Skip to content

Dlaczego filmy tekstowe wyglądają lepiej na iPhonie niż na Androidzie

6 de sierpień de 2021
IMG 4020

Jeśli przełączasz się z iOS na Androida i wysyłasz lub odbierasz wiadomości wideo, prawdopodobnie musiałeś zaakceptować trudną rzeczywistość: wiadomości wideo wyglądają okropnie na Androidzie. Przyjrzyjmy się, dlaczego tak się dzieje, i sposobom walki z tym problemem.

Dlaczego to się dzieje?

Gdy wysyłasz wiadomość z iPhone’a na iPhone’a, nie jest ona wysyłana przez standardowe MMS-y, jak inne platformy — wysyła przez system iMessage firmy Apple. To jest coś, o czym nie musisz myśleć, ponieważ dzieje się to pasywnie w tle przez telefon.

Dzięki temu Twój telefon wie, czy druga osoba również używa iPhone’a i wysyła wiadomość przez iMessage. Jeśli iMessage nie jest dostępny — na przykład gdy wysyłasz wiadomość do użytkownika Androida — iPhone domyślnie powraca do korzystania ze standardowej wiadomości tekstowej (SMS) lub multimedialnej (MMS). Znasz upragnioną „niebieską bańkę”? Oznacza to, że Twoje wiadomości są wysyłane przez iMessage. Zielony dymek oznacza standardową wiadomość tekstową.

Zasadniczo aplikacja do przesyłania wiadomości na iPhonie jest prawie jak dwa klienci w jednym: może wysyłać wiadomości iMessages lub standardowe wiadomości SMS / MMS. Ale to wszystko wykonuje w tle, więc nigdy nie musisz o tym myśleć.

Ponieważ iMessage jest bardziej dedykowanym klientem czatu niż aplikacją do obsługi SMS-ów, inaczej obsługuje multimedia. Krótko mówiąc, nie kompresuje (i nie niszczy) takich rzeczy jak filmy czy zdjęcia. Tak więc, gdy wysłałeś film lub zdjęcie do innego użytkownika iMessage, jest on dostarczany w znacznie wyższej jakości niż w przypadku tradycyjnej wiadomości MMS.


Natomiast za każdym razem, gdy większy plik — czy to duże zdjęcie, czy dowolny plik wideo — jest wysyłany przez MMS, jest tociężkosprężony. Powoduje to, że odbiorca otrzymuje nierówny, blokujący się lub w inny sposób ogólnie kiepski film.

Ponieważ Android nie obsługuje iMessage (dotyczy to tylko urządzeń Apple), filmy lub obrazy wysyłane za pomocą standardowej aplikacji do obsługi wiadomości tekstowych są zawsze wysyłane przez MMS. Może się to zmienić, gdy RCS stanie się powszechnie dostępny, ale obecnie jest to obsługiwane.

Co możesz z tym zrobić

Jeśli chcesz wysłać wideo i musi być wysokiej jakości, pierwszym krokiem jest zaprzestanie wysyłania ich przez MMS. Zawsze będzie się kompresować i nic na to nie poradzimy.

Istnieje jednak kilka innych rozwiązań:

  • E-mail: Chociaż większość usług e-mail ma ograniczenia rozmiaru załączników, jest to dobra odpowiedź, jeśli filmy są krótsze. Jest szybki, wydajny i każdy go ma.
  • Inni klienci wiadomości: Ponieważ MMS jest prawdopodobnie najmniej wydajną opcją udostępniania filmów, po prostu użyj innej platformy do przesyłania wiadomości – takiej jak Facebook Messenger. Nie skompresuje wideo i w przeciwieństwie do poczty e-mail nie ma żadnych ograniczeń rozmiaru, o których można by mówić.
  • Udostępnij z chmury: Jeśli nagrałeś film telefonem, zawsze możesz przesłać go do usługi takiej jak Dysk, Dropbox, Zdjęcia Google lub podobnej, a następnie udostępnić link odbiorcy — powinieneś być nawet w stanie wysłać ten link przez SMS, robić toprawie tak wygodne, jak bezpośrednia wiadomość wideo.

Jedną rzeczą, o której warto pamiętać, są ograniczenia danych: udostępnianie filmów przez sieć komórkową pochłonie przepustowość. Jeśli korzystasz z Wi-Fi, wszystkie powyższe opcje zostaną domyślnie ustawione na to połączenie, więc nie zjedzą Twojego limitu danych.

Czy ten post był pomocny?