Skip to content

Zapytaj HTG: Konfigurowanie VPN, uruchamianie komputera 24/7 lub wyłączanie, czytanie komiksów na komputerze

29 de lipiec de 2021
1627542017 Ask How To Geek Template1

Raz w tygodniu zanurzamy się w naszej torbie pocztowej czytelnika i odpowiadamy na Twoje pilne pytania techniczne. W tym tygodniu zastanawiamy się, jak stworzyć VPN, czy powinieneś używać swojego komputera 24/7, czy nie i jak czytać komiksy na swoim komputerze.

Konfigurowanie VPN do zdalnego dostępu do plików

Zapytaj HTG Konfigurowanie VPN uruchamianie komputera 247 lub wylaczanie czytanie

Drogi geeku, jak to zrobić,

Twój poradnik dotyczący konfiguracji serwera SSH do bezpiecznego zdalnego przeglądania sieci sprawił, że pomyślałem o skonfigurowaniu VPN w celu zdalnego dostępu do wszystkich moich plików. Wiem wystarczająco, aby wiedzieć, że potrzebuję VPN, ale nie na tyle, aby ją skonfigurować. Jak mogę zacząć?

Z poważaniem,

VPN Dreaming w Vermont

Drodzy marzycie o VPN,

SSH doskonale nadaje się do tworzenia bezpiecznego tunelu dla niewielkiej liczby aplikacji, ale dla szerokiego bezpiecznego dostępu do sieci domowej masz rację, VPN jest tam, gdzie jest. Aby skonfigurować router z oprogramowaniem układowym Tomato i OpenVPN, zapoznaj się z naszym pełnym przewodnikiem tutaj. Jeśli używasz oprogramowania układowego DD-WRT, ten samouczek jest lepszy. Jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa, ten samouczek VPN dotyczący konfiguracji serwera VPN PPTP w systemie Debian Linux pomoże Ci zacząć.

Korzystasz z komputera 24/7 lub wyłączasz go co noc?

1627542017 164 Zapytaj HTG Konfigurowanie VPN uruchamianie komputera 247 lub wylaczanie czytanie

Drogi geeku, jak to zrobić,

Czy lepiej byłoby wyłączyć komputer po tym, jak skończę z nim przez cały dzień, czy pozostawić go w trybie 24/7? Wydaje się, że wszyscy mają inne zdanie i nie jestem pewien, komu wierzyć!

Z poważaniem,

PCkonflikt w Pensylwanii

Drogi PCz konfliktem,

Spór o pozostawienie komputera uruchomionego lub wyłączenie go, gdy nie jest używany, trwa długo. Jeden obóz twierdzi, że praca z komputerem 24/7 minimalizuje obciążenie komputera, ponieważ sekwencja startowa (rozkręcanie dysków, włączanie płyt) jest najbardziej stresująca na komputerze. Drugi obóz twierdzi, że używanie komputera przez całą dobę to strata energii elektrycznej.

W rzeczywistości obaj mają rację, ale jeden obóz jest o wiele bardziej praktyczny. Tak, wyłączanie komputera i uruchamianie go bardziej obciąża sprzęt niż pozostawienie go w nieskończoność. Najbardziej prawdopodobnym elementem, który przedwcześnie ulegnie awarii, jest dysk twardy. Idealnie dobry dysk twardy o dużej pojemności (750 GB-1 TB) kosztuje około 50 USD w momencie pisania tego tekstu. Miej to na uwadze, gdy patrzymy na koszt korzystania z komputera przez całą dobę.

Z drugiej strony, wyłączanie komputera, gdy nie jest używany, pozwala zaoszczędzić mnóstwo gotówki. Powiedzmy, że masz dość standardowy komputer z półki, który zużywa 300-400 w energii, gdy wszystko jest włączone. Załóżmy, że używasz tego komputera 12 godzin dziennie i wyłączasz go na 12 godzin. Wyłączając go na pół dnia (prawdopodobnie dłużej, jeśli weźmiesz pod uwagę dni, w których nie używasz intensywnie komputera, święta itp.), z łatwością oszczędzasz setki dolarów rocznie. W zupełności wystarczy, aby wymienić sporo komponentów, jeśli zużyją się przedwcześnie (co jest bardzo mało prawdopodobne, ponieważ komputery są) zaprojektowany być włączane i wyłączane przez cały czas).


Tam kilka powodów, aby zostawić komputer w trybie 24/7. Jeśli bierzesz udział w jakimkolwiek projekcie przetwarzania rozproszonego (w którym twój komputer jest używany do powiedzenia, zwijanie białek lub sekwencjonowanie genów), będziesz chciał zostawić swój komputer, aby w pełni uczestniczyć. Również jeśli korzystasz ze zdalnej usługi tworzenia kopii zapasowych i masz dużo danych do przeniesienia, to świetny czas na to. Wreszcie, jeśli mówimy o komputerze służbowym, możesz chcieć skontaktować się z działem IT i upewnić się, że nocna zmiana nie jest wtedy, gdy wysyłają ważne aktualizacje i pliki kopii zapasowych.

Czytanie komiksów na komputerze

1627542017 108 Zapytaj HTG Konfigurowanie VPN uruchamianie komputera 247 lub wylaczanie czytanie

Drogi geeku, jak to zrobić,

Pobrałem kilka komiksów, ale nie wiem, co z nimi zrobić. Są w formacie CBZ. Jak je czytać?

Z poważaniem,

Komiks zmieszany w Connecticut

Drogi Komiksie Zdezorientowany,

Możesz zrobić jedną z dwóch rzeczy. Po pierwsze, plik CBZ to po prostu plik kontenera zaprojektowany, aby ułatwić ładowanie plików komiksowych w dedykowanych czytnikach. W rzeczywistości jest to po prostu plik zip o zmienionej nazwie. Zmień rozszerzenie na ZIP i wyodrębnij z niego obrazy, aby uzyskać dostęp w przeglądarce obrazów.

Jednak zanim to zrobisz, możesz rozważyć użycie dedykowanej przeglądarki komiksów, ponieważ zwykle mają one wiele funkcji, które sprawiają, że czytanie komiksów jest przyjemniejsze. Sprawdź nasz przewodnik po czytaniu komiksów internetowych w czytniku komiksów, aby uzyskać więcej informacji na temat pakowania CBZ i czytników komiksów.

Masz pilne pytanie techniczne? Napisz do nas e-mail na adres [email protected], a my dołożymy wszelkich starań, aby uzyskać odpowiedź.

Czy ten post był pomocny?