woluminy Windows Boot Camp) nie będą migrowane. Chociaż APFS nie działa obecnie na dyskach Fusion, Apple plany na włączyć APFS na dyskach Fusion w przyszłości.

Dyski zewnętrzne, w tym dyski USB i karty SD, również nie zostaną przeniesione do APFS. Możesz sformatować dysk zewnętrzny jako APFS za pomocą Narzędzia dyskowego. Zalecane są jednak inne systemy plików. Na przykład exFAT oferuje większą kompatybilność z systemem Windows i innymi urządzeniami. Mac OS X Extended oferuje zgodność z High Sierra, a także z komputerami Mac ze starszymi wersjami systemu operacyjnego macOS.


Twój dysk Time Machine nie może być jeszcze sformatowany w formacie APFS. Time Machine może tworzyć kopie zapasowe z dysku APFS, ale dysk docelowy Time Machine musi być sformatowany jako HFS+. System operacyjny obsłuży to wszystko automatycznie — po prostu nie próbuj ręcznie konwertować dysku Time Machine, a wszystko będzie dobrze.

Korzyści z APFS

Po co więc w ogóle obchodzić się z APFS? Ma wiele zalet w porównaniu z HFS+, w szczególności wydajność i niezawodność, a także kilka ulepszeń w zakresie szyfrowania i partycji.

Wzrost wydajności

Nie zobaczysz żadnych nowych funkcji z nowym systemem plików, ale zobaczysz szereg ulepszeń pod maską. Na przykład zauważysz lepszą wydajność w niektórych operacjach na plikach.

Szybsze zmiany rozmiaru katalogów mogą być faktycznie zauważalne. Gdy klikniesz przycisk „Pobierz informacje” dla dużego folderu, znacznie szybciej zobaczysz całkowity rozmiar pliku folderu. Dzieje się tak, ponieważ APFS przechowuje metadane o rozmiarach plików w miejscu, w którym można uzyskać do nich szybszy dostęp, podczas gdy HFS+ sprawił, że system operacyjny zbadał metadane każdego pojedynczego pliku jeden po drugim.

Kopiowanie plików również będzie szybsze. Załóżmy, że kopiujesz plik z jednego folderu do drugiego. Zamiast po prostu tworzyć drugą kopię danych tego pliku na dysku, APFS tworzy znacznik, który mówi, że na dysku znajdują się dwa pliki wskazujące te same dane. Oznacza to, że operacja kopiowania powinna nastąpić natychmiast. Jeśli zmodyfikujesz jeden z dwóch plików, APFS będzie przechowywać zarówno oryginalny, jak i zmieniony plik, a wszystko będzie działać tak, jak tego oczekujesz. Jest po prostu szybszy i bardziej wydajny pod maską.

Poprawia się również wydajność podczas tworzenia „rzadkich plików”. Innymi słowy, jeśli aplikacja tworzy duży plik, który jest pusty, jest to teraz znacznie szybsze. Dzięki HFS+ aplikacja tworząca plik o wielkości 5 GB musiałaby poczekać, aż system operacyjny zapisze 5 GB zer dysku. W przypadku APFS system plików oznacza miejsce jako przydzielone, ale nie zapisuje do niego od razu, więc powinno to być teraz prawie natychmiastowe.

1627038779 438 Wyjasnienie APFS co musisz wiedziec o nowym systemie plikow Apple

Poprawa niezawodności i integralności danych

Nowy system plików Apple jest również bardziej odporny na uszkodzenia danych z powodu błędów i awarii zasilania.


APFS używa „kopiowania przy zapisie”. Na przykład po zaktualizowaniu metadanych pliku — na przykład nazwy pliku — system plików HFS+ bezpośrednio zmodyfikuje te metadane. Jeśli komputer Mac ulegnie awarii zasilania przed zakończeniem operacji, może wystąpić uszkodzenie danych. W przypadku APFS po zmodyfikowaniu metadanych pliku APFS utworzy nową kopię metadanych. APFS wskazuje oryginalny plik na te metadane dopiero po zapisaniu nowych metadanych, więc nie ma ryzyka uszkodzenia metadanych. Ta funkcja jest również dostępna w innych nowoczesnych systemach plików, takich jak ZFS i BtrFS w systemie Linux i ReFS w systemie Windows.

Apple File System używa również czegoś, co nazywa się „Atomic Safe-Save”, co przypomina kopiowanie przy zapisie, ale dotyczy innych operacji na plikach, w tym zmiany nazwy pliku lub przenoszenia go.

Niezawodność poprawia się również dzięki tworzeniu i przechowywaniu przez APFS sum kontrolnych powiązanych z danymi na dysku. Gdy APFS zapisuje plik na dysku, sprawdza plik, przeprowadza go przez formułę matematyczną, która generuje krótszy ciąg pasujący do pliku i zapisuje go również na dysku. Kiedy APFS odczytuje dane, porównuje dane z sumą kontrolną na dysku i sprawdza, czy są zgodne. Jeśli dane nie zgadzają się z sumą kontrolną na dysku, oznacza to uszkodzenie danych. Może to być spowodowane błędem, awarią sprzętu lub czymś innym, ale system operacyjny może to natychmiast rozpoznać.

Inne nowe funkcje

Ten system plików stanowi również podstawę dla nowych funkcji i innych ulepszeń, które mogą opierać się na tym, co oferuje APFS.

