Skip to content

Co to jest plik WMA (i jak go otworzyć)?

6 de lipiec de 2021
2018 08 28 16h19 06 1024x469 1

Plik z rozszerzeniem .wmafile to plik Windows Media Audio (WMA). Microsoft stworzył format, aby uniknąć problemów licencyjnych związanych z formatem MP3.

Co to jest plik WMA?

Początkowo stworzony w 1999 roku, Microsoft zaprojektował WMA do zwalczania metod kompresji MP3 i AAC firmy Apple. Od tego czasu WMA rozszerzyło się z początkowego stratnego formatu na szeroką gamę podformatów, w tym dźwięk głosu o niskiej przepustowości do bezstratnego, wielokanałowego dźwięku przestrzennego.

W porównaniu z formatem MP3, WMA utrzymuje wyższy poziom jakości przy niższej szybkości transmisji bitów, zwłaszcza przy porównywaniu szybkości transmisji poniżej 64 kb/s.

Ponieważ WMA jest formatem zastrzeżonym, bardzo niewiele programów obsługuje go w porównaniu z powszechnie używanym formatem MP3. Jeśli planujesz otwierać pliki WMA w systemie innym niż Windows, będziesz musiał pobrać aplikację innej firmy lub przekonwertować ją na inny format.

Jak otworzyć plik WMA?

Ponieważ WMA jest zastrzeżonym formatem firmy Microsoft, nie zdziwi Cię, że system Windows może je łatwo otwierać za pomocą wbudowanych aplikacji. Kliknij dwukrotnie plik WMA, który powinien otworzyć się od razu w programie Windows Media Player, chyba że zainstalowano inny program ustawiony jako domyślny dla plików WMA.

1625573640 465 Co to jest plik WMA i jak go otworzyc


Jeśli z jakiegoś powodu to nie zadziała, możesz kliknąć plik prawym przyciskiem myszy, wskazać menu „Otwórz za pomocą”, a następnie kliknąć „Windows Media Player” lub inną preferowaną obsługiwaną aplikację.

1625573640 573 Co to jest plik WMA i jak go otworzyc

Jeśli używasz macOS lub Linux, sprawy nie są takie proste, ponieważ te platformy nie mają wbudowanych aplikacji z obsługą WMA. Zamiast tego musisz pobrać aplikację innej firmy. Gorąco polecamyOdtwarzacz VLC. Jest szybki, open-source, darmowy i można go używać w systemach Windows, macOS, Linux, Android i iOS. VLC obsługuje również prawie każdy format plików i jest bardzo zdolnym odtwarzaczem.

Jak przekonwertować plik WMA?

O ile nie używasz WMA z konkretnego powodu, prawdopodobnie najlepiej przekonwertować pliki WMA na coś nieco powszechniej używanego — na przykład MP3 — zwłaszcza jeśli nie korzystasz z systemu Windows lub chcesz udostępniać pliki innym użytkownikom.

Setki stron w internecie konwertują dla Ciebie pliki WMA, ale my lubimyZamzarainternetowe narzędzie do konwersji plików WMA na MP3. Jest bezpłatny, bezpieczny i obiecuje usunąć wszystkie twoje pliki po 24 godzinach.

Po załadowaniu strony kliknij przycisk „Wybierz pliki”. Znajdź i wybierz pliki WMA na swoim komputerze, które chcesz przekonwertować, a następnie kliknij „Otwórz”.

1625573640 821 Co to jest plik WMA i jak go otworzyc

Z rozwijanego menu wybierz format pliku, na który chcesz przekonwertować.

1625573640 480 Co to jest plik WMA i jak go otworzyc

Na koniec wprowadź adres e-mail, a następnie kliknij „Konwertuj”.

1625573640 868 Co to jest plik WMA i jak go otworzyc


To wszystko. Po zakończeniu konwersji (co zwykle jest dość szybkie, chyba że konwertujesz duże pliki), otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem, z którego możesz pobrać przekonwertowane pliki.

Czy ten post był pomocny?