Skip to content

Złośliwe oprogramowanie wkrada się do reklam w wyszukiwarce Google

20 de styczeń de 2023
google g hero

Logo Google „G” na gradientowym tle

Złośliwe oprogramowanie i wirusy zawsze znajdą sposób. Podczas przeglądania internetu musisz zachować szczególną ostrożność, ale czasami złośliwe oprogramowanie może nadal pojawiać się w miejscach, w których najmniej się tego spodziewasz — w tym w reklamach w wyszukiwarce Google.

Hakerzy i twórcy złośliwego oprogramowania utworzyli fałszywe strony internetowe z popularnymi programami do dystrybucji złośliwego oprogramowania. Podszywając się pod legalne witryny z oprogramowaniem, które nie zawiera złośliwego oprogramowania, mogą uzyskać zgodę na publikowanie reklam, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania Google, a nie w innych wynikach.

W jednym przypadku ktoś szukał oprogramowania do strumieniowego przesyłania/nagrywania wideo o nazwie OBS (Open Broadcaster Software) i pobierał początkowo niewinnie wyglądający plik EXE. Kilka godzin później hakerom udało się przejąć kontrolę nad kontami tej osoby w mediach społecznościowych, pocztą e-mail, a nawet portfelami kryptowalut. Dane przeglądarki internetowej komputera PC zostały nawet sklonowane.

To jednak nie tylko OBS. Istnieje wiele programów i oprogramowania, które osoby atakujące próbowały naśladować w celu dystrybucji złośliwego oprogramowania. Jak zawsze, najlepszym miejscem do pobrania oprogramowania jest strona internetowa dewelopera, która to zrobi zwyklenie pojawiają się jako wynik reklamy w Google.

Źródło: Bleeping Computer

Czy ten post był pomocny?