Skip to content

Zabezpiecz swój komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

15 de lipiec de 2021
sshot20100823195117

Jeśli masz netbooka lub laptopa, którego chcesz używać w publicznym hotspocie Wi-Fi, musisz podjąć pewne środki ostrożności. Tutaj przyjrzymy się zabezpieczeniu komputera w publicznych hotspotach Wi-Fi.

Publiczne hotspoty Wi-Fi wydają się być dostępne w większej liczbie lokalizacji niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli często się między nimi przemieszczasz lub dopiero zaczynasz, przestrzeganie tych środków ostrożności może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa Twojego komputera. W tym artykule przyjrzymy się krokom bezpieczeństwa w systemie Windows 7, ale większość z tych wskazówek i sugestii będzie działać również w XP, Vista, a nawet w innych systemach operacyjnych.

zdjęcie zrobione przez Daquella Manera

Włącz zaporę sieciową

Niezależnie od tego, czy używasz zapory wbudowanej w system Windows, czy aplikacji innej firmy, takiej jak ZoneAlarm, upewnij się, że jest ona włączona przed zalogowaniem się do publicznego hotspotu. Kliknij Start, a następnie Panel sterowania, upewnij się Wyświetl według dużych ikon jest zaznaczone, a następnie kliknij Zapora systemu Windows.

1626325370 67 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Następnie wybierz Włącz lub wyłącz Zaporę systemu Windows

1626325370 399 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Następnie upewnij się, że jest włączony w ustawieniach lokalizacji sieci domowej lub służbowej i publicznej.

1626325370 809 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Wyłącz udostępnianie

Udostępnianie plików i folderów to świetna funkcja domowego systemu Windows 7, ale gdy jesteś w sieci publicznej, nie chcesz, aby inni widzieli Twoje dane. Aby ją wyłączyć, kliknij ikonę Sieć na pasku zadań i wybierz Centrum otwartej sieci i udostępniania.

1626325371 188 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Następnie kliknij Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania hiperłącze.

1626325371 805 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach


Teraz upewnij się, że Wyłącz udostępnianie plików i drukarek oraz Wyłącz udostępnianie folderów publicznych… pamiętaj, aby zapisać zmiany, gdy skończysz.

1626325371 748 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Użyj prawidłowego publicznego połączenia Wi-Fi

Zamiast martwić się zmianą ustawień za każdym razem, gdy logujesz się do sieci publicznej. Podczas pierwszego łączenia się z publicznym hotspotem system Windows poprosi o wybranie lokalizacji sieci. Na przykład tutaj chcemy połączyć się z lokalną kawiarnią Wi-Fi.

1626325371 171 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Upewnij się, że wybierasz sieć publiczną…

1626325371 999 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Spowoduje to automatyczne wyłączenie udostępniania plików, wykrywania sieci i udostępniania folderów publicznych.

1626325371 418 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Użyj protokołu HTTPS

Jeśli korzystasz ze zwykłego protokołu HTTP podczas połączenia z siecią publiczną, wszystkie informacje tekstowe mogą zostać łatwo odnalezione przez złego geeka z snifferem pakietów. Będziesz chciał użyć HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) lub SSL gdziekolwiek możesz. Na przykład możesz ustawić Gmaila i inne usługi Google, aby zawsze używały protokołu https podczas łączenia. Otwórz ustawienia konta Gmail, w zakładce Ogólne przewiń w dół do Połączenie z przeglądarką i wybierz Zawsze używaj https. Ponownie upewnij się, że klikniesz Zapisz ustawienia na dole strony.

1626325372 674 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Następnie, gdy przejdziesz do dowolnej usługi Google połączonej z tym kontem, zobaczysz https:// przed adresem URL na pasku adresu.

1626325372 982 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Będzie działać w każdej używanej przeglądarce.

1626325372 334 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Inną rzeczą, którą należy sprawdzić w przeglądarce, aby upewnić się, że korzystasz z https, jest znalezienie ikony kłódki w prawym dolnym rogu przeglądarki.

1626325372 555 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Dodatki do Firefoksa


Jeśli używasz Firefoksa i nie chcesz się martwić, jeśli usługi Google przełączą się na https, sprawdź Optymalizuj dodatek Google. Wśród innych niesamowitych sposobów, dzięki którym możesz dostosować Google, możesz ustawić, aby wszystkie usługi korzystały z https, gdy tylko jest to możliwe.

1626325372 299 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Kolejny przydatny dodatek do Firefoksa z EFF (Fundacja Electronic Frontier) to HTTPS Everywhere, które omówiliśmy wcześniej. W kilku głównych witrynach przełączy się na protokół https i możesz napisz własne zestawy reguł z nim również.

1626325372 492 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Prywatne VPN

Nawet przy użyciu powyższych dodatków nie wszystkie odwiedzane witryny będą chronione szyfrowaniem SSL. Jeśli chcesz mieć pewność, że masz dodatkową ochronę, skorzystaj z VPN (Wirtualnej sieci prywatnej). Pozwala to na kierowanie ruchu danych przez oddzielną i bezpieczną sieć.Istnieje kilka różnych bezpłatnych i subskrypcyjnych usług, które zrobią to za Ciebie, ale my tylko przyjrzymy się kilku.

ProXPN to łatwy w użyciu klient VPN. Musisz najpierw utworzyć konto, a następnie pobrać i zainstalować klienta. Następnie zaloguj się na swoje konto i połączysz się z ich bezpieczną siecią VPN, nie martwiąc się o ruch z Twojego komputera w hotspocie.

1626325372 712 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Oferują wersję darmową i premium. Odkryliśmy, że nasze połączenie może być czasami powolne przy korzystaniu z darmowej wersji, zwłaszcza w witrynach multimedialnych. Jeśli okaże się, że często korzystasz z Hotspotów, możesz zapłacić 5 USD miesięcznie za wersję premium, która zapewnia szybsze prędkości i zapewnia wyższy poziom szyfrowania.

1626325372 368 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Hotspot Shield to kolejne popularne i łatwe w użyciu narzędzie VPN, które działa w tle i automatycznie tworzy VPN.

1626325373 449 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach


Największym zastrzeżeniem jest wyświetlanie reklam i próba zainstalowania crapware na twoim komputerze. Pamiętaj, aby odznaczyć wszelkie crapware, które próbuje Ci zaoferować.

1626325373 370 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Chociaż denerwuje Cię reklamami, jest bezpłatny i łatwy w użyciu. Jeśli potrzebujesz go tylko od czasu do czasu w Hotspot, może to być warte zirytowania reklamą.

1626325373 775 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Inną rzeczą, którą warto rozważyć, jest skonfigurowanie własnej sieci VPN na komputerze lub w systemie Windows Home Server. W najbliższej przyszłości napiszemy pełny samouczek krok po kroku, jak stworzyć własną sieć VPN, więc bądź na bieżąco.

1626325373 764 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Wyłącz Wi-Fi, gdy nie jest używane

Jeśli nie korzystasz z połączenia bezprzewodowego w punkcie dostępu, po prostu je wyłącz. Może to być trudne do zapamiętania i denerwujące, jeśli podczas pracy stale poszukujesz informacji online. Ale jeśli możesz zaplanować swoją pracę w okresach, w których nie musisz być online przez dłuższy czas, po prostu ją wyłącz. Kliknij ikonę Sieć bezprzewodowa na pasku zadań, kliknij prawym przyciskiem myszy sieć, z którą jesteś połączony i Rozłącz.

1626325373 39 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Aktualizacje systemu Windows

Upewnij się, że aktualizujesz swój komputer za pomocą najnowszych poprawek zabezpieczeń firmy Microsoft. W społeczności maniaków wszyscy wiemy, że drugi wtorek każdego miesiąca nazywa się „Wtorkiem poprawek”, kiedy zespół z Redmond wysyła najnowsze poprawki bezpieczeństwa, aby zatkać dziury i naprawić luki w systemie operacyjnym, sterowniki sprzętowe – w tym łatki bezprzewodowe i inne zainstalowane oprogramowanie, takie jak MS Office.

1626325373 103 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Jednak niektóre ważne poprawki mogą zostać wydane wcześniej, więc upewnij się, że otrzymujesz aktualizacje automatyczne. Nie musisz pobierać i instalować ich automatycznie, ale system Windows może powiadamiać Cię o dostępnych poprawkach i sprawdzać, czy chcesz je dodać, czy nie. W razie wątpliwości najlepiej jest po prostu zainstalować aktualizacje i zapisywać je, aby móc je odinstalować, jeśli okaże się, że coś nie działa.

1626325373 479 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Zaktualizuj oprogramowanie antywirusowe

Powinno to również być oczywiste, ale przechowywanie oprogramowania antywirusowego jest niezwykle ważne na wszystkich komputerach, zwłaszcza w dużej sieci publicznej, w której może czaić się wiele złośliwego oprogramowania.

1626325374 250 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach


Chociaż Microsoft Security Essentials jest naszym ulubionym produktem, niezależnie od używanej marki, upewnij się, że skanowanie w czasie rzeczywistym jest włączone.

1626325374 342 Zabezpiecz swoj komputer z systemem Windows w publicznych bezprzewodowych hotspotach

Użyj najlepszego osądu

  • Poznaj ludzi, którzy obsługują hotspot Wi-Fi. Zapytaj ich, jakiego rodzaju szyfrowania używają na routerze i czy wydają się znać podstawowe zabezpieczenia Wi-Fi. Jeśli nie, możesz skorzystać z innej lokalizacji – zwłaszcza jeśli mają ją szeroko otwartą.
  • Nie wpisuj danych osobowych połączonych z hotspotem Wi-Fi, chyba że masz całkowitą pewność, że wszystko jest bezpieczne i zaszyfrowane. Jeśli potrzebujesz skorzystać z bankowości internetowej, poczekaj, aż będziesz w domu lub w biurze.
  • Zatłoczone hotpoty, takie jak na lotnisku lub w hotelu, mogą mieć na sobie wielu ludzi, którzy wiedzą, na co patrzą, ale na pewno są też „źli faceci”. Staraj się korzystać z mniejszych miejsc, takich jak biblioteka lub kawiarnia.
  • W razie wątpliwości po prostu się nie łącz. Jeśli Twoja aktywność online może poczekać, po prostu wstrzymaj się, dopóki nie upewnisz się, że korzystasz z bezpiecznej sieci.
  • Upewnij się i postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, jeśli po prostu połączysz się i zostawisz wszystko otwarte, możesz winić tylko siebie.

Wniosek

Chociaż tak naprawdę nie ma 100% rozwiązania, które zapewniłoby bezpieczeństwo danych w publicznej sieci Wi-Fi przed zdeterminowanym hakerem lub złodziejem, przestrzeganie tych podstawowych wskazówek z pewnością pomoże Ci zachować bezpieczeństwo. Oczywiście w przypadku coraz większej liczby urządzeń mobilnych, takich jak iPhone, iPod Touch i urządzenia z systemem Android… również będziesz chciał zapewnić im bezpieczeństwo. Jeśli nie masz pewności, jak podłączyć urządzenie mobilne do sieci Wi-Fi, zapoznaj się z naszym artykułem tutaj.

W przyszłości przyjrzymy się korzystaniu z bardziej zaawansowanych rozwiązań do ochrony laptopa, netbooka i urządzeń mobilnych, ale jeśli nie masz ochoty tworzyć własnej sieci VPN lub konfigurować tunelu SSH, te podstawowe ustawienia zdecydowanie powinny być podążał.

A co z wami? Jakie środki ostrożności podejmujesz, aby zapewnić bezpieczeństwo danych podczas korzystania z publicznego hotspotu Wi-Fi? Zostaw komentarz i daj nam znać!

Zainstaluj HTTPS wszędzie

Hotspot Shield

ProXPN

Zainstaluj Microsoft Security Essentials

Czy ten post był pomocny?