Skip to content

YouTube na Apple TV jest teraz do bani, ponieważ Google naciska jeden interfejs na każdą platformę

9 de lipiec de 2021
img 4063 copy

YouTube jest teraz do bani na Apple TV. Interfejs nie wygląda jak aplikacja Apple TV, a funkcje takie jak aplikacja Remote nie działają.

Fani Apple to zauważają. Oto John Gruber o Daring Fireball, mówiący po premierze nowej wersji aplikacji YouTube na Apple TV w lutym:

To okropna, okropna aplikacja Apple TV… wygląda i wydaje się, że została zaprojektowana i wdrożona przez ludzi, którzy nigdy nawet nie korzystali z Apple TV.

Gruber ma rację: aplikacja YouTube na Apple TV nie została stworzona z myślą o Apple TV. Wiem o tym, ponieważ dokładnie ten sam interfejs istnieje od lat: możesz go teraz używać w przeglądarce na komputerze pod adresem YouTube.com/TV.

Poważnie: spróbuj. Ten sam interfejs został wprowadzony na każdą platformę pod słońcem, bez względu na to, czy ma to sens, czy nie.

Roku i Apple TV mają ten sam interfejs YouTube

Użytkownicy Apple TV zdziwieni „nowym” interfejsem YouTube nie są sami. Użytkownicy Roku mają do czynienia z tym samym interfejsem od 2014 roku. Roku nie przestrzega tak ścisłej filozofii projektowania jak Apple TV, ale nawet na Roku aplikacja YouTube jest irytująca.

YouTube na Apple TV jest teraz do bani poniewaz Google

Elementy interfejsu użytkownika, typografia, a nawet efekty dźwiękowe do przeglądania i wybierania elementów są zupełnie inne niż na jakimkolwiek innym kanale Roku. Przyciski „Opcje” i „Powtórka” nic nie robią. To naprawdę jest jak przejście na inny system operacyjny.

Ale największym problemem jest wydajność. Posiadam wysokiej klasy pudełko Roku, a ten interfejs pozostaje w tyle. Najwyraźniej uruchomienie tej aplikacji było wyzwaniem. Pracownicy Roku potwierdził że Roku musiał zmienić oprogramowanie, aby obsługiwać aplikację. Nie jest jasne, jakie to były zmiany, ale przypuszczam, że dodały one tylko tyle technologii internetowych, aby uruchomić YouTube.com/TV w opakowaniu. Z pewnością tak się czuje.

O ile mi wiadomo, Roku nie zaimplementował zmian na poziomie oprogramowania układowego w celu dodania obsługi żadnej innej aplikacji. Większość programistów musi używać interfejsów API Roku do tworzenia kanałów. Google nie chciał tego zrobić, a użytkownicy tak długo prosili o dostęp do YouTube, że Roku nie miał wyboru, aby grać w piłkę. Wygląda na to, że Google zmusił Apple do zrobienia tego samego.

Ten interfejs jest wszędzie

1625819919 816 YouTube na Apple TV jest teraz do bani poniewaz Google

Google udostępnia tę samą aplikację YouTube na każdej możliwej platformie. Zapytałem moich współpracowników, czy YouTube na ich telewizorze wygląda jak YouTube.com/TV, a oni zgłosili, że jest to interfejs używany w Android TV i Playstation. Był to również interfejs oferowany w Amazon Fire TV.

To ma sens dla Google. Muszą tylko zbudować jeden interfejs użytkownika i mogą szybko wprowadzać poprawki i zmiany na każdej platformie, po prostu zmieniając wersję internetową.

I dla niektórych użytkowników to się sprawdza. Integracja z aplikacją na telefon działa tak samo, niezależnie od tego, czy przesyłasz strumieniowo do Roku, Apple TV czy czegokolwiek innego. Ponadto każdy, kto korzysta z YouTube na wielu platformach, musi nauczyć się tylko jednego interfejsu.


Jest jeszcze jedna zaleta: możesz uruchomić ten interfejs, niezależnie od tego, czy Google tego chce, czy nie. Spór między Amazonem a Google wciąż trwa, co oznacza, że ​​nie możesz korzystać z „aplikacji” na tym urządzeniu. Ale użytkownicy mogą uzyskać dostęp do mniej więcej tego samego interfejsu użytkownika, instalując przeglądarkę internetową – co teraz Amazon zaleca swoim użytkownikom.

Ale to też może być mylące. Ludzie, którzy przyzwyczają się do sposobu działania swojego telewizora, muszą nauczyć się innego sposobu robienia rzeczy tylko dla YouTube. Niektóre funkcje po prostu nie działają.

Jestem pewien, że Apple i Roku wolałyby, aby YouTube zachowywał się jak każda inna aplikacja na ich platformach. Założę się, że na to naciskali. Ale ostatecznie żadne urządzenie do przesyłania strumieniowego, które nie oferuje YouTube, nie jest dobrą ofertą dla konsumentów, co oznacza, że ​​Google ma tutaj wszystkie karty. Używają tej mocy, aby zmusić firmy do oferowania obcego interfejsu. A jeśli Apple nie może zmusić ręki Google, nikt nie może.

Czy ten post był pomocny?