Na przykład APFS zawiera migawki na poziomie systemu plików. Pierwsza migawka zawiera pełny obraz całego dysku, podczas gdy przyszłe migawki zawierają tylko zmiany wprowadzone od poprzedniej migawki. Tylko nowe dodane przez Ciebie dane zajmują miejsce. Time Machine działa podobnie, ale migawki APFS są jeszcze wydajniejsze. Time Machine nie używa jeszcze APFS, ale Apple może przenieść Time Machine do APFS w przyszłej wersji systemu macOS.

APFS obsługuje również szyfrowanie wielokluczowe, co pozwala na stosowanie różnych kluczy używanych do szyfrowania różnych danych na dysku twardym. Sposób, w jaki działa szyfrowanie FileVault, nie zmienił się jeszcze, ale pewnego dnia macOS może używać różnych haseł szyfrowania dla danych każdego użytkownika i danych systemowych.


„Współdzielenie przestrzeni” to nowa funkcja, z której niektórzy ludzie skorzystają już dziś. Tradycyjnie, jeśli utworzono wiele woluminów (partycji) na jednym dysku fizycznym, trzeba było z góry określić, ile miejsca otrzyma każdy wolumin. Możesz więc utworzyć pięć różnych woluminów 100 GB na dysku 500 GB. Jeśli którykolwiek z tych woluminów wymagał więcej niż 100 GB miejsca, musisz ręcznie zmienić rozmiar woluminów. Jeśli jednak jeden wolumin potrzebowałby tylko 20 GB miejsca, marnujesz 80 GB miejsca — chyba że zmienisz rozmiar woluminu, a następnie przydzielisz to miejsce innemu woluminowi. Dzięki APFS możesz utworzyć pięć woluminów na dysku 500 GB i nie martwić się o to, ile każdy z nich potrzebuje. Woluminy będą dzielić przestrzeń. Dopóki całkowita przestrzeń wykorzystywana przez te pięć woluminów jest mniejsza niż 500 GB całkowitej dostępnej przestrzeni, wszystko będzie działać.

Więcej informacji technicznych na temat APFS jest dostępnych na Witryna dewelopera Apple.

Co muszę wiedzieć o korzystaniu z APFS?

Przejście na APFS powinno być w dużej mierze przejrzyste. Twój dysk zostanie zmigrowany automatycznie, jeśli obsługuje go APFS. Time Machine i File Vault nadal działają normalnie.

Istnieją jednak pewne problemy z Boot Camp. System Windows zainstalowany wraz z macOS nie może jeszcze czytać APFS, nawet z zainstalowanym oprogramowaniem Boot Camp firmy Apple. Oznacza to, że w tej chwili nie możesz użyć Panelu sterowania Boot Camp do zmiany dysku startowego z poziomu systemu Windows. Aby ponownie uruchomić komputer z systemem macOS, przytrzymaj klawisz Option podczas uruchamiania komputera i wybierz macOS. Nadal możesz sterować dyskiem startowym, wybierając Preferencje systemowe > Dysk startowy w systemie macOS. Mam nadzieję, że Apple wkrótce to naprawi.

1627038779 890 Wyjasnienie APFS co musisz wiedziec o nowym systemie plikow Apple

Podczas korzystania z aplikacji Disk Utility (dostępnej w Finderze> Aplikacje> Narzędzia> Narzędzie dyskowe) prawdopodobnie zobaczysz, że dysk komputera Mac to APFS (chyba że jest to Fusion Drive lub mechaniczny dysk twardy, który nie został zmigrowany).


Dzięki współdzieleniu miejsca, nawet jeśli masz jeden wolumin (partycję) na swoim dysku, jak większość ludzi, Twój dysk jest sformatowany za pomocą kontenera APFS, który może pomieścić wiele woluminów. Dlatego zobaczysz tutaj, że jest on współdzielony przez wiele tomów.

1627038779 563 Wyjasnienie APFS co musisz wiedziec o nowym systemie plikow Apple

Aby dodać nowy wolumin, kliknij przycisk „Nowy wolumin”. Spowoduje to dodanie nowych woluminów do większego kontenera APFS. Pojawią się one jak normalne woluminy lub partycje w Finderze i innych miejscach w systemie, ale będą współdzielić miejsce ze wszystkimi innymi woluminami w kontenerze APFS.

Nie używaj przycisku „Partycja”, aby dodać nową partycję, chyba że chcesz dodać do systemu nowy wolumin inny niż APFS. Dodanie nowej partycji zabierze miejsce z kontenera APFS. Jest to jednak obowiązkowe na przykład podczas dodawania woluminu Windows dla Boot Camp.

1627038779 762 Wyjasnienie APFS co musisz wiedziec o nowym systemie plikow Apple

Nadal masz pewną kontrolę nad rozmiarem swoich woluminów APFS. Podczas tworzenia nowego woluminu APFS możesz kliknąć przycisk „Opcje rozmiaru” i określić rozmiar rezerwy (rozmiar minimalny) i rozmiar przydziału (rozmiar maksymalny) dla woluminu, upewniając się, że nie stanie się on zbyt mały lub zbyt duży. Nie jest to oczywiście konieczne — APFS działa automatycznie, nawet jeśli nie określisz tych opcji. Po prostu istnieją, jeśli chcesz mieć dodatkową kontrolę.

1627038779 779 Wyjasnienie APFS co musisz wiedziec o nowym systemie plikow Apple

Przejście na APFS nie zostanie zauważone przez większość użytkowników komputerów Mac, ale kładzie podwaliny pod przyszłe ulepszenia, zwiększa wydajność w niektórych sytuacjach i pomaga chronić przed uszkodzeniem danych. Przenosi również macOS do tego samego systemu plików, który jest już używany przez inny system operacyjny Apple, iOS.

Czy ten post był pomocny?