Skip to content

Zapytaj How-To Geek: Jak mogę monitorować wykorzystanie przepustowości?

29 de lipiec de 2021
2011 02 15 160928

Jeśli masz szczęście, korzystasz z szeroko otwartego dostępu do Internetu bez żadnych ograniczeń (lub ograniczeń tak wysokich, że musiałbyś pracować przez cały miesiąc, aby je spełnić). Jeśli nie masz tyle szczęścia, masz dostawcę usług internetowych z dużymi limitami. Dziś pomagamy czytelnikowi pracującemu pod taką czapką.

Drogi geeku, jak to zrobić,

Mam problemy z usługodawcą internetowym i mam nadzieję, że możesz pomóc. Problem polega na tym, że mój dostawca usług internetowych narzuca limit 250 GB miesięcznie, a połączenie jest dzielone między mną a czterema innymi współlokatorami. Jeśli przekroczysz limit dwa miesiące z rzędu, automatycznie wskoczą na kolejny poziom usług. Następny poziom to dwa razy więcej! Problem polega na tym, że moi współlokatorzy widzą we mnie „pobieracza”, a wszystkie oczy są skierowane na mnie jako na przyczynę. Jestem bardziej niż pewien, że nie wykorzystałem więcej niż sprawiedliwy udział w przydziale. Co mogę zrobić, aby go śledzić? Nasz router jest zablokowany przez niestandardowe oprogramowanie układowe dostawcy usług internetowych lub takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę. Na moich komputerach używam systemu Windows. Pomoc!

Problemy z dostawcami usług internetowych w Irlandii

Droga Irlando,

250 GB to niewiele do podzielenia między 5 osób, byłoby całkiem łatwo spalić to w dobie strumieniowego przesyłania wideo HD, dużych pobrań iTunes i nie tylko. Rzeczywistość sytuacji jest taka, że ​​dla 5 osób może być potrzebny wyższy plan, aby każdy mógł uzyskać odpowiedni kawałek tortu przepustowości (i uwzględnić te skoki, gdy ludzie pobierają dużo).

To powiedziawszy, w pełni rozumiemy twoje pragnienie, aby nie być palcowanym jako facet, który spowodował podwojenie rachunku. Przyjrzyjmy się, jak monitorować dostęp do Internetu na komputerach z systemem Windows. Możesz znaleźć wiele aplikacji monitorujących przepustowość online, ale wiele z nich to tylko proste małe liczniki, które podają surową liczbę i miniaturowy wykres wykorzystania przepustowości. Zamierzamy użyć czegoś nieco potężniejszego, aby pomóc śledzić twoje użycie i przedstawić bardziej przekonującą sprawę twoim współlokatorom.

Najpierw potrzebujesz darmowej kopii NetWorx. Jest bezpłatny, potężny i może generować raporty użytkowania w różnych formatach (a nawet w sieci dla różnych użytkowników). Polecamy kopia przenośna, najłatwiej będzie wrzucić dysk flash i sklonować na różne komputery z systemem Windows. Notatka: jedynym powodem, dla którego chciałbyś skorzystać z zainstalowanej wersji, jest przesyłanie dużych ilości danych w sieci lokalnej (np. strumieniowanie multimediów do centrum multimedialnego lub udostępnianie plików współlokatorom). NetWorx musi być formalnie zainstalowany, aby używać małego sterownika niezbędnego do oddzielenia ruchu lokalnego od ruchu internetowego.

Uruchom NetWorx po raz pierwszy, aby zakończyć podstawową konfigurację. Wybierz swój język, a następnie połączenie sieciowe, które chcesz monitorować. To jest bardzo ważne poświęcasz trochę czasu, aby wybrać połączenie sieciowe, którego faktycznie używasz do łączenia się z Internetem. Jeśli wybierzesz wszystkie połączenia, NetWorx zliczy wszystkie transfery danych na twoim komputerze (w tym transfer plików przez Bluetooth, transfer na podczerwień i miniport itp.). Chcesz, aby było to jak najdokładniejsze, więc wybierz połączenie Wi-Fi lub Ethernet, które jest głównym strumieniem danych.

1627553532 397 Zapytaj How To Geek Jak moge monitorowac wykorzystanie przepustowosci


Po wybraniu odpowiedniego połączenia danych zakończ konfigurację. NetWorx zminimalizuje się do zasobnika systemowego. Najechanie kursorem na ikonę pokaże (domyślnie) aktualną prędkość transferu. Możesz to zmienić w Ustawienia –> Główne – > Ikona w zasobniku Informacje do wyświetlania dziennego, tygodniowego lub miesięcznego ruchu. Zmiana na ruch miesięczny będzie najbardziej przydatna dla Twoich celów.

1627553532 360 Zapytaj How To Geek Jak moge monitorowac wykorzystanie przepustowosci

Jeśli konfigurujesz NetWorx na laptopie lub innym komputerze, który często znajduje się poza domem (a tym samym pobierasz dane przez inne połączenia, takie jak kawiarnia lub uniwersyteckie węzły Wi-Fi), będziesz chciał dodać filtr, aby NetWorx liczył się tylko transfer danych, gdy jesteś w sieci z ograniczeniem danych.

Nawigować do Ustawienia -> Główne -> Sieci… aby wybrać sieć, którą chcesz monitorować. Sprawdź to i przełącz ustawienie na „tylko sieci wybrane poniżej”.

1627553533 739 Zapytaj How To Geek Jak moge monitorowac wykorzystanie przepustowosci

W tym momencie masz wszystko, czego potrzebujesz, aby monitorować, ile tortu danych jesz. Jeśli możesz nakłonić pozostałych współlokatorów do korzystania z NetWorx, możesz zrobić dodatkowy krok i zsynchronizować swoje instalacje NetWorx przez sieć, dzięki czemu nie będziesz musiał ręcznie zliczać danych z oddzielnych komputerów — byłoby to więcej niż idealne ponieważ pozwoli to wszystkim użytkownikom w sieci zobaczyć całe wykorzystanie danych i natychmiast pokazać, kim jest wieprz. Przejdź do Ustawienia -> Zaawansowane i sprawdź „Synchronizuj dane użytkowania…” w sekcji Synchronizacja na dole pola ustawień.

1627553533 51 Zapytaj How To Geek Jak moge monitorowac wykorzystanie przepustowosci

Na koniec będziesz musiał wygenerować raport pod koniec miesiąca, aby udowodnić, że nie jesteś chciwym przepustowością. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę NetWorx, wybierz Statystyki użytkowania, a następnie kliknij Miesięczny raport patka. Tam możesz zobaczyć swoje sumy za miesiąc i je wyeksportować. Kliknij Eksport i możesz wyeksportować dane jako dokument HTML, Word lub Excel, a także zwykły tekst i plik CVS.

1627553533 750 Zapytaj How To Geek Jak moge monitorowac wykorzystanie przepustowosci


Mając w ręku rekordy wykorzystania przepustowości, możesz wyczyścić swoje dobre imię i być może poprosić współlokatorów o monitorowanie ich przepustowości, abyś mógł zobaczyć, dokąd zmierzają wszystkie dane. Istnieje spora szansa, że ​​jeśli jeden z twoich współlokatorów nie będzie ściągał filmów z ręki, po prostu nie zdają sobie sprawy, jak bardzo współczesne przeglądanie stron internetowych może naprawdę pochłonąć. Informuj nas na bieżąco, mamy nadzieję, że to pomoże!

Masz palące pytanie lub problem techniczny? Napisz do nas na adres [email protected], aby uzyskać odpowiedź na swoje pytanie.

Czy ten post był pomocny?