Skip to content

Xbox Series X kontra Xbox Series S: co kupić?

27 de lipiec de 2021
xbox featured edited

Microsoft wprowadzi na rynek dwie nowe konsole 10 listopada 2020 r. Czy powinieneś kupić masywny Xbox Series X, czy znacznie mniejszą (i tańszą) serię S? Przyjrzyjmy się różnicom i który jest lepszym zakupem.

Seria X lub S: Jaka jest różnica?

Po pierwsze, musimy poświęcić chwilę, aby zająć się mylącą konwencją nazewnictwa Microsoftu. Nowe konsole Xbox nowej generacji to Series S i Series X. Nie należy ich mylić z Xbox One X lub One S, które są maszynami ostatniej generacji.

Pomijając to, oto główne różnice między Serią X i Serią S:

  • Cena
  • Rozdzielczość docelowa
  • Całkowita pamięć
  • Napęd dyskowy

Te dwie maszyny również wyglądają zupełnie inaczej. Seria X jest wysoka i całkowicie czarna, podczas gdy Seria S jest o 60 procent mniejsza i biała z czarnym otworem wentylacyjnym.

Xbox Series X i Series S z kontrolerami.

Obie maszyny zadebiutują 10 listopada, a zamówienia w przedsprzedaży rozpoczną się 22 września. Obie maszyny można kupić bezpośrednio lub w ramach Program All Access firmy Microsoft, który działa jako umowa na telefon komórkowy. Płacisz miesięczną opłatę za konsolę przez dwa lata, po czym jest Twoja.


Seria X zostanie uruchomiona za 499 USD lub 34,99 USD miesięcznie za pośrednictwem All Access. Seria S będzie kosztować 299 USD lub 24,99 USD miesięcznie w All Access. Nie ma żadnych kosztów z góry, jeśli chcesz płacić co miesiąc.

Drugą istotną różnicą jest rozdzielczość docelowa. Xbox Series X to natywna maszyna do gier 4K. Oznacza to, że będzie renderować gry w rozdzielczości 2160p (lub tak bliskiej, jak to możliwe). Aby z tego skorzystać, potrzebujesz telewizora lub monitora 4K (lub Ultra HD).

Seria S celuje w 1440p, czyli o połowę mniej niż 4K. Jest to idealne rozwiązanie dla graczy, którzy nadal mają telewizor lub monitor 1080p (HD) i nie planują uaktualnienia do 4K w najbliższym czasie. Nadal będziesz mógł odtwarzać multimedia 4K i skalować treści o niższej rozdzielczości, ale urządzenie nie renderuje gier w rozdzielczości wyższej niż 1440p.

Podczas gdy seria X ma 1 TB pamięci, seria S ma tylko połowę tego przy 500 GB. Obie maszyny korzystają z tego samego szybkiego dysku SSD, który jest wymagany do uzyskania wydajności nowej generacji. Obydwa można również aktualizować w przyrostach co 1 TB za pośrednictwem dodatkowego, zastrzeżonego rozwiązania pamięci masowej firmy Microsoft.

Wreszcie Xbox Series S to całkowicie cyfrowa konsola. Oznacza to, że nie ma dysku — musisz pobrać wszystkie gry z Internetu (lub przesłać je strumieniowo, jeśli wolisz). Przed przejściem na całkowicie cyfrową wersję należy rozważyć kilka rzeczy, na przykład to, czy nie przeszkadza ci brak gier z drugiej ręki lub odtwarzanie Blu-ray UHD.

Czy seria S to dobry zakup?

Pomimo znacznych różnic w cenie i rozdzielczości docelowej, Xbox Series S nadal dąży do tych samych wysokich celów wydajnościowych, co jego bardziej sprawny brat. Najważniejszym z nich jest nowa linia bazowa 60 klatek na sekundę zapewniająca płynniejszą rozgrywkę, a niektóre gry osiągają 120 klatek na sekundę.


Aby jednak z nich skorzystać, potrzebujesz monitora o wysokiej częstotliwości odświeżania 120 Hz lub lepszej. Microsoft zapowiedział garść gier (w tym nadchodzącą część dla wielu graczy Aureola nieskończona), które będą kierowane na 120 klatek. Podczas pokazu Xbox Series S konsola była uruchomiona Gears of War 5 (wydany na początku tego roku) przy 120 klatkach na sekundę.

https://www.youtube.com/watch?v=fYtJWIxt3-M

Na tym etapie okaże się, ile gier faktycznie osiągnie te cele i czy seria S może naprawdę nadążyć za potężniejszą serią X. Obie są uważane przez Microsoft za „następną generację”, więc podzielą się ta sama biblioteka gier posuwa się naprzód.

Warto wspomnieć, że seria X ma około trzy razy większą moc GPU niż seria S, chociaż ten pomiar (w teraflopach) rzadko przekłada się na czystą wydajność. Seria S nadal kołysze się tym samym ośmiordzeniowym procesorem AMD Zen 2, co seria X, chociaż jest taktowany nieco niżej w słabszym modelu.

Jeśli zastanawiasz się nad serią S, możesz również pomyśleć o planach modernizacji w ciągu najbliższych kilku lat. Przede wszystkim, czy wkrótce kupisz telewizor 4K? Jeśli tak, seria S może naprawdę pokazać swój wiek, gdy podłączysz go do wyświetlacza o wyższej rozdzielczości. Jednak wyjście 1440p na wyświetlaczu 4K nadal będzie wyglądało lepiej niż 1080p na PS4 i Xbox One.

Kolejną rzeczą do przemyślenia jest to, że seria S nie będzie działać Ulepszone wersje Xbox One X istniejących gier. A ta biblioteka stale rośnie od 2017 roku, kiedy Microsoft po raz pierwszy wypuścił One X.

Zamiast tego Microsoft ogłosił Ulepszone wersje serii SW połączeniu z brakiem napędu dyskowego Xbox Series S może nie być najlepszy dla tych, którzy przywiązują dużą wagę do wstecznej kompatybilności.


Podobnie jak w przypadku każdej całkowicie cyfrowej konsoli, przed porzuceniem napędu dysków należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych rzeczy, takich jak brak dostępu do gier fizycznych lub rynku używanego. Tracisz również możliwość używania konsoli jako odtwarzacza Blu-ray.

Przywiązany do gotówki? Xbox All Access może pomóc

Microsoft ogłosił, że obie konsole będą dostępne za pośrednictwem Xbox All Access. Za miesięczną opłatę otrzymujesz konsolę i Game Pass Ultimate, która zapewnia dostęp do ponad 100 gier, w tym wydań własnych w dniu premiery. Po zakończeniu dwuletniego kontraktu konsola jest Twoja, a jeśli chcesz, możesz również przedłużyć Game Pass.

Jeśli chcesz mieć serię X, ale masz wystarczającą ilość gotówki tylko na serię S, All Access może osłodzić umowę. Przy 34,99 USD seria X to tylko 10 USD więcej miesięcznie.

Co więcej, jeśli zmiażdżysz liczby, All Access to zaskakująco dobra oferta. Jeśli dodasz koszt Xbox Series X (499 USD) i 24-miesięczną subskrypcję Game Pass Ultimate (359,76 USD), Twój całkowity koszt wyniesie 858,76 USD.

Jeśli jednak dopiero zaczynasz korzystać z Game Pass, pierwszy miesiąc otrzymasz za 1 USD, co zmniejsza całkowity koszt do 844,77 USD. Jeśli zdobędziesz Serię S zamiast Serii X, możesz zbić kolejne 200 USD.

Kontroler Xbox Series X

All Access kosztuje 34,99 USD miesięcznie przez dwa lata. Tak więc Xbox Series X z dwuletnim Game Pass Ultimate kosztowałby łącznie 839,76 USD. W przypadku planu serii S całkowity koszt wyniósłby 599,76 USD.


Plan All Access pozwoli Ci zaoszczędzić 19 USD na Serii X lub 59 USD na Serii S w porównaniu do pełnej ceny. Pamiętaj, że jeśli nie interesujesz się Game Pass Ultimate przez dwa lata, nadal lepiej kupować.

Microsoft ogłosił również, że Game Pass zawiera teraz EA Access, co dodatkowo zwiększa propozycję wartości obu konsol. Otrzymasz tytuły własne firmy Microsoft, nowe wydania wydane przez EA i kilka tytułów innych firm od pierwszego dnia.

Zaoszczędzisz również więcej pieniędzy dzięki Series X, jeśli kupisz używane gry lub fizyczne kopie od sprzedawców detalicznych, gdy są one w sprzedaży. Całkowicie cyfrowi gracze zawsze będą skazani na ceny cyfrowe i dostępność Game Pass firmy Microsoft.

Sony i Microsoft idą łeb w łeb

Premiera nowej generacji konsol zawsze jest ekscytująca, ale na początku może być również rozczarowująca. Tytuły startowe ledwo zarysowują powierzchnię tego, do czego jest zdolny sprzęt, więc prawdopodobnie zobaczymy wiele wydań międzypokoleniowych, dopóki urządzenia trochę nie dojrzeją.

Czy ten post był pomocny?