Skip to content

Zwiększ wydajność sieci, instalując pomidora na routerze

5 de lipiec de 2021
tomato lead thumb

Twój nowo zakupiony router ma ogromny potencjał, ale niestety producent zwykle bagatelizuje możliwości, włączając tylko ograniczone funkcje. Oto, jak uwolnić niektóre z tych funkcji za pomocą oprogramowania układowego typu open source.

Oprogramowanie, którego będziemy dzisiaj używać, nazywa się Tomato i jest alternatywą dla oprogramowania DD-WRT, które omówiliśmy już w poprzednim artykule.

Co to jest pomidor?

To pyszny owoc, który jesz, który może pomóc w zapobieganiu nowotworom ze względu na wysoki poziom likopenu. Niektórzy ludzie lubią pomidory na hamburgerach i sałatkach. O! Chciałeś wiedzieć o Tomato, jak w potężnym, przyjaznym dla użytkownika, pełnym funkcji, alternatywnym oprogramowaniu routera? Dlaczego tak nie powiedziałeś?

Oryginalne oprogramowanie układowe, które jest zainstalowane na routerze, wykonuje podstawy, ale Tomato oferuje szerszy zakres funkcji, w tym nasze ulubione monitorowanie przepustowości. Nie musisz korzystać ze wszystkich funkcji Tomato, aby się nim cieszyć; polecilibyśmy go nawet początkującym użytkownikom, ponieważ jest tak łatwy w użyciu.

Warunki wstępne

1. W tym przewodniku założono, że masz podstawową wiedzę na temat pracy w sieci i korzystania z komputera z systemem Windows.


2. Będziemy używać routera Linksys WRT54GL, więc jeśli używasz innego modelu, sprawdź poniżej, czy jest on kompatybilny z Tomato. Innym szczegółem, choć drobnym, jest to, że będziemy używać systemu Windows 7 w całym przewodniku. Jeśli używasz Linuksa lub Mac OS X, możesz zauważyć niewielki różnice, ale nie na tyle, aby zakłócić efekt końcowy.

3. Tomato działa tylko z niektórymi routerami. Upewnij się, że instalujesz Tomato na jednym z modeli wymienionych poniżej, w przeciwnym razie możesz otrzymać nową zabawkę do żucia dla swojego psa (uwaga: nie zalecamy dawania psu routera jako zabawki do żucia). Inne routery również mogą współpracować z Tomato, ale następujące zostały przetestowane i wiadomo, że działają:

· ASUS WL-500G Premium· ASUS WL520GU

· ASUS WL500GE

· Bawół WHR-HP-G54

· Buffalo WHR-G54S

· Bawół WZR-G54

· Bawół WBR2-G54

· Bawół WHR-G125

· Bawół WZR-HP-G54

· Buffalo WVR-G54-NF

· Bawół WHR3-AG54

· Bawół WZR-RS-G54· Bawół WZR-RS-G54HP

· Bawół WHR2-A54-G54

· Linksys WRT54G v1-4

· Linksys WRT54GL v1.x

· Linksys WRT54GS v1-v4

· Linksys WRTSL54GS

· Microsoft MN-700

· Motorola WR850G/GP

· Sparklan WX6615GT

· Fuji RT390W

Instalowanie pomidora

Pierwszą rzeczą, którą będziesz chciał zrobić, to skonfigurować router w swojej sieci. Domyślnie większość routerów ma wewnętrzny adres IP 192.168.1.1. Otwórz przeglądarkę i wprowadź adres IP routera. Zostaniesz poproszony o podanie nazwy użytkownika i hasła. Domyślne ustawienia Linksys WRT54GL to „admin” i „admin”. Nie zamykaj tego okna, bo niedługo do niego wrócimy.

1625497576 686 Zwieksz wydajnosc sieci instalujac pomidora na routerze

Udaj się do Polarcloud strona główna aby pobrać najnowszą wersję Tomato. Będziesz chciał poszukać pliku o nazwie Pomidor_1_28.zip. Pomimo wydania prawie rok temu, wersja 1.28 jest najnowszą wersją i oferuje kilka poprawek oprogramowania, w tym zaktualizowaną wersję Dnsmasq, lekki forwarder DNS i serwer DHCP. Teraz wyodrębnij pliki w swoim Pomidor_1_28.zip plik, a zauważysz 9 plików, których nazwy pochodzą od niektórych modeli routerów.

Otwórz sesję przeglądarki wcześniej i kliknij kartę Administracja u góry. Następnie kliknij Aktualizacja oprogramowania układowego, jak pokazano poniżej.

1625497576 388 Zwieksz wydajnosc sieci instalujac pomidora na routerze

Kliknij przycisk Przeglądaj i przejdź do wyodrębnionych plików Tomato. Będziesz chciał wybrać odpowiedni plik oprogramowania układowego Tomato routera. Ponieważ instalujemy Tomato na Linksys WRT54GL, wybierzemy: WRT54G_WRT54GL.bin plik. Po wybraniu odpowiedniego pliku .bin kliknij przycisk Uaktualnij w interfejsie internetowym. Twój router rozpocznie instalację Tomato, a jego ukończenie powinno zająć mniej niż minutę.

1625497577 977 Zwieksz wydajnosc sieci instalujac pomidora na routerze


Twój router sam się zrestartuje, a komputer spróbuje przechwycić adres IP z serwera DHCP Tomato po utworzeniu kopii zapasowej. Uruchom ponownie przeglądarkę i oto! To twoja pierwsza obserwacja Tomato.

1625497577 128 Zwieksz wydajnosc sieci instalujac pomidora na routerze

W porządku! Prawie skończyliśmy! Teraz pierwszą rzeczą, którą będziesz chciał zrobić, jest zabezpieczenie połączenia bezprzewodowego. Nie chcesz, aby potencjalni złodzieje zauważyli twoją podatną na ataki sieć bezprzewodową, więc szybko pozbądźmy się tego strachu. Kliknij Podstawowe w lewej kolumnie. Przewiń w dół do segmentu Wireless i zmień menu rozwijane Security na WPA2 Personal. Możesz wybrać inną preferowaną metodę szyfrowania. Używamy WPA2 Personal, ponieważ jest najbezpieczniejszy. Nie zapomnij zmienić identyfikatora SSID na coś kreatywnego, np. „Pretty Fly For A WiFi” lub „FBI Surveillance Van”.

1625497577 308 Zwieksz wydajnosc sieci instalujac pomidora na routerze

Możesz również skonfigurować zakres dzierżawy adresu IP serwera DHCP i kanał WiFi. Aby określić najlepszy kanał Wi-Fi do użycia, kliknij przycisk Skanuj obok menu rozwijanego Kanał. Zobaczysz listę sieci Wi-Fi sąsiadów i kanałów, z których korzystają. Wybierz kanał, który nie jest używany przez sąsiadów, aby uniknąć zakłóceń częstotliwości kanału.

To prawie wszystko podsumowuje. Nie było tak źle, co? Pokochasz Tomato za jego przejrzysty interfejs użytkownika i solidne funkcje.

Pobierz Pomidor z polarcloud.pl
Aktualizacja: Możesz pobrać zaktualizowaną wersję Tomato z http://tomatousb.org/.
Obraz autorstwa Ewan

Czy ten post był pomocny?