Skip to content

Zobacz cały ruch sieciowy komputera Mac w czasie rzeczywistym dzięki Private Eye

17 de lipiec de 2021
private eye featured 1

Zastanawiasz się, które aplikacje na Twoim Macu łączą się z Internetem i co robią? Prywatne oko pozwala szpiegować aplikacje, obserwując każde wychodzące i przychodzące żądanie w czasie rzeczywistym. I to nic nie kosztuje.

Powiedzieliśmy Ci, że zapora na Twoim Macu jest domyślnie wyłączona i jak ją włączyć. Pokazaliśmy również, jak zezwolić aplikacjom na komunikowanie się za jego pośrednictwem. Jeśli wszystko, co chcesz zrobić, to zatrzymać przychodzące żądania, z kilkoma wyjątkami, to powinno wystarczyć.

Ale wielu użytkowników uwielbia używać zapory do monitorowania ruchu sieciowego, a domyślna zapora systemu macOS tego nie oferuje. Tutaj przydaje się Private Eye: otwórz tę aplikację i możesz oglądać każde żądanie w czasie rzeczywistym i zobaczyć, z jakimi adresami łączą się witryny. Oto jak skonfigurować Private Eye i użyć go.

Zainstaluj prywatne oko

Po pierwsze: śmiało i pobierz Prywatne oko ze strony Radio Silence. Kliknij duży niebieski przycisk „Pobierz”, a zobaczysz plik PKG w folderze Pobrane.

1626551775 816 Zobacz caly ruch sieciowy komputera Mac w czasie rzeczywistym dzieki

Śmiało i uruchom instalator, udzielając pozwolenia w razie potrzeby.

1626551775 800 Zobacz caly ruch sieciowy komputera Mac w czasie rzeczywistym dzieki


Gdy skończysz, możesz znaleźć Private Eye w folderze Aplikacje lub wyszukując za pomocą Spotlight.

Obserwuj ruch w sieci w czasie rzeczywistym

Uruchom Private Eye, a natychmiast rozpocznie monitorowanie ruchu sieciowego. Za każdym razem, gdy aplikacja wysyła żądanie, zobaczysz nazwę aplikacji i adresy, z którymi się łączy. Wyniki są dodawane w czasie rzeczywistym.

1626551775 306 Zobacz caly ruch sieciowy komputera Mac w czasie rzeczywistym dzieki

Private Eye nie działa w tle: po otwarciu rozpoczyna monitorowanie, a po zamknięciu monitorowanie zatrzymuje się. Jest to narzędzie do wykrywania wzorów w czasie rzeczywistym, a nie tworzenia ogromnego dziennika, który można później przeglądać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu poszczególnych aplikacji, możesz kliknąć je na pasku bocznym po lewej stronie. Na przykład, oto program do tworzenia kopii zapasowych online Backblaze, który robi to:

1626551775 822 Zobacz caly ruch sieciowy komputera Mac w czasie rzeczywistym dzieki

Możesz także zobaczyć tylko żądania przychodzące lub wychodzące. Na większości komputerów Mac nie powinno być wielu przychodzących żądań. Na przykład u mnie Bittorrent Sync (obecnie nazywany Resilio Sync) był jedyną aplikacją akceptującą żądania, co ma sens.

1626551775 188 Zobacz caly ruch sieciowy komputera Mac w czasie rzeczywistym dzieki


Jeśli masz skonfigurowane udostępnianie plików na komputerze Mac, możesz zobaczyć więcej przychodzących żądań niż tutaj.

Czekaj, co to za aplikacje?

Prawdopodobnie zobaczysz kilka rozpoznawanych aplikacji, takich jak przeglądarka lub klient poczty e-mail. Jednak innych aplikacji w ogóle nie rozpoznasz. Nie panikuj: większość z nich jest prawdopodobnie zupełnie normalna. Na przykład:

  • com.apple.geod to usługa lokalizacyjna firmy Apple, która informuje aplikacje, gdzie się znajdujesz.
  • KalendarzAgent, logicznie aktualizuje Kalendarz nawet wtedy, gdy nie jest uruchomiony.
  • ksfetch aktualizuje produkty Google, głównie Google Chrome.
  • Wyróżnienie sieci udostępnia sugestie internetowe podczas wyszukiwania za pomocą Spotlight, a także podczas wpisywania czegokolwiek w pasku adresu przeglądarki Safari.
  • zaufany weryfikuje podpis oprogramowania i stron internetowych.

Jestem pewien, że znajdziesz jeszcze kilka dziwactw i będziesz musiał przeprowadzić własne badania. Jeśli coś wygląda podejrzanie, wpisz w Google nazwę aplikacji i zobacz, co znajdziesz. Przez większość czasu dowiesz się, że jest to część systemu macOS lub powiązana z zainstalowanymi aplikacjami. Pamiętaj: nie panikuj tylko dlatego, że aplikacja „telefonuje do domu” – często nie bez powodu. Czasami jednak możesz znaleźć coś złośliwego i nadszedł czas, aby usunąć niektóre złośliwe oprogramowanie z komputera Mac.

Private Eye wypełnia lukę w systemie macOS, pozwalając Ci dowiedzieć się, z jakimi aplikacjami łączą się online. Jeśli bardziej interesuje Cię, ile aplikacji danych używają, zalecamy zapoznanie się z Monitorem aktywności, w szczególności zakładką Sieć. Dużo się nauczysz.

Czy ten post był pomocny